Javier Bardem, sen ne güzel adamsın

biutiful
Biutiful biterken, adına uygun bıraktığı son duygu: “Javier Bardem, sen ne güzel adamsın.” Kesinlikle yerini alabilecek başka bir oyuncu olamazdı, bu rol onunmuş. Ve bunu düşündürdüğü kişi yalnızca ben değilmişim ki, Cannes Film festivalinde Uxbal karakteriyle sergilediği performansından ötürü en iyi erkek oyuncu ödülünü kapmış. Böyle adamları herkes izlemez , takipçileri özeldir, azınlıktır, çoğaltalım. Böyle adamlar güzeldir, bakışları duruşları ifade yüklüdür, eylemleri sanattır.

biutiful
O bu kez sıradışı bir baba olarak çıkıyor karşımıza. Hayatı çıkmaz sokağa girmişken; tüm inançları, o güne dek edindiği tüm değer yargıları yerle bir olmuşken, hayatın en soğuk şeyiyle, gerçeklerle yüzleştiğinde, onunla birlikte kesilen nefesiniz ve çözümsüz kalışınız, bir babanın acizliğini iliklerinize kadar hissedişiniz film bittikten sonra kendi hayatınızı da sorgulama sebebiniz oluyor. ‘Haydi çıkalım sokağa ve hiç konuşmayalım, sadece düşünelim, biraz soluklanalım‘ dedirtiyor bittiğinde.

biutiful
Tutunacak son bir dal ararken; ihtiraslarını, hırslarını, insana dair dünyevi rekabetler yaratan her ne varsa, artık def etme noktasına gelmiş bu adam, omzuna yaslansın ve ağlasın istiyorsun.

– Ölmek istemiyorum Bea. Çocukları tek başına bırakmaktan korkuyorum. Bunu yapamam.
– Çocuklara baktığını mı sanıyorsun? Saf olma Uxbal. Evren onlara bakar.
– Evet ama evren kirayı ödemez.

Barcelona’nın bilinmeyen varoşları, mültecileri, sefaleti, açlıkları, ırkçılıkları; tüm turistik gözlemlerin aksini yaşayan bu şehirden beni soğuttu. Başta depresyona meylettirse de, senaryoyu sindirdikçe ve üstünden zaman geçtikçe, samimiyetinden dolayı filme arttıkça artan bir hayranlık duymaya başlayacaksınız. Basit bir dram olmaktan öte sanatsal değeri yüksek bir film.

biutiful
Ayrıca siz de benim gibi film müzikleri tutkunuysanız müziklerini Gustavo Santaolalla’nın yaptığı Biutiful, bu hususta da on numara beş yıldızı hak ediyor diyebilirim. Müzikler, filmine tam beden uyan tarzda.

İşte O Film

 • Biutiful

  Biutiful

  Barcelona’da geçen hikayede, Javier Bardem, Uxbal adında kanuna aykırı işleri yüzünden başı polisle derde giren bir adamı canlandırıyor. Biutiful, zorunlu olarak yaptığı yasadışı işlerle para kazanmaya çalışan sorunlu ama sadık ve duyarlı bir babanın hikayesi.Bu filmde, baba olmayı, sevgiyi, ruhsallığı, suçu, pişmanlığı ve ölümlülüğü, Barcelona’nın tehlikeli yer altı dünyasında dengelemeye çalışan Uxbal’ın hikayesini izleyeceksiniz. Parasını kazanmak için hiçbir kural tanımıyor, çocukları için yaptığı fedakarlıklarda ise hiçbir sınır tanımıyor. Aynen hayatın kendisi gibi bu hikaye de başladığı yerde bitiyor. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. Zfrzkn (@zfrzkn)

  Izlemeyi düşündüğüm ama sonra nedense unuttuğum bir filmdi iyi hatırlattın bakalım ben de iğrenecekmiyim barselonadan :)

  3
 2. qemal (@qemal)

  @zfrzkn insan midesine yumruk yemis gibi oluyor. acaip bir film.

  4
 3. İnci (@inci-ozturk)

  Bayıldım yorumunuza.. Şimdi saçma gelecek biliyorum ama çıktığı günden itibaren dvdsini alıp biraz izleyip hüzün yükünü farkettikten sonra devamını getiremediğim film Biutiful.. Bardem çok severim üstelik.. İlk fırsatta izleyeceğim inşallah..

