Bütün tahtlar kanlı değil midir?

kanlı_taht

Akira Kurosawa Kanlı Taht’ı 1957 yılında yapmış. İyi de yapmış. Shakespeare’in en kısa ama en etkili oyunlarından Macbeth uyarlamasıyla karşımızda (Bu ikisi karşımda olsa gerçekten titrerdim herhalde). Biri sadece İngiliz tiyatrosunun değil bütün dünya edebiyatının diğeri ise sinema sanatının en önemlilerinden. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere bu filmi eleştir-e-meyeceğim bol bol ‘ay burası ne güzeldi şurayı da çok sevdim’ deyip iki ölüye de yalakalık yapmaya niyetim yok :). Ama okuyuculara belki bir iki önerim olabilir bu filmle.

kanlı-taht
Eğer edebiyatın sinemaya nasıl aktarılması gerektiği konusunda binlerce kötü örnekten bunaldıysanız hemen izleyin. Uyarlama nasıl yapılır sorusunun canlı örneği kendisi. Zaten asırlardır güncelliğini koruyan ve defalarca sahnelenen Machbet’i neden tekrar izleyeyim ki sorunsalına da cevap veriyor.

kanlı-taht

Japon tarihiyle İskoç-İngiliz tarihleri arasındaki temel benzerlikleri neredeyse baştan yarattığı senaryosuyla oturtması, oldum olası sevdiğim Japon oyunculuk disiplininin mükemmel örneklerini görmemiz (Leydi Machbet’i oynayan oyuncuya hasta oldum) ve tabii ki Kurosawa’nın kendine has film estetiği filmi izlememiz için yeterli.

kanlı-taht
Filmin konusuna veya neden bahsettiğine uzun uzun girmek istemiyorum ama azıcık açılın, bir çift lafım olacak Leydi Machbet gibilere; İktidar hırsının ne menem bir şey olduğunu gördün mü Machbet hanım? Elindeki kanı asla temizleyemeyeceksin cimcik kocakarısı hahahahayyyyttt…, temizlesen de kokusu kalacak. Her yerde arkandan gelecek, aklını oynatacaksın ah keşke ben öleydim diyeceksin ama nafile. Yaşamak senin cezan olacak, o koltuk da sana kalmayacak aha da buraya yazıyorum :))).
Sevgiler.

Yazar

Zfrzkn (@zfrzkn)

İstanbul'dan başka hiç bir yerde otur-a-mamış, eleştiri yapmayı seven, tiyatro mu sinema mı? diye karşılaştırma yapanlara uyuz, kendi halinde biri..

YORUMLAR

  1. Arzu (@arzu)

    şu üslupla yol alacaksan yandık , kendi seyir listemi bıraktım senin filmleri sıralaja geçtim .