Büyükanne, gözlerin neden bu kadar büyük?

Big-Eyes

Büyük Gözler (Big Eyes) önce Kırmızı Başlıklı Kız’ın kandırıkçı kurda sorduğu soruyu aklıma getirse de, Tim Burton bu sefer karşımıza fantastik bir kurgu değil gerçek hayattan bir öykü ile çıkıyor. 1950’lilerin Amerika’sında geçen öyküde Margaret Keane (Amy Adams) ve iri gözlü çocuk tabloları için (ikinci) eşi Walter Keane (Christopher Waltz) ile arasında geçen mücadele ana temayı oluşturuyor. Walter Keane’in kurnazlığı ve üç kağıt stratejisiyle büyük satış rakamlarına ulaşan tablolar, farklı tepkilere yol açıyor. Sanat eleştirmenleri tarafından değersiz bulunarak yerden yere vurulurken, kimileri içinse tablolarda gözlerini kocaman açıp dik dik bize bakan çocuklar derin bir merak uyandırıyor.

iri-gözler

Peki neden gözleri bu kadar büyük? Margaret’a göre cevap kişisel ve çok basit, gözler ruhun aynası olduğundan… Walter ise bu basit cevapla tatmin olmuyor ve piyasada ilgiyi üzerine çekecek, satış rakamlarını pekiştirecek daha sansasyonel bir hikayenin peşinden koşuyor.

iri-gözler

Ancak yalanlar üzerine kurulan hayat da bir yere kadar! Hep ressam olmayı hayal etmiş, ancak olamamış Walter, Paris’te yaşamış (?) olduğu bohem hayatı önüne gelene anlatıp dururken, önündeki boş tabloya bakıp ilham gelmesini bekler. Sonunda da gelir, Walter’in ilham perisi Margaret olur, ancak resim yeteneği için değil “showman”lik yeteneği için. Evliliğini riske atmamak için (ya da seslendiren rolündeki dedikodu gazetecisinin dediği gibi o yıllarda kadınlar sadece boşanmıyordu(!)) kendi hayatından, hatta arkadaşlarından vazgeçen Margaret, tablolarından vazgeçmeyi kabullenemez.

iri-gözler

Walter, Keane imzasıyla kendine mal ettiği tablolar sayesinde hayallerine kavuşmuş gibi görünse de, bu mutluluğu fazla uzun sürmez. Büyük ses getiren tablolar, yine büyük ses getiren bir dava ile Margaret’a iade edilir ve tarihte bir kez daha adalet yerini bulur.

İRİ-GÖZLER

Filmin en çok takdir ettiğim yanlarından biri ise, sanat tarihi derslerine bile konu olabilecek bu hikayeyi dönemin atmosferini yansıtarak vermeyi başarmış olması. Kostümlerden, Margaret’in evden kaçmak için kullandığı arabaya kadar dönemi yansıtan somut detaylar bir yana, 50’li ve 60’lı yılların sanat camiası, modası, yükselişe geçen modern sanat ve Warhol’le anılan pop-art senaryoda yerli yerine oturarak, filmi aile draması ya da başlı başına kişisel bir mücadele öyküsü olmaktan çıkarıyor ve seyirciyi tatmin ediyor. Hatta astronomik rakamlar biçilen tabloların kendisi yerine, kopya posterlerinin kapış kapış satılması, Warhol’ün fabrika metaforu ve herkesin bir gün sadece on beş dakikalığına bile ünlü olacağı sözünü akıllara getirdiği sahne, Walter’in Warhol ve Campbell’s marka domates çorbası konserveleri ile dalga geçerek kendini bir şey zannetmesi gibi küçük ve zeki dokundurmalar ile Burton güzel güzel anlatmış hikayeyi.

İllaki, eli kolu rahat durmaz bu adamın, bir yerde fantastik birşey bekliyordur bizi diyenlere ise cevabımız bu kez değil. Evet filmin bir iki yerinde Margaret’in aynı tablolarındaki gibi insanlara baktığında onları büyük gözlerle gördüğü illüzyonu var ama bunun dışında her şey gerçeğe son derece uygun. Ben de film bittiğinde insanları büyük gözlü olarak göreceğimi sanmıştım ama neyse ki öyle olmadı.

İri-Gözler

IF, 2015’te bu filmle açılışını yaparak rüzgar gibi geçip gitti bile. Şimdi sırada Fatih Akın’ın “Kesik” ve Kutluğ Ataman’ın “Kuzu” filmlerine programda yer verecek olan Belgrad Uluslararası Filmler Festivali (27 Şubat-8 Mart) olduğunu duyurarak iyi seyirler diyelim.

İşte O Film

  • Büyük Gözler

    Büyük Gözler

    Abartılı karakterler yaratmasına rağmen bu karakterlerin insani değerlerini kaybetmemelerine özen gösteren Tim Burton son filmi “Büyük Gözler”de; 1950li yıllarda iri gözlü çocuk tablolarıyla tanınan Amerikalı ressam Margaret Keane’in, eşi Walter Keane ile yaşadığı güç mücadelesini sinemaya aktarıyor. Detaylar

Yazar

Evinç Doğan (@evinc-dogan)

Belgrad'da yaşıyor, Balkanlar'dan bildiriyor. Fotoğrafçı, gezgin, kahve tiryakisi, sinefil, göçmen ve göçebe... Okur, yazar, gezer, tozar...

YORUMLAR