Lekesiz Zihnin Sonsuz Günışığı

sil-baştan

Orijinal adıyla Eternal Sunshine of the Spotless Mind; bir kere izlemenin asla yetmeyeceği filmlerden biri. İlk seyrettiğimde ciddi soru işaretleri kalmıştı zihnimde. İkincisinde cevapları buldum ama yine de eminim tekrar seyredeceğim. Çünkü her bir sahnenin altında yatan anlam çok değerli. Jim Carrey alıştığımızın aksine komik adam değil bu kez; aksine depresif ve yalnız bir adam. Kate Winslet ile eleştirmenleri yanıltıp iyi bir ikili olmuşlar ve filmin görsellerine baktığınızda yanılacağınız gibi sıradan bir aşk filminde oynamamışlar.

sil-baştan

Film, zıt karakterli iki insanın ilişkilerinin başlangıcı ile açılıyor. Fakat ilginç olan bu başlangıç Joel ve Clementine’in ikinci kez tanışmaları aslında. Yaşadıkları içinden çıkılmaz aşkı bitirmekle kalmıyor ve birbirlerini hafızalarından sildiriyorlar. Bunu yapan ise hafıza silme işinde oldukça popüler, randevuları sürekli dolu bir şirket. Unutmak istenilen insana ve ilişkiye dair tüm hatıraları hafızadan silmeyi başarıyorlar. Fakat Joel ve Clementine tekrar karşılaşıp hiç bir şey hatırlamadan yeniden sevgili oluyorlar. Filmde karakterlerin birbirleri hakkında doldurdukları kasetlerde, oyuncuların kendi özel hayatlarından yansımalar olduğu söyleniyor. Bence yüzlerine kadar yansımış ve filmi fantastik boyutundan adeta çıkarmış. Bana kalırsa insan bu filmi seyrederken hafıza sildirme kavramının imkansızlığını unutup aslında her birimizin zaman zaman dilediğimiz bir durumla yüzleştiriyor. Bir an için imrenir hale getiriyor.

sil-baştan

Düşünsenize hayatınıza, kaybetmekle asla sona ermeyen, derin izler bırakmış acılardan ve kötü hatıralardan kurtulmuş olarak yeniden başlıyorsunuz. Kulağa çok hoş geliyor. Fakat mesele şu ki “gerçekten acılarımıza tamamen yok etmek” istiyor muyuz? Bu soru kimimizi dipsiz kuyulara sürüklerken kimimiz içinse cevap çok nettir. Yaşadığımız tecrübeler acı-tatlı bizi biz yapar ve aslında hayata devam edebilme gücünü verir. Kesinlikle izlenirken not tutulası bir film. İzleyip siz kendi kararınızı verin, hayal kırıklıklarınızı hafızanızdan sildirmek ister miydiniz?

İşte O Film

  • Sil Baştan

    Sil Baştan

    Efsane bir film olan Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) Jim Carrey ve Kate Winslet'in başrollerinde olduğu hayatınız boyunca seyredebileceğiniz en garip, en ilginç, en acayip aşk filmi Detaylar

Yazar

Funda Özdoğan (@fundaozdogan)

Yaşamak yazmakla mümkün bana yeter ki özgür kelimeler biraz da zaman verin. www.renklidaktilo.com

YORUMLAR

  1. Serenay (@serenay)

    Gerçekten ara ara hafıza sildirmeye imrenmiyor değil insan!

    2