Ajan Carter’ın kırmızı rujunun gücü

agent-carter
II.Dünya Savaşı sonrasında geçen Ajan Carter mini-dizisi, 1940lı yılların modasını yansıtan eğlencelik/çerezlik bir izlencelik. Kostüm ve makyaj konusunda başarılı olduğu kadar senaryoda iyi işlenebilseymiş ortaya şahane bir iş çıkabilirmiş. Ajan Peggy Carter rolündeki Hayley Atwell dönemin kadınlarına fiziksel olarak benzediği kadar her türlü aksesuar ve makyaj ile görsel bir bütünlük sağlıyor. İri dalgalı saçları, kırmızı ruju ve etek/ceket ya da pantalon/ceket takımlarıyla uyumlu şapkalarıyla çoğunlukla erkeklerin görünür olduğu kalabalıkların arasında hemen seçebiliyorsunuz Ajan Peggy’i. Tabii kadınların hem aile/çocuk bakımının sorumluluklarını yüklenmeleri, iş gücüne katılmaları hem de bakımlı görünmelerinin vatani bir görev olduğunu empoze ederken aynı zamanda da kadının güçsüzlüğüne vurgu yapan ikiyüzlü anlayış neticesinde Peggy saha görevi alamayan sadece ofisde görevli bir ajan olabilmiş o yıllarda.

1940-modasi
Savaş döneminin kısıtlı imkanlarının az işlenmiş kaba kumaşlarla ve sade kesimlerle tasarlanan kıyafetlerinden sonra kadınlar pek tabii ki makyaj, saç bakımı ve kıyafet konularında normalleşme işaretleri olarak hükümet tarafından desteklenir gibi yapılıp kullanılmışlar.

1942 yılında çekilecek Casablanca filminde İngrid Bergman’ın giyeceği kıyafetleri ve akseusuarları dönemi yansıtmayacağı gerekçesiyle fazla cüretkar ve şatafatlı bulan yapımcı Hal Wallis yönetmen Michael Curtiz’e gerçekci olabilmek için daha sade kıyafetler kullanmayı önermiş.

Agent-Carter
Hollywood stüdyolarından, genç erkeklerin savaşa gitmeden önce sokaklarda gördükleri sade kadınları görmek istedikleri fikrini benimseyenler filmlerde kadınları az makyaj ve aksesuarla göstermeye çalışmışlar. Tabii bu fikrin benimsenmesinde hükümetin Savaş Departmanı’nın Hollywood içine kurduğu, üretilen bütün filmleri denetleyen birimin (War Production Board) büyük etkisi olsa gerek.

İkiyüzlülüğe maruz kalan kadınlar ise kendilerine biçildiği üzere çalışan ve bakımlı kadın imajlarını yeni ve bol çeşitli makyaj malzemeleriyle pekiştirmişler. Daha önceleri metal kaplı makyaj malzemelerinin dış kısımları plastikten üretilmeye başlanınca fiyatları da ucuzlamış ve kolay ulaşılmaya başlanmış. Güçlü, sağlıklı, kadınsı gibi halka verilmek istenen bütün mesajlar böylelikle desteklenmiş.

Savaş zamanı üretilen doğal bakım ve güzellik tavsiyeleri sonraki yıllarda da moda da etkili olabilmeyi başarmış. Şampuan bulunamadığı zamanlarda sabun ya da sadece su ile saçını temizlemek durumunda kalan kadınların bakımsız saçlarını saklamak için kullandıkları saç bantları, şapka ve yarım baş/saç örtüleri böylece popüler olmuş. Dönemin dergilerinden ilginç tavsiyeler: “Rujun bittiyse, pancar suyunu dudaklarınıza sürmeyi deneyin.” “Bronzlaşmış bir ten istiyorsanız et suyunu bronzlaştırıcı olarak kullanın.” Zor koşullarda ortaya çıkan icatların hepsi çok da başarılı olacak diye bir şey de yok tabii.

Agent-Carter
Hollywood’un modayı yaratıp yayma konusundaki etkisi sadece filmlerle sınırlı kalmamış. New York ve Broadway’de açılan “Holywood Canteen” denilen eğlence mekanlarında oyuncuları ve zengin insanlar biraraya gelir, dergiler sayesinde de bu ünlü insanların giydikleri, taktıkları, takıştırdıkları halka duyurulurmuş. Marlene Dietrich ve Katharine Hepburn’ü bu mekanlara pantalon giyerek geldiklerini görenler tabii ki –günümüzden de çok farklı olmayarak- etkileniyorlamış. 1942-1945 arası açık olan bu mekanlarla ilgili bir film de çekilmiş ki katılamayan askerler kaçırdıkları eğlenceyi bir parça izleyerek yaşasınlar.

agent-carter
Şimdi ise –uygun sunumlar yapıldığında- biz o zamanlara bakıp özenebiliyoruz. Ajan Carter’ın kırmızı ruju makyaj meraklısı kadınların hemen ilgisini çekmiş ve oyuncu dizinin Twitter hesabından kullandığı rujun Besame adlı kozmetik markasının 1946 Red Velvet olduğunu açıklamış. Hollywood yıldızlarının kırmızısına ulaşmak isteyenler için ürettiklerini söyledikleri bu rujun satışında önemli ölçüde de artış yaşanmış tabii ki.

ajan-carter

Eğer bu rujun hipnotik bir gücü varsa bence kadın kahraman olarak kullansa iyi eder. Ne de olsa onun ve bütün kadınların rolleri kullanılıyor, kimlikleri ve ruhları baskılanıyor. Dizinin son bölümü bu hafta yayınlandı ama çoğunluğu kadınlar olmak üzere Agent Carter sevenler ABC kanalına bu dizinin devam etmesi için isteklerini sosyal medya üzerinden yağdırmaya başlamışlar.

İşte O Dizi

 • Agent Carter

  Agent Carter

  İkinci dünya savaşı sonrasında SSR isimli gizli bir birimde çalışmaya başlayan kadın ajan Carter'in hikaye edildiği dizide casusluk hikayeleri ve fantastik öğeler elele gidiyor. Detaylar

Yazar

Serenay (@serenay)

girl power!

YORUMLAR

 1. aysesel (@aysesel)

  Burada da satılıyor mu bu ruj? :)

  2
 2. Serenay (@serenay)

  @aysesel Türkiye’de bulabileceğini sanmıyorum ama aynı rengin iki ayrı markadan alternatifi mevcut, bunlara da bakabilirsin: Revlon ColorStay Overtime Lipcolor in Ultimate Wine ya da NYX Cosmetics Matte Lipstick in Alabama.

  4
 3. Arzu (@arzu)

  Aramızda kalsın Clarins red-716 şahanedir :)

  2
 4. cesu (@ceren-su)

  çok güzelmiş