Her şey bu kadar kusurluyken filmin adı neden Kusursuzlar?

Kusursuzlar

Filmin Lale’si “burada her şey bozuk” diye bağırırken, filmin adı neden Kusursuzlar?

Senaryosu Emine Yıldırım’a ait, 2013 yapımı bu Ramin Matin filminin, 50. Altın Portakal’da En İyi Film Ödülü’nü, açık arayla hak ederek almış olduğunu düşünüyorum. Hele ki oyunculuk kalitesini görünce, bu oyuncular daha önce nerde yaşıyordu da, Türk sineması ısıtılıp ısıtılıp sunulan mevcutlarla heder edildi bugüne dek dedirtti.

Kusursuzlar‘ın konusuna asla değinmeden yorum yapmak istiyorum ki film üzerindeki merakınız hiç kaçmasın.

İki kız kardeşin bunaltıcı bunalımlı ruh halleriyle başlayan filmin ilk 15 dakikasına sabır gösterince, sonrasındaki sahneler akıp gidiyor, o ilk dakikalardaki kasvetin izahını da akabindeki sahnelerle getiriyor.

Kusursuzlar

Siz de benim gibi psikolojiye düşkünseniz bu filmi listenize mutlaka alın. Kusursuzlar, psikolojik mahiyetteki Türk filmleri adına çok iyi bir çıkış niteliğinde çünkü bunu seyircinin gözüne sokmadan, parmak sallayıp ders verme maksadı taşımadan, ajitasyona bulaşmadan işlemeyi başarmış iyi bir senaryonun ürünü.

Aynı olayın sonucunda iki kardeşin gösterdiği, tümüyle zıt iki farklı davranış biçimi, üzerine kafa yorup düşününce fark ediliyor ki, temelinde aynı ruh halinin farklı bünyelerdeki farklı tezahürü. Yaşadıkları bu olay, birini cinsiyetinden soyutlandırıyor, diğerinin cinsiyetini abartılı yaşayarak belki de intikam almasını sağlıyor. İntikam kimden? Kendinden, erkeklerden , -den, -den…

Kusursuzlar

Film, bu olayın ne olduğunu tam olarak çözmemizi hedeflemiyor, daha çok içine gizlediği metaforlarla, kız kardeşlerin inişli çıkışlı iletişimlerine, toplumdaki cinsiyet algısına, aile kavramına ve tüm bunların iki zıt yansımasına odaklandırıyor. Seviyorum böyle filmleri, bitiyorlar ve aslında bitince başlıyorlar, uzun uzadıya düşünüyorsun falan.

Lale, içinde kaybolduğu faldır fuldur büyükanne kıyafetlerinde aslında kadınlığını kaybetmeye çalışıyor, saklanıyor, Yasemin ise kadınlığından korkmuyor, ama derinlerdekileri düşünmekten kaçındığı için sürekli bir oyalanma halinde kalıyor.

Kusursuzlar

Filmin başından sonuna kadar bozulma sinyalleri veren arabaları da tıpkı anlık değişen duygusal tepkileri gibi. İki kardeş görüntüde birbirine destek oluyor gibiyken, yıllardır derinlerde biriktirdiklerini hiç esirgemeden can yakıcı silahlara çevirerek, isterlerse herkesten daha çok en yakınlarının canını yakabileceklerini gösteriyorlar ki sanırım her kardeşin zaman içinde farklı dozlarda birbirine yaptığı şeydir bu.

Kusursuzlar

Yasemin’in Çeşme’nin karanlık sokaklarına kendini vurduğu sahnede, iki erkek tarafından rahatsız edildiği görüntüleri izlerken, bir yandan, “helal olsun kıza, ben de hep bunu yapabilmek istemişimdir” diyorken, aslında sizin de aklınızdan geçen: ‘kızım senin de ne işin vardı gerçi o kıyafetle o saatte o yollarda’ ise, kadın olmanın arızalı toplumsal algısının kurbanısınız.

Kusursuzlar

Filmde geçen iki yemek sahnesi de çok gerçekçi diyaloglarla kurgulanmış, Kerim rolü filmin tuzu biberi