Coca Cola mı? Pepsi mi? ya da Spiderman mi? Batman mi?

supermanbatman

Çizgiroman devleri Marvel ve DC geçmişte bir çok kere iş birliği yapmış olsalar da yarattıkları insanüstü şahane karakterlerle ve bunların topladıkları fanların da görmek ve dahil olmak istedikleri üzere birbirleri için azılı rakipler. Bir şeyi tutkuyla sevmek beraberinde onun karşısına koyduğu şeyden de nefret etme ihtiyacımı doğuruyor diye düşündürüyor bu rekabet. Çizgiroman kahramanlarını sevenlerin Coca Cola ve Pepsi’si de deniyormuş Marvel ve DC için. İki şirketin de geleneklerini koruyarak yaratmaya devam etmeleri bu kadar çok takipçilerinin olmasını açıklıyor.

1996 yılında DC vs. Marvel Comics adlı ortak bir sınırlı mini seri bile yayınlamaları ilginç olmuş ve yakın zamanda gerçekleşecek film projeleri de var. Bu tatlı rekabet süper kahramanlarının sinemadaki maceralarının daha pahalı ve gösterişli yapımlar olmasını da sağlıyor.

dcmarvel
Yıllardır düzenli devam eden bu hikayeler için istikrar ve yaratıcılık gerekiyor. Marvel bu uzun sürelerde –yaşlanmayan- kahramanlarının daha tutarlı olabilmeleri için metin yazarlarını zorunlu olmadıkça değiştirmemeye çalışıyor. Ayrıca kataloğunda görünürlükleri az olsa da Türk karakterler bile varlar. Lord Turac yalnızca 9 ayrı hikayede görünmüş vampire dönüşen bir Osmanlı ordu komutanı.

Turac

Turac Drakula’nın ilk kurbanı olmuş, karısını öldürmüş ama kendi karısını ve oğlunu da öldürdükten sonra kızı ile girdiği mücadele sırasında kazara ölen çok fantastik bir karakter. Drakula’yı onun için öldürerek intikam almasını isteyen babasını dinleyen Lady Elianne Turac’ın da maceraları da böylelikle daha da ilginçleşerek devam etmiş. 15.yüzyıl koşullarına göre iyi eğitimli sayılan Osmanlı İmparatorluğu vatandaşı Elianne ve babasının hikayesi meşhuuur Drakula karakteri ile düşünülünce önem kazanıyor herhalde. Geriye kalan 3 karakter birer kerelik ufak roller alabilmişler. Erlik Khan Türki efsanelerinden esinlenilerek yaratılan ölüm ve karanlıkla ilgili çirkin bir tanrı/canavardır. Hatta şeytanın ta kendisi bile diyebilirsiniz.

Erlik_Khan

Gerçek kimliği bilinmeyen Arap efsanelerinden gelen Ali Baba karakteri daha da bir ilginç. Kaptan Amerika ile karşı karşıyan gelen Ali Baba İkinci Dünya Savaşında Naziler için çalışan bir subayken Türkiye’de hükümeti Amerika’dan silahlı yardım çekebilmek için gizli örgüt çalışmaları yürüten bir sabotajcı ajan olmuştur. Dansöz ve mağara öğelerini çok güzel hikayeye yediren bir çalışma olmuş.

Ali_Baba

Son kahramanımız ile ilgili tek bilgi ise Avrupa Süper Kahramanlar (S.H.E) grubunun bir üyesi olduğu. Eski hayatında gezgin olan ve Flying Carpet takma adıyla bilinen kahramanımızın sonu açıkca belirtilmemiş ama takımın parçası olması bile yetti beni gülümsetmeye. Ekibin Türkiye temsilcisinin hiç çiziminin olmamasını uçabilme yeteneği ile açıklamışlar ama diğer çizimleri gördükten sonra görebilmeyi çok isterdim nasıl bir karakter canlandırdıklarını.
Marvel’in kataloğunda bulunan bütün ilginç karakterlere rağmen sırf Batman hayranlığımdan dolayı bile olsa rahatlıkla söyleyebilirim ki ben DCciyim. Peki ya siz, Marvelci mi yoksa DCci misiniz? Hatırlatmak için kısaca bir iki örnek de vereyim kim hangi evrenin kahramanı:
Marvel: Spider-Man, Wolverine, Iron Man, Captain America, Captain Marvel, Thor, Hulk, Mr. Fantastic, Black Panther, Dr. Strange……
DC: Batman, Superman, Wonder Woman, Green Lantern, Flash, Robin, Cyborg, Plastic Man, Aquman, Batgirl, Supergirl, The Atom…..

Bu yazıyı yazarken kaynak olarak çoğunlukla wikia.com’un içinde yer alan Marvel Database’den yararlandığım kayıtlara geçsin.

Yazar

Oya (@oya)

Biraz okur biraz yazar. İŞTE O FİLMde kadrolu mısır patlatıcı. @oya_isteofilm

YORUMLAR

 1. ilker (@ilker)

  Tabi ki Batman 8)

 2. Serenay (@serenay)

  26 Eylül’de Batman günü olarak kutlanırken yazayım Batman Batman Batman :)

  1
 3. bingeren (@bingeren)

  İçinde Lord Turac’ın olduğu bir film ya da animasyon var mı?

 4. cantanaydi (@ctanaydi)

  Batman dediğimiz adam; babasının parasıyla süper kahramanlık peşinde. Para olmasa BatMobil’e benzin bile alamaz :) Spiderman ise gazetecilikle ekmeğinin peşinde, harbi çocuk :)

  5
  • İnci (@inci-ozturk)

   @ctanaydi Çok güzel bir yorumdu..:D

   1
  • cantanaydi (@ctanaydi)

   @inci-ozturk sahsen ben Joker’ciyim

   2
 5. İnci (@inci-ozturk)

  Superman nereye ben oraya.. Çocukluk aşkımdı..:) Christopher Reeve dışındaki taklit supermanlerle ilgim yoktur.. Bu durumda DCci oluyorum sanırım..

  3