Burun kanatan filmler I

Satantango-Şeytan-Tangosu

Sátántangó (Şeytan Tangosu)
Yönetmen: Béla Tarr
Yapım: 1994 Macaristan

Film bitti ben de bittim. 450 dakikalık filmimizi yönetmenimizin istediği gibi tek sefer de izleyememiş olsam da (kesintisiz izlememimizi önermiş). Kendimi biraz suçlu hissedip bu açığımı kapatmak için gittim ve uyarlama olduğunu bildiğim filmin Türkçe’ye çevirilmiş László Krasznahorkai’nin aynı adlı romanını okudum. Benim için ilginç bir deneyim oldu filmle beraber romanı aynı anda okumak.

“Burun kanatan filmlerin” belki de liste başına koyacağımız Sátántangó Macaristan’da şehirden hayli uzakçana olan bir köyde geçiyor. Ne hikmettir ki hikayemiz sonbaharın sonu kara kışın başına doğru vuku bulur. Yapacak neredeyse hiçbir şeyleri olmayan karakterlerimizin (Bizim var da ne oluyorsa!) yaşamlarına kamera eşliğinde, tabii ki ağır ağııır, ağdalı ağdalı giriyoruz. Yıkıntı, depresyon ve umutsuzluğun üzerine bir de sürekli yağan yağmur ve yalıtılmışlığın kanıtı bakımsız evler ve yollar eklenince varoluşumuzun ağırlığını iliklerimize kadar hissediyoruz.

Satantango-Şeytan-Tangosu

Filmi izlerken Georg Büchner’in “Woyzeck” oyunundan bir replik geldi aklıma “insan havaya bir çengel çakıp asası geliyor kendini” diyordu sevdiği kadına. Yalnızlık tanrıya mahsustur sözünün geçerliliğini kaybettiği günümüz modern toplumunun bir habercisi gibi sessizce giriyoruz yaşamlarına karakterlerimizin. Donmuş suratlarında kımıltısızlığın izlerini keşfediyoruz adeta.

Satantango-Şeytan-Tangosu

Yönetmen ve yazarın kanlarının uyuştuğuna da hiç kuşkunuz olmasın. Hatta yönetmenimiz Bela Tarr betimleme sanatını tekeline almış olan romana savaş ilan ediyor. Bu savaştaki kılıcı da kamerası tabii ki; onu aşağı yukarı sağa sola yavaş yavaş dona dona, iki kilometrelik yolları yürüme hızında katederek, bir dans sahnesini 25 dakikaya uzatarak 450 dakikasını bitiriyor. Bu süreçte de bizi harika bir siyah beyaz fotoğraf (film siyah beyaz :) ) sergisine çıkarıyor.

Satantango-Şeytan-Tangosu

Eğer sinemayı seviyorum, boş vakitlerimi iyi geçirmekten ziyadesini de istiyorum diyorsanız bu film tam dişinize göre. Tarr sizi uçuşan yapraklar eşliğinde ve tıpkı onlarınki gibi tam olarak nerede sonlanacağını kestiremediğiniz bir yolculuğa çıkarıyor. Ünlü Yazarımız Suzan Sontag Satantango için yılda bir kere tekrar izlerim demiş. Ben her yıl izler miyim bilmiyorum ama bir daha izleyeceğim kesin. Bu yolculuğa çıkmaya hazırım diyorsanız erzağınızı hazırlamayı unutmayın derim. Sevgiler.

İşte O Film

 • Şeytan Tangosu

  Şeytan Tangosu

  Yönetmen Béla Tarr'dan 450 dakika süren bir film Sátántangó. 1990'lar, Macaristan'daki küçük bir köyde bütün hayat durma noktasına gelmiştir. Detaylar

Yazar

Zfrzkn (@zfrzkn)

İstanbul'dan başka hiç bir yerde otur-a-mamış, eleştiri yapmayı seven, tiyatro mu sinema mı? diye karşılaştırma yapanlara uyuz, kendi halinde biri..

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Bu başlık altındaki tercihlerini merakla bekliyordum.Yazın tetikleyici oldu , sıradaki filmim belli artık.teşekkürler :)

 2. Zfrzkn (@zfrzkn)

  Şimdi de beni merak sardı hadi bakalım ne çıkacak şapkandan.

 3. Arzu (@arzu)

  Yo yo , şeytan tangosu’nu kastettim , izlememiştim, yorumundan ziyadesiyle etkilendim.izleyeceğim ✌

 4. Güneş (@gunesya)

  “Tetikleyici” tabiri aynen benim için de geçerli! Yazının daha ilk cümlesinde merak ettim filmi ama o 450 dk olayı gözümü korkutmadı değil hani..

  1
 5. Mehmet R. (@mehmet-rauf)

  Yazının başlığı süper :)

  1
 6. Evinç Doğan (@evinc-dogan)

  filmi seyrederken kitabı da aynı anda okumak ilginç bak.. iyi fikir ;) sanırım filmle başlayacağım…

  1
 7. Zfrzkn (@zfrzkn)

  Bence de filmle başla Evinç hatta filmi biraz önden götür.

  1
 8. fikretcan (@fikretcandemir)

  Hafta sonu Lord of the Ring üçlemesini peş peşe seyredip bünyeye antrenman yaptırmışken ben bu 450 dakikayı bitiririm üstad :)

  1
 9. Zfrzkn (@zfrzkn)

  Pek lord of the rings e benzemiyor. Benden soylemesi.

 10. fikretcan (@fikretcandemir)

  Başa gelen çekilir…niyet ettim bir kere :)

 11. ilker (@ilker)

  Serinin ikincisi ne zaman geliyor? :)

  1
 12. Zfrzkn (@zfrzkn)

  Yakında. Soon :).

  1
 13. ilker (@ilker)

  Süper :D

 14. mertigo (@mertigo)

  ben bu filmi vakti zamanında istanbul film festivalinde izlemiştim. ah gençlik nelere kadirmiş

  1