Hiçbir şey göründüğü gibi değil bu adada!

zindan-adası

Dennis Lehane’nin romanından uyarlanan, yönetmenliğini Martin Scorsese’in yaptığı, başrollerinde Leonardo Di Caprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley ile Michelle Williams’ın oynadığı Zindan Adası (Shutter Island), şimdiye kadar izlediğim en iyi psikolojik gerilim filmlerinden biriydi.

Martin Scorsese ve Leonardo Di Caprio bu filmle birlikte 4. kez aynı yapımda beraber çalışmış oldular.

Yalnız baştan uyarmalıyım, bu filmi gözü kulağı dört açıp izlemek gerekiyor, hatta 2. kez seyretmek ve kaçan detayları yakalamak isteyebileceğiniz fikrine de hazırlıklı olun. Leb demeden senaryoları deşifre ettiğim iddiasında olduğum halde, final yer yarılmıştı da son ana kadar gizlenmişti.

zindan-adası

Film; suç işlemiş insanların, aslında iyileştirilmesi gereken hastalar olduğu inancındaki psikiatri hapishanesinde, Massachussets sahili açıklarındaki zindan adasında bir psikiatri hastanesinde geçiyor.

Teddy ve Chuck adlı iki polis müdürü, Rachel adlı bir katil hastanın esrarengiz şekilde kayboluşunu soruşturmak üzere hastanede görevlendirildiğinde, her gardiyana, her mimiğe, her yazıya yönelik paranoyan da başlıyor. Hele hikayeye Teddy’nin rüyaları da eklenince, mis gibi ortaya karışık oluyorsun, çık hocam işin içinden çıkabilirsen.

zindan-adası

İtiraf etmeliyim, bu kadar şahane kasırga görüntüleri, hastane ve zindan sahneleri kurgulayan Scorsese, her nasıl olmuşsa Teddy’nin askerlik anılarına daldığında, bir yerde fena halde zırvalamış. Muhtemelen etkili olacağını düşünerek planladığı; nazi askerlerinin domino taşları gibi infaz edildikleri an ne gereksiz bir zorlamaydı öyle.. Panikle tetiğe basan Amerikan askerleri, bir mucizeye imza atarak kurşuna dizmede imkansız bir senkronizasyonu da tutturmuş oldu..

zindan-adası

Ve film bittiğinde; 2 saat 18 dakika boyunca mıhlanıp kaldığınız o koltuktan hala kalkamıyor oluşunuzun 2 sebebi olacak..

– biri ters köşe olacağınız final

– diğeri sözleriyle filmine tam beden uyan final müziği ‘This Bitter Earth’

İşte O Film

 • Zindan Adası

  Zindan Adası

  2009 yapımı Martin Scorsese filmi. Yazarı Dennis Lehane olan aynı isimli romandan sinemaya uyarlanmıştır. İzole bir adadaki akıl hastanesinden kaçan bir katilin peşinde olan detektiflerin hikayesini anlatır. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. Güneş (@gunesya)

  Bu zamana kadar gördüğüm en “sürpriz” finallerden biri! Film bittiğinde aynı “Usual Suspects”te hissetiğim “kahretsin! bu filmi bir daha aynı şokla seyredip aynı keyfi alamicam” üzüntüsünü duydum resmen :)

  6
 2. Arzu (@arzu)

  ha ha :) 2. tekrarı belki ”ulen nerde neyi kaçırmıştım da yakalayamadım şu finali?” için analitik olabilir.

  3
 3. Ahmet Gökburu (@ahmet-gokburu)

  Leo nun en sevdiğim filmi diyebilirim

  2
 4. Mel-ankolik (@mel-ankolik)

  Bu filmden sonra Leonardo Di Caprio’nun bütün filmlerini izlemeliyim diye düşünmüştüm. Hakikaten en sürpriz finale sahip filmlerdendir.. İzlememek büyük kayıp…

  3
 5. Arzu (@arzu)

  Bu akşam tekrar izledim, aslında hiç katlanamadığım bişeydir bu ama sonunu bilerek izlemek bu film için sıradışı keyif verici oldu :)

  2