  2
 4. İnci (@inci-ozturk)

  @arzu Yorum demişim blogunuza olacaktı..:) J. Bardem’in 2000 yapımı Karanlıktan Önce’ adlı bir filmi de var.. Bir gerçek yaşam öyküsü.. Johnny Depp’de çok zor bir karakteri oynuyor.. Tavsiye ederim..

  2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk onu izlememiştim, hemen notunu aldım! Biutiful zor bir film, ben ailece izleyebilmiştim, yalnız yapamazdım. Ağlamadan kurtarmak zor paçayı, ama çok özel bir dili var..Bardem de,ne yapsa izlerim dedirten bir adam, isimlendiremiyorum onda olanı

   2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk bu, filmler hakkında ilk yazdıklarımdan, o yüzden başka izleyicilerin gözlemlerinden de etkilenmeler vardır, film yorumu nasıl yazılır diye ordan burdan çok şey okumuştum.

   2
 5. İnci (@inci-ozturk)

  Ben de çok yorum okuyorum bu dili daha iyi kavrayabilmek için..:) @arzu

  2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk gönlünüzce yazın, boşverin :) yorumlarınızı keyifle takip ediyor, izlemediklerimin notunu tutuyorum. yazacaklarınızı da merakla bekliyorum, şahsına münhasır olacakları kesin :)

   1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk keşke tüm sinema ekibinizi burdaki sohbete dahil edebilsek, oraya gelemiyoruz en azından konuştuklarınıza dahil olsak :) farklı bakış açıları hayata bakışımı da kolaylaştırıyor, dar çerçevelerden kurtarıyor.

   2
 6. İnci (@inci-ozturk)

  Topluluğumuz kitap üzerine ama arada ‘okuduğumuz kitapların filmlerini aynı akşam herkes kendi imkanlarıyla evlerinde izlesin’ gibi aktiviteler yapmıyor değil.. @arzu

  2
 7. İnci (@inci-ozturk)

  Sinetopya ise yazar ve işçi filmleri düzenleyicisi, sinemacı Fatin Kanat tarafından kurulmuş ciddi bir topluluk ve dernek.. Yani ben de orada izleyiciyim sadece.. @arzu

  2
 8. İnci (@inci-ozturk)

  Bir kaç ay önce Sinetopya önderliğinde ‘Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde gönüllü olarak görev alacaktım, saatleri ve yeri uymadı.. İlk fırsatta bu isteğimi gerçekleştireceğim ama.. @arzu

  2
 9. İnci (@inci-ozturk)

  Yazarlık derslerini aldığım kurumsa bambaşka.. Kendimi anlatır gibi oldum.. Başladım madem hocamız TRT yönetmenlerinden Serdar Çetinkaya idi.. Beş kişilik bir kadroyla hem bir kısa film yazdık hem de çektik.. :) Minik ama gurur verici bir şey elbette..

  2
 10. İnci (@inci-ozturk)

  Hem Kitapağacında hem de Sinetopya sayfasında bu siteden söz edeceğim..:) Bakalım kimler katılacak yorumlarımıza.. @arzu

  2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk çok etkilendim, keşke Ankara’da yaşıyor olsaymışım.. anlattıklarınız bile heyecanlandırıyor insanı, bi de dahil olsam uçardım heralde :) iyi ki anlattınız, belki ilham olur diğer illerdeki arkadaşlara..ve iyi ki katıldınız aramıza..

   1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk kitapların ve sinemanın dünya görüşümü-dar penceremi aralamamda inanılmaz güçlü olduğuna inandığım için, her ikisiyle ilgili sosyal aktivitelerin yapılması beni umutlandırıyor.

   1
 11. İnci (@inci-ozturk)

  Bu siteyi ve özellikle sizi tanıdığım için gerçekten ben de çok mutluyum..:)) @arzu

  1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk merakla takip edeceğim bir üye kazandı site, keyifli keşifler yapacağımızı hissediyorum sizinle :) iyi ki geldiniz, hoşgeldiniz :)