Sizi gördüm büyümekten vazgeçtim

teneke-trampet

– Oskar: O gün, büyüklerin dünyasını ve kendi geleceğimi düşünürken bir şeye karar verdim; artık büyümeyecektim ve üç yaşında küçücük bir insan olarak kalacaktım.

1979 Almanya, Fransa, Polonya ve Yugoslavya ortak yapımı olan Teneke Trampet (Die Blechtrommel), arka planda I. ve II. Dünya Savaşları filmiyken, ön planda iri gözlü çılgın bir çocuğun sıradışı hikayesi.

teneke-trampet

Başrol karakteri Oskar ismindeki çocuk olsa da, bu film yetişkinlerin filmi, sakın diyim çocuklarınızla izleme hatasına düşmeyin.

teneke-trampet

Teneke Trampet, nobel ödüllü edebiyatçı Günter Grass’ın, 1959 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarlama bir Volker Schlöndorff filmi. Kitaplardan uyarlanmış senaryoların çoğunluğunda; hep bir eksik kalış ve bütünlüğü bozan boşluklar hissedilse de, bu film sağlam diyaloglarıyla ve zorlu sahneleriyle, bazılarına göre kitabının da önüne geçmiştir.

teneke-trampet

Romanı, döneminin Alman edebiyatı için, Alman ırkçılığını yerden yere vurmasıyla devrim niteliği taşıyan çok kıymetli bir eser. Film ödüllere doymamış sarsıcı bir senaryoya sahip (En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü, Cannes Film Festivali Büyük Ödülü, Altın Palmiye…).

teneke-trampet

David Bennet’in canlandırdığı Oskar, 3 yaşında hayati bir karara imza atacak kadar ciddi gözlemci, çılgın bir çocuk. 3. yaş günü hediyesi olarak kuşandığı teneke trampetinden çıkan fena seslere sabır gösterirse kulaklarınız, sonunda film buna değdiğini ispatlayacak. Oskar’ın camı çerçeveyi indirecek tizlikteki çığlıklarındansa, sizi korkutmamak için hiç söz etmiyorum :)

Bu film yasaklı bir geçmişe sahip. 1997-2001 yılları arasında ABD’nin Oklahoma eyaletinde, pornografik olduğu gerekçesiyle, ev ev dolaşacak kadar abartılmış bir mahkeme kararıyla tüm videoları toplatılmış. Kanada’nın da bazı bölgelerinde benzer yasaklamalarla karşı karşıya kalmış. Rahatsız eden sahnelerine karşın mutlaka izlenilmesi gerektiğini düşünüyorum.

teneke-trampet

1899 yılında, bir patates tarlasının orta yerinde, Oskar’ın anneannesinin çarşaf eteklerinde başlıyor film. Annesi ve birbirine tümüyle zıt karakterler olan- biri Alman, biri Polonyalı iki adam arasındaki üçlemeden dünyaya geliyor Oskar, babasının kim olduğuysa hep bir şüphe olarak kalıyor. Baştan beri faltaşı gibi açık gözlerle baktığı, erişkinlerin anlam veremediği dünyalarına girmemeye ve hep 3 yaşında kalmaya karar veriyor. Bunu nasıl gerçekleştirdiğineyse hayli şaşıracaksınız.

teneke-trampet

Filmde hangi karaktere karşı ne hissettiğiniz kısmında hep bir bocalamaya düşeceksiniz. Oskar’ı dahi sevmekle sevmemek arasında yalpalayacaksınız.

Bu sağlıksız, rahatsız filmi bulun ve izleyin; bir çocuğu ne hale getirebildiğimizi görmek için, bir çocuğun aykırı hikayesi için, savaşın insanlık suçu olduğunu hatırlamak için, insanların nasıl herşeyi berbat edebildiğini, insanın insana neler ettiğini görmek için.
– Tam bir Kaşubyalı gibisin Oskar. Kafalarımız şiddetli darbeler için yapılmış.

İşte O Film

 • Teneke Trampet

  Teneke Trampet

  Teneke Trampet, nobel ödüllü edebiyatçı Günter Grass'ın, 1959 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarlama bir Volker Schlöndorff filmi. 2. Dünya savaşı yaklaşmaktadır. Çok garip ve zeki bir çocuk olan Oskar Matzerath etrafında olup biten çılgın, ırkçı ve aptalca şeylere dayanamaz ve üçüncü yaş gününde artık büyümemeye karar verir Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. Door Bell (@doorbell)

  zor film.

 2. Arzu (@arzu)

  alışık olduklarımızın çok dışında. zor ama pişman etmiyor .

 3. gsencan (@gsencan)

  Bu rahatsız film su an ekranda. Beni ilk sahnelerden içine çekmeyi başardı..Bakalım küçük Oscar’ı sevecek miyim? Belki yetişkinlerin dünyasından kaçmayı bana da öğretir.

 4. Arzu (@arzu)

  harika! bitsin konuşalım bunu .

 5. Arzu (@arzu)

  Oskar babasını kaybetti, Günter Grass dün aramızdan ayrıldı.