Sefer Tası’na sığmayan hayatlar

sefer-tası

Ülkeleri filmlerle keşfe var mısınız? Bazı filmleri seyretmeye kıyasla, yapacağınız kilometrelerce seyahat hiçbirşeydir. Mesela herşeyin kararında bırakıldığı, abartılmadığı bu sade ve basit başyapıt. Zekice yazılmış vurucu diyaloglarıyla, diyalog filmi sevenlerin ilk 10’una girme garantili. Sıradanlaşmış hayatımızı kelimelerin nasıl değiştirebileceğinin, yeniden başlayışların , sabun kokusuyla hatırlanan yaşlanmışlığın, aşkın, ilginin, merakın, sabrın, umudun filmi, baştan sona özgün bir film.

sefer-tası

Sefer tası ismine geçmişinizden çok aşina olsanız da, bahse girerim sizi şaşkına çevirecek, tümüyle bambaşka bir kültürün eseri. Hindistan’da 120 yılı aşkın bir süredir devam ettirilen, Harvard’ın inceleme konusu yaptığı ‘dabbawalla‘ adı verilen sefertası sisteminden doğan bir Ritesh Batra filmi. (dabba=sefer tası)

sefer-tası

Filmdeki yemek kokuları burnunuza kadar tütecek, 5 parmakla sefer tasına daldığınızı hayal edecek, acıkacaksınız. Şimdiye kadar izlediğim tüm diğer filmlerdekilere kıyasla en yaratıcı bulduğum ve filmin en çok sevdiğim karakteri İla’nın teyzesi oldu, baştan sona sadece sesiyle var olan, pervaneden totem yapmış teyze.. kesinlikle müthiş bir fikir olmuş onun varlığı.

Sefertası (lunchbox)

2013 yılı Asya Film Festivali’nde “En İyi Senaryo”, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödüllerini alan bu filmin adabına da uygun olarak diyorum ki; bazen yanlış tren sizi doğru istasyona götürebilir.

sefer-tası

İşte O Film

  • Sefer Tası

    Sefer Tası

    Yanlış ulaştırılan bir sefer tası iki insanı biraraya getirir ve aralarında hayali bir ilişki başlar. Kadın, gizemli karşı tarafa yemekler pişirerek onunla iletişim kurmaktadır. Sefertasının içine koydukları notlarla yazışmaktadırlar. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR