Ama, ama bu hiç mantıklı değil!

leonard-nimoy

Leonard Nimoy’u Star Trek/Uzay Yolu’nda Spock olarak tanıdık, sevdik. Bizi zayıf yapan, egomuzu okşayan duygularımız olmadan mantıklı düşünme kavramını bize çocukken gösteren Spock karakteri 2230 yılında Vulcan gezegeninde doğmuş. Anne tarafından yarı insan olan Spock için en ünlü Vulcan’lı desek yanlış olmaz herhalde. Çocuk yaşta farklı olduğu için alay edilip dışlanmış olan Spock aynı zamanda en ilginç süper kahramandır benim için. Leonard Nimoy efsanesi Uzay Yolu ile özdeşleşmiş olsa da onunla ilgili bilmediğimiz ne de çok şey varmış. Ölüm haberi ile üzüldüğümüz, hayranı olduğumuz Nimoy’un hayatına bakarak kahramanımızı anmak istiyorum.

spock
8 yaşından itibaren halk tiyatrolarında oyunculuk yapan Leonard Nimoy 20 yaşından sonra Hollywood’da ufak tefek rollerle görülmeye başlanmış. Uzay Yolu’nda efsaneleşen Nimoy televizyon dizisinden sonra çekilen film için hem yapımcılık hem de yazarlık yapmaya da başlamış. Şair Nimoy’un yayınlanmış bir çok şiir kitabı mevcut. Siyah-beyaz fotoğraflara da ilgi duyan Nimoy’un çektiği fotoğraflardan oluşturulan sergiler de düzenlenmiş.

Leonard-Nimoy
Orjinal Uzay Yolu televizyon dizisinin(1966) her bölümünde görünen tek aktör Leonard Nimoy‘un 1967 yılında çekilen Star Trek: Arena bölümü sırasında canlandırılan patlama sırasında sağ kulağı geçici süreli zarar görmüş. Bu sırada yanında olan gerçek hayatta da en yakın arkadaşı William Shatner yani Kaptan Kirk’ün de sol kulağı.

leonard-nimoy

Uzay Yolu tutkusunu emekliliğinden yıllar sonra oynamayı kabul ettiği yeni Uzay Yolu (2009) filmi ile tekrar göstermiş oldu. Çocukluğunda katıldığı Musevi dini törenlerinden bildiği el hareketinin Vulcan selamlaması olarak kullanılmasını sağlaması da seriye başka bir katkısı.

Leonard-Nimoy
Leonard Nimoy 83 yıl dolu dolu yaşamış, Mr. Spock dilinden ise Live Long and Prosper!

Yazar

Door Bell (@doorbell)

gece gece nedir bu ses? komşunun kapı zili!

YORUMLAR

  1. semih bey (@semih)

    LLAP #LeonardNimoy

  2. Mehmet R. (@mehmet-rauf)

    Mr Spock deyince akla başka resim gelmeyecek nesiller boyunca.