Nerede bu adam?

the-man-who-wasn-t-there-original

2001’de Cannes film festivalinde Coen biraderlere en iyi yönetmen ödülünü kazandıran şahane bir film.

Bu filmle ilgili 2 sıradışı şey var, biri başroldeki Billy Bob Thornton’un asık yüzüne ve filmin tüm ciddiyetine karşın kahkaha atmaya hazırlıklı olmanız gerektiği, diğeri de son sahneyi başta gösterip gizemi mahvetmediği için film boyunca defalarca maruz kalacağınız şaşkınlıklar.

orada-olmayan-adam

Mutlaka sizi uyarmam gerekiyor, tiryakiyseniz ve sigarayı bırakma gayreti içindeyseniz bu filmden uzak durmalısınız. Zira film boyunca sigarasını elinden hiç düşürmeyen Ed (Billy Bob Thornton), benim gibi bir sigara karşıtına bile iç çektirebildi.

Filmi, siyah beyaz ve başlangıcının fazlasıyla durağan oluşuyla sakın es geçmeyin. Biraz uzun olmasına karşın film bir noktaya gelecek ve bitmesini istemeyeceksiniz.

Daha ne kadar şaşırtabilirsin ki beni dedikçe şaşırdığım senaryo, ciddi bir zekanın ürünü. Filmin sadece ismi bile merakımı çekmeye yetmişti. Ne demek ‘Orda Olmayan Adam‘ derken, baktım hakikaten de adam hiçbir zaman orada değil, bu yüzden daha uygunu olamazmış.

orada-olmayan-adam

Siyah beyaz oluşu görüntülere çok yakışmış. Ben bu filme kusur bulamadım, her karesi fotoğraflık, ışık- çekim şahane. Durdurup durdurup seyredesiniz geliyor.

Bazı sahneler sözleriyle akla kazınıyor, zengin bankerler için Ed’in kayınbiraderinin kurduğu cümleler gibi;
– tedirgin olunacak hiçbir şey yok, onlar da gayet sıradan insanlar işte, pantolonlarını bizim gibi giyiyorlar.

Söylendiğine göre Billy Bob Thornton, Coen kardeşlerden o denli eminmiş ki senaryoya bile bakmadan filmde oynamayı kabul etmiş.

Coen’ler 1940’ların saç kesimleri ile ilgili bir poster görüp, posterdeki saçları kesen berber hakkındaki bu hikayeyi oluşturmaya başlamışlar.

 

orada-olmayan-adam

Yozlaşmış bir avukat, eşinin psikopat donukluğuna rağmen korkusuz bir kadın, güç timsali rolü yapan pısırık patron ve birden bire filme dahil olan uzaylılar. Bu film kara mizahın en hakiki, öz hakiki örneklerinden.

orada-olmayan-adam

Vay be, ilk kez bir filmi hemen bitiminde tekrar açıp izlemeye teşebbüs ettim. Rahatsız bir film, şahane bir film.

Adam hiçbir zaman orada değil!

İşte O Film

  • Orada Olmayan Adam

    Orada Olmayan Adam

    Joel ve Ethan Coen'in yazıp yönettiği 2001 yapımı kara komedi. Billy Bob Thornton'ın başrolde oynadığı filmde diğer rollerde James Gandolfini, Tony Shalhoub ve Scarlett Johansson, Frances McDormand, Michael Badalucco ve Jon Polito var. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR