Trishna

trishna

Şahane müziğini bir arkadaşımın paylaşımları arasında gördükten sonra, etkisinden kurtulamayıp izini sürerek ulaştığım filmdi Trishna. Müziğin benim için film kadar önemli olduğunu farkettim ve o gün bugün film müziklerine taktım kafayı.

trishna

Romantik bir aşk hikayesi olma ihtimali, beni filmden koşarak uzaklaştırabilecekken, bir İngiliz yapımı olan Trishna‘nın verdiği Hint filmi tadı izlemem için yeterince merak uyandırıcıydı… Bir de o müzik işte, en bayıltıcı romantizm bombardımanına maruz kalacak da olsam, etkisi altındaydım artık.

Bir; ‘Ülkeleri filmlerle keşfe var mısınız?’ filmi daha…

Trishna

Standart gençlik filmlerine çok benzeyen bir konuyla, basit bir girişi olsa da, Bollywoodumsu olduğundan sonrasının beklediğim gibi gelişmeyeceğini düşünerek ilk dakikaların arkasını getirebildim ve hakikaten de beklediğim gibi olmadı. Yani tam da beklediğim gibi; beklediğim gibi olmadı :)

Zengin züppemsi ama centilmen 4 gencin tatil hikayesi ve tatil aşkları kıvamındaki başlangıçtan sonra, 1 saat 53 dakika süren bir aşk hikayesinde Hint kültürünün, Hindu geleneklerinin ve zor kadınlığın, hem nasıl oluyor da bir tarafta çok özgür yaşarken hiç özgür kararlar alamamanın, yani yabancı olduğumuz bir toplumun filmi.

trishna

Yabancı olmadığımız şeyse erkek egemenliği. Bir kadının hayatı hakkında erkeklerin aldığı kararlar, o kararların sonuçlarından bile kadının sorumlu tutulması, kadının aslında sadece cismen varolup, aslında hiç olmaması.

trishna

Thomas Hardy’nin klasik romanı ‘Kaybolan Masumiyet’in çağdaş uyarlamayla sinemaya aktarıldığı bu filmin ana teması; bir adamın saygısını yitiren bir kadın, bir kadının saygısını yitiren bir adam…

trishna

Oysa güzel kadın Trishna, uçuşan kırmızı tülbentiyle, içinden yükselen çığlık; ben sadece aşıktım…

İşte O Film

  • Trishna

    Trishna

    Yönetmen Michael Winterbottom'ın Thomas Hardy'nin klasik romanı Tess of the d'Urbervilles/Kaybolan Masumiyet'i çağdaş bir uyarlama ile sinemaya aktardığı filmi Trishna, aşk ile geleneklerin çarpışmasını, hayallerin baskılar karşısında yok olmasını işliyor. Sanayileşme ve kentleşme ile hızlı bir şekilde değişen insan hayatının çelişkilerini 19. yüzyıl İngilteresinden alıp günümüz Hindistan'ına getiriyor. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR