Beni güldürmen hiç komik değil

Birini etkilemek için duvar yazısı yazacak olsanız en komik ne ile çıkardınız karşısına?

yeni-başlangıçlar
Yeni Başlangıçlar (Aşkın Halleri) (Beginners) beni içten güldüren bir film ama konusu aslında hiç de komik değil. Hayatta yaşayabileceğimiz en korkunç acılardan biriyle, çok sevdiğiniz babanızı kaybetme acısıyla başa çıkmanın hikayesi. Öyle ki sevdiğimiz birinin gidişiyle hepimiz aslında hayata yeniden başlamak zorunda kalıyoruz. Öyle acemi, endişeli, şapşal ve bir parça da meraklı.

yeni-başlangıçlar
Kahramanımız Oliver tanıyıp sevdiğimiz Ewan McGregor tarafından canlandırılıyor. Yönetmen hafiften biyografik hazırladığı senaryoda Oliver’in mutsuzluğundan kelimelere dökemediği hislerini bazen Ewan’ın hüzünlü bakışlarına taşıyor bazen de çok sevimli bir yöntemle köpek Arthur’un düşünceleri şeklinde altyazıyla geçiyor.

yeni-başlangıçlar
Oliver’ın annesi öldükten sonra babası aslında bütün hayatı boyunca eşcinsel olduğunu açıklıyor. Bu gerçeğe alışmaya çalışırken babası kansere yakalanıyor ve yeni hayatlarına alışmaya çalışan baba-oğulu zorlu bir mücadele bekliyor. Çeşitli nedenlerle hayatı boyunca hep baskı altında yaşamış Hal, cinsel kimliğiyle özgürce yaşayabilmek için ele geçirdiği fırsata sımsıkı sarılır. Hastalığının bile çok önemli olmamasının nedeni bu ikinci şans, yeniden başlama imkanıdır. Hal’ın hayatının bu kısmındaki sevgi ve umut dolu acemiliği ve oğlu Oliver’ın babasını kaybetmesinin ardından tanıştığı Anna’nın hayatına girmesi ile yaşadığı sevgi ve korku dolu acemiliği bir senaryoda sıkmadan ve üzüntüden öldürmeden izlenebilecek halde birleştirmek çok büyük bir başarı.

yeni-başlangıçlar
Yönetmen Mike Mills “işte yıl 19.., o zamanlar gökyüzü böyle görünürdü ve de güneş” diyerek rastgele fotoğrafları ardarda göstererek geçmişin özetini sıkmadan anlatmanın en etkileyici yolunu bulmuş. Filmde kronolojik bir sıralama da olmamasına rağmen bütün parçaların zamanlaması ve birleşimi anlamlı. Christopher Plummer’ın En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar ödülünü kazandığı Hal rolü, yeni keşifleri ile ve İsa’nın hikayesindeki ölümü olması gerektiğinden çok daha vahşice bulup yeniden yazmayı istemesi ile bu zor karakterin tükenmek bilmeyen umut ve sevgisini bize tanıtıyor ve sevdiriyor.

Sevmek filmin müziklerindeki piyanonun sesi gibi abartısız ve mutluluk dolu bu filmde. Senaryonun en az anlaşılanı Anna, en bilgesi köpek Arthur ve en ilginci Oliver’ın annesi diye oyluyorum.

yeni-başlangıçlar

Filmden hemen sonra bütün benliğimle hissettiğim hüzün ve neşeyle sokaklara çıkıp duvar yazıları yazma ve dans ederek eğlenme isteğimi umarım başka izleyiciler de paylaşmıştır.

İşte O Film

 • Aşkın Halleri

  Aşkın Halleri

  Aşkın Halleri (Beginners) hayatta yaşayabileceğimiz en korkunç acılardan biriyle, çok sevdiğiniz babanızı kaybetme acısıyla başa çıkmanın hikayesi. Ewan Mcgregor ve Christopher Plummer başrollerde. Detaylar

Yazar

Oya (@oya)

Biraz okur biraz yazar. İŞTE O FİLMde kadrolu mısır patlatıcı. @oya_isteofilm

YORUMLAR

 1. Door Bell (@doorbell)

  Film beklemediğim kadar iyi çıktı. Ölümü de içeren bir filmi böyle kotarmış olmalarına şapka çıkardım.

  1
 2. metover (@metover)

  Galiba bir kez daha izlemek istiyorum

  1