İyilerin kaderi süper beceriksizlik mi?

Heroes_Paintings
Takip ettiğim tv dizilerinin her hafta yeni bölümleri ne zaman çıkacak diye bekliyor ve bölüm tat vermezse bir sonraki bölüme kadar sinir oluyorum. Çareyi çoktan bütün sezonları bitmiş eski dizilere başlayarak buldum. Tamam, kabul ediyorum biraz geriden geliyorum ama geç olsun, beklemeli olmasın.

2010 yılında tamamlanan Heroes (Kahramanlar) dizisinin ilk sezonunu yeni bitirdim ve üstüne bu yazıyı yazmaya başlayınca öğrendim ki bu yıl Heroes-Reborn adında yeni bir sezon yayına girecekmiş. Haydaaa dedim tabii bu sürprizli haberin üzerine. Neyse ki önümde en azından 3 sezon daha var yeni kahramanlarla dolu.

heroes
Süper güç kazanan normal insanların hikayelerine başka senaryolardan da aşinayız aslında. En çok aklımda kalan Misfits adlı İngiliz yapımı hareketli, eğlenceli dizide de konu bazı insanların bir yıldırım sonrası değişik süper güçler kazanmalarıydı. Heroes’da henüz kahramanlarımızın güçlerini nasıl kazandıklarının detaylarını öğrenemedim ama durup dururken kazanmadıklarına dair bir his var içimde. Sahi ya bizde de bir Uzaylı Zekiye vardı, ne oldu ona?

Heroes
İlk sezon boyunca doğaüstü bu süper güçlerin çeşitliliklerini gördük ve normal insanların kahramanlara dönüşme çabalarını izledik. Bu eski diziyi çekici yapan iki özellik var. Birincisi; ışığıyla, sahneleriyle, yazı karakterleri ve kurgusuyla çizgiromanları andırması.

Heroes
Aslında Marvel’in X-Men serisinde kullandığı genetik mutasyonla kahramanlaşma hikayesiyle benzerlikleri bol. Sevimli kahramanlarımız Hiro ve Ando da sık sık Marvel kahramanlarına atıfta bulunuyorlar. Küçük kahraman Micah, Marvel karakterlerinin de olduğu çizgiromanların hastası. Heroes dizisinin mekanlarından biri olan Kirby Plaza Binası da ünlü çizgiroman sanatçısı Jack Kirby’e atıfta bulunmakta. Dizinin geleceği gören ressamı İsaac’in çizimleri Tim Sale adlı DC’nin Batman serilerinden birinin de çizeri. Çizgiroman göndermelerine ek oyuncuların bir çoğu Star Trek (Uzay Yolu) serilerinde rol almışlar. Kötü ve karizmatik abimiz Sylar’ı canlandıran oyuncu Zachary Quinto’nun yeni Star Trek filmlerinde Spock rolünü kapması da ilginç olmuş.

Heroes
Heroes’un ikinci çekici özelliği ise bu çizgi-dünyada yarattığı inandırıcılık. Sizin benim gibi normal insanların öyle hooop diye başarılı birer kahramana dönüşemeyeceği gerçeği. İyi niyetli abiler, şirin çocuklar, kısacası kendi halinde insanların kötülükle savaşmaktaki acemilik ve becerisizlikleri. Onlarca eşsiz yeteneklere sahip pırlanta gibi süper güçlü insanların (şimdiye kadar) karşılarına çıkan bir tanecik kötü adamla mücadelede edememeleri.

23 bölüm soluksuz izledim ama tahmin edebileceğiniz gibi iyilerin organize olamamaları, ortak sorunları için örgütlenememeleri ve başarısızlıkları çok üzüyor. Umarım kendilerini azıcık da olsa toplarlar bundan sonraki sezonlarda.

İşte O Dizi

 • Heroes Reborn

  Heroes Reborn

  2006-2010 yıllarında NBC kanalında yayınlanan Heroes dizisi Heroes Reborn adıyla geri döndü. Heroes dizisinin bıraktığı yerden 1 yıl sonrası. Dünya ifşa olan özel yetenekli insanları kahraman olarak sever. Ama bir bombalamanın ardından tehdit olarak görülündüklerinde kahramanların kendilerini korumak için ya kaçmaları ya da saklanmaları gerekmektedir. Detaylar

Yazar

jerry co (@jerry)

amerikan dizilerinin hastasıyım efendim.

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  az kalsın bana dizi izletecektin Jerry Co ! madem iyi niyetliler o mecrada da tekil şahıs, soğuk bir su içtim vazgeçtim.

  1
 2. Mel-ankolik (@mel-ankolik)

  Heroes dizisini uzun süre takip ettim. En az 2 sezonu izlemişimdir ama nerede bıraktığımı hatırlamıyorum bile. ( dizilerin böyle bir sıkıntısı var, bir yerde kopuveriyorsun, sonra yakalanmıyor) Çok severek izlediğim bir diziydi, tavsiye edilir efenim :)

  2
 3. metover (@metover)

  Böyle filmlerin, dizilerin referansları ancak yine fantastik olan karakterler, filmler filan oluyor. Kişisel olarak daha ikna edici bir hayale ihtiyacım var. Hugh Jackman’ın X-Men ve real Steel filmlerini ele alalım: Real Steel daha inandırıcıydı.

  2