Heyecanla beklediğim filmler II

2015 yılında gösterime girecek filmlerden merakla beklediklerimin listesinin ikincisi de hazır.

Natalie Portman ve Ewan McGregor birlikte aynı filmde olacaksa ben de izlerim. Aksiyon, Dram ve Western türlerini karıştıracak Jane Got a Gun filminde kocasını çetenin elinden kurtarmak için eski sevgilisinden yardım isteyen bir kadının hikayesi anlatılacakmış. Yapımcı ve film şirketinin yaşadıkları anlaşmazlıklardan dolayı filmin gösterimi şimdiden iki kez ertelenmiş ama henüz yayınlanmış bir fragmanı bile yok.

janes-got-a-gun

Yükseklik korkusu olanların The Walk adlı filmin fragmanından bile uzak durmalarını tavsiye ederim. 1974 yılında Dünya Ticaret Merkezi’nin İkiz Kulelerinin arasında tel üzerinde yürümeyi planlayan Fransız sanatçının hikayesini 3 boyutlu anlatıyor. Ben Kingsley ve Joseph Gordon-Levitt gibi ünlülerin kadroda olmasını sönük bırakan yönetmen Robert Zemeckis. Kimmiş ki diye soracak olursanız Forrest Gump ve Geleceğe Dönüş serilerini yöneten yapımcı yazar yetenek.

The Martian Mars’ta öldü sanılıp unutulan bir astronotun aksiyonlu hikayesi olacakmış. Senaryo Andy Weir’in çok okunan romanından uyarlanmış. Yazar, romanını basmayı kabul etmeyen yayınevlerine inat, eserini önce kendi sitesinde ücretsiz okumaya açmış ilgi büyüyünce de Amazon’da en düşük ücretten satılmasına razı olmuş. Bu uyarlamanın yıldızı da Matt Damon olmuş. Nolan’ın Yıldızlararası (Interstellar) filminde de rol alan Matt Damon ve Jessica Chastain (sevemediğim Murph karakteriyle) tekrar birlikte bu bilimkurgudalar. Bu filmle gezegende tek başına bırakılan astronot imajı Damon’a yapışacak.

the-martian

True Story filmi de FBI, kaçak katil ve gazeteci üçgeninde şaşırtmacalı bir hikaye. Katilimiz kaçakken gazeticimizin kimliğiyle yaşamış, yakalanınca da tanışıp kaynaşıyorlar. Gerçek bir hikayeden uyarlanmış bu filmin akılcı senaryosuyla şaşırmayı, oyunculukla da etkilenmeyi umuyorum.

The Sea of Trees de Fuji Dağı’nın eteklerindeki ormanda tanışan iki kişinin maceraya atılmasını anlatıyormuş. Filmin iki yıldızı Matthew McConaughey (Interstellar) ve Ken Watanabe de (Inception ve Batman Begins) daha önce Christopher Nolan’ın yönettiği filmlerde de oynamışlar. Gus Van Sant’ın yönettiği filmde Matthew’in canlandırdığı karakter Arthur, karısı Joan’den (Naomi Watts) uzaklaşıp intihar etmek için ormana daldığında tanışıp arkadaş olduğu adamla bizi ilginç bir yolculuğa çıkarma ihtimali var.

sea_of_trees

Bu yılın Yapay Zeka temalı filmi de Ex Machina olacak. Kahramanımız yazılımcı olarak çalıştığı şirket tarafından tamamlanmış ilk yapay zeka ürünü robot ile tanışmaya şehir dışında bir ev/ofis/laboratuvar karışımı bir yere gönderilir. Tek başına bu izole yerde yaşayan şirketin CEO’su, yazılımcı genç ve robotun arasında zorlu ve kafa karıştırıcı durumların oluşacağını fragmandan anlıyoruz. Bakalım çok işlenen flörtöz kadın robot klişesini inandırıcı oyunculuk ve etkileyici mekanlarla güzel bir seyirliğe çevirebilecekler mi?

Yazar

Door Bell (@doorbell)

gece gece nedir bu ses? komşunun kapı zili!

YORUMLAR

 1. Cem Erdoğ (Pispapaz) (@pispapaz)

  The Martian, Ridley Scott’ın tamam mı devam mı filmi olacak artık. True Story’i beklemekten helak olduk. Jane Got a Gun’ın yapım aşamasında başına gelmeyen kalmadı, ben onu lanetli olarak anıyorum.

  1
 2. Cem Erdoğ (Pispapaz) (@pispapaz)

  Aralarında en merak ettiğim film ise açık ara The Sea of Trees. 87. Oscar Ödülleri için de şimdiden adı geçmeye başladı. Bekliyoruz.

 3. Oya (@oya)

  Ben de meraktayım The Sea of Trees nasıl çıkacak acaba?