Hollywood yıldızları şarkılar da bile varlar

Hollywood yıldızlarının adlarının geçtiği, bazıları onlar için yazılmış bazıları da oyuncuya sadece göndermeler yapan şarkılardan bir liste hazırladım. Müzisyenlerden de oyuncu hayranları çıkabiliyormuş pek tabii ki. İlk videoda da görülebileceği gibi iyi hazırlanmış, eğlenceli bir müzik çalışması oyuncunun da imajını etkileyebilecek kadar güçlü bir reklam aracı da olabiliyormuş. Shia LaBeouf gibi Hollywood’da çocukluktan şımarık bir yıldız olarak büyüyen ve sonrasında da adı telif haklarını umursamadan senaryo çalmadan sinema salonlarında seyircileri uygunsuz davranışlarıyla rahatsız etmeye kadar çeşitli tatsız olaylarla anılan birinin kendisiyle ilgili yazılmış bu acımasız şarkıya dahil olması hakkındaki olumsuz düşünceleri bir parça da olsa değiştirmesi en başarılı örnek.

shia-labeouf
“Shia LaBeouf”
Müzisyen ve komedyen Rob Cantor, Shia LaBeouf için yaptığı şarkıda aktörü bir yamyam olarak betimlemiş. Shia LaBeouf’u çıkaramayanlar için not düşelim. Aktör çocuk star olarak kariyerine başlayıp, adı çeşitli skandallarla anıldıktan sonra ününe ün katmış. Şarkının korku filmini anımsatan hikayesi hemen ağzınıza dolanacak söz ve müzikle benim bu listedeki favorim. Rob Cantor bu ilginç şarkının ilk kayıdını 2012 yılında Soundcloud’a yükledikten sonra yaratıcı takipçileri eğlenceli, acımasız ve şahane görseller ve animasyonlarla paylaşımı hızlandırmışlar. 161 kişilik bir ekip ile hazırlanan videoda The Gay Men’s Chorus of Los Angeles, the West Los Angeles Children’s Choir ve dansçılar çok etkileyici bir uyum yakalayıp bu eğlenceli parçayı canlandırmışlar. Şarkının sonundaki anlam bakımından bir çok tarafa çekilebilecek süpriz de güzel bir nokta koyarken şarkıyı gülümseyerek mırıldanıyorsanız yolunuz yeniden oynat kısmına düşebilir.

“Clint Eastwood”
Gorillaz’ın 2001 yılında çıkardığı single Clint Eastwood’un adını taşımasına rağmen sözlerinde hiç bir ilgisi bulunmamakta. Sadece şarkının müzikal yapısı aktörün 1960lı yıllarda bolca rol aldığı western filmlerine göndermeler yapmakta.

“Natalie Portman”
K-OS isimli grubun yaptığı “I wish I knew Natalie Portman” şarkısı benim gibi bu oyuncunun hayranları için hayal kırklığı olduğunu düşünüyorum. Bu liste için araştırma yaparken dinlediklerimden sonra aslında bu, şarkının tamamına olmasa da en azından bir süreliğine dinlenmeye tahammül edilebilecek parçaya haksızlık etmek istemiyorum. Natalie için daha iyi bir şeyler yapılmasını umuyorum.

“Andy Kaufman”
R.E.M. Man on the Moon şarkısında hayal dünyası ve gerçekliği şahane şekillerde bir araya getiren komedyen Andy Kaufman’ı eğlenceli bir tonda anlatıyor ve anımsatıyor.

“Rita Hayworth”
Gösterişli oyuncu Rita Hayworth ile tanışmasını anlatan White Stripes’ın Take Take Take şarkısı sıradan bir adamın hayallerini müzikle birleştirmiş.

“İngrid Bergman”
Billy Bragg and Wilco’nun 1998 de yayınladığı albümden hayallerinde ünlü İngrid ile karşılaşırsa onunla neler yapabileceğini anlatan samimi, sakin ve kısa bir şarkı.

“Humphrey Bogart” “2 H.B.”
Bogart’ın anısına yaptığı bu tuhaf şarkı ROXY MUSIC’in baş solisti Bryan Ferry tarafından sakin ve yapmacık bir havayla seslendirilmiş.

“Charlie Chaplin”
Lou Reed’in en dokunaklı şarkılarından biri olan bu jazz-reggae karışımı bu parça Chaplin’in meşhur olduğu tavırlarına uyumlu olmuş.

“Marilyn Monroe”
Somewhere in Hollywood, 10CC grubu tarafından Marilyn Monroe’ nun anısına minik bir senfoni havasında geçen bir şarkı. She gave me a feather from her gown / To cool me down sözleriyle akıp gidiyor. Elton John’un da “Candle in the Wind” adında Monroe için yaptığı kendine özgü bayıklıkta bir şarkısı var.

“James Dean”
The Eagles’in en ünlü şarkılarından biri olan James Dean’in en vurucu yeri: Sock hop, soda pop, basketball and auto shop / The only thing that got you off was breakin’ all the rules.

Yazar

Oya (@oya)

Biraz okur biraz yazar. İŞTE O FİLMde kadrolu mısır patlatıcı. @oya_isteofilm

YORUMLAR

  1. jerry co (@jerry)

    Shia LaBeouf için yapılan pek bir acayipmiş :)