6 Dizi 6 Şarkı

community

Yeni bölümlerini merakla beklediğim, izlemeye doyamadığım dizileri çok sevmemin bir nedeni de ilginç sahnelerle harmanlanan güzel müzikler. Halihazırda çok sevdiğim bir şarkıyı bir dizi ya da filmde duyduğumda dilini konuşamadığım bir ülkede derdimi anlatabilmenin mutluluğunun benzerini yaşıyorum. Anın büyüsüyle bütünleşen sevebileceğim şarkılar keşfetmek ise en eğlencelisi.

Bu soğuk havalarda karlı memleketleri görüp içim ısınır belki diyerek izlemeye başladığım Fortitude adlı diziye ilgimi ilk üç bölümden sonra kaybetmiş olsam da dizinin başlangıç müziği olarak kullandıkları şarkıyı hala ara ara dinliyorum. Wildbirds & Peacedrums müzik grubunun şarkısı Peeling Off The Layers çalmaya başlayıp vokali ilk duyduğumdaki tepkim her seferinde bir çeşit şaşkınlık oluyor. Vurmalı çalgılarla birleşen tanıdık bir kadın sesinden İngilizce’den başka bir dilde sözler dökülecek diye bir beklenti uyandırıyor. Deerhoof, Efterklang, Bonnie ‘Prince’ Billy, Lykke Li ve St. Vincent’ın konserlerinde ön grup olarak çıkmışlıkları da olan Wildbirds & Peacedrums benim için değişik bir keşif oldu. Senaryosunda ciddi kopukluklar olduğunu düşündüğüm Fortitude dizisini önermesem de müziğine bir kulak verin isterim.

Efsane dizi Heroes‘un 3. sezon 18. bölümünde 70’lerden günümüze gelen Fleetwood and Mac şahaseri The Chain şarkısının çaldığı  an çok etkileyiciydi. Sylar’ın çocukluğunu hatırladığı sahneye tarihsel ve durumsal olarak da uymuştu bu ritimiyle hemencecik yakalayan şarkı.

Punkımsı grup The Rapture Misfits dizisinin başlangıç müziğinden sorumlu. Echoes olduğunuz yerde zıplama, dans etme hissi uyandıran çok eğlenceli bir şarkı. Daha önce Superbad adlı bir Amerikan gençlik dizisinde de kullanılan şarkı Misfits gibi hareketli, şaşırtmacalı ve olağanüstü süper güçlerle dolu havalı karakterlerin dizisinin tadı tuzu. Şarkının sonuna doğru fazla gürültülü hale gelmesini sevemiyorum ama her bölüme dans ederek başlatıyor.

Helix dizisinin en iyi yaptığı şey kaos ve vahşet dolu sahnelere hiç beklenmedik yumuşaklıkta müzikler oturtmak. İnsanları vahşi yapan bir virüs salgınından etkilenmiş birbirlerini öldürmek için koşuşturan, saldıran canavarlaşmış karakterlerin sahnelerini Do you know the way to San Jose? gibi bir şarkı çalarken izlemenizi öneririm. Bir bilim-kurgunun sunabileceği en vahşi sahneler bu beklenmedik müzik birleşimleriyle keyifleniyor. Bu şarkıyı beğenirseniz dizide çalan diğer şarkılara ve dizinin ilginç olan ilk sezonuna bir göz atın derim.

Hiç bir dizi güldürmedi Community kadar. Chevy Chase’i absürt komedinin kralı yapan bu dizi komikli, eğlenceli yapısıyla zaten dinlemeye doyamadığım bir şarkı gibiydi. Abed’in hatırlayamadığım bir bölümde Kate Nash’in Merry Happy şarkısı eşliğinde dans edişi gibiydi.

Benim için gelmiş geçmiş en iyi TV dizisi olan The Wire için Tom Waits’in yazdığı Way Down in the Hole şarkısı iyi ki seçilmiş diyorum. Her sezon başka bir versiyonu kullanılan şarkının Baltimore gençleri tarafından seslendirilmiş dizi için özel bir kayıdı da mevcut. Benim favorim ilk sezonda kullanılan The Blind Boys of Alabama’nın bu güzel şarkıya yorumu.

Yazar

Oya (@oya)

Biraz okur biraz yazar. İŞTE O FİLMde kadrolu mısır patlatıcı. @oya_isteofilm

YORUMLAR

 1. Güneş (@gunesya)

  True Detectives’in giriş müziği de bu listede yer almayı hakediyor bence. Bir dinleyin derim ;)

  2
 2. semih bey (@semih)

  Sayenizde Misfits’i izlemeye başlıyorum, bakalım nasılmış.

  1
 3. metover (@metover)

  Müziğin sinema diline çok önemli bir katkısı var. “Chuck” diye bir dizi vardı ve bir sahnesinde Christmas TV şarkısı onu daha da anlamlandırmıştı. Revolutionary Road;müzik, alttan altta, her karesinde bir dramın geleceğini haber veriyordu ve final…

  1
  • Oya (@oya)

   @metover Çok teşekkürler! Sadece değişme hızına yetişemediğim zevklerimi yazıyorum. Bu şarkıya da uyuma da bayıldım. aaaa bir de Chevy Chase’mi o?

   3
 4. metover (@metover)

  @oya Sevgili Oya, kutlarım… Gerçekten iyi bir yazı ve duyarlı, zengin bir yaklaşım; çünkü müziksiz bir film hareketli fotoğraf dizisi olurdu ancak. Üstelik sinema dilini biliyorsun bence. Ben bilmiyorum çünkü.

  2
 5. metover (@metover)

  @oya Evet, Chevy Chase o; yaşlanan jönleri ağır karakter oyuncusu yapıyorlar ya da iyi para alırlar oynadığı reklamdan:) Cola turka mesela…

  1
  • Oya (@oya)

   @metover Chevy’i Community dizisinde çok başarılı bulmuştum ki oynadığı huysuz, ırkçı, espriden anlamayan karakter aslında kendisini de birazcık yansıtıyormuş.

   1
 6. metover (@metover)

  Beğenecek, sevilecek çok şey var hayatta! Birazıcık pozitif, iyimser, hoşgörülü olmak yetiyor aslında. Bir o kadar çirkinliğe, zalimliğe rağmen; nasıl baktığınız önemli, ne görmek istediğiniz…

  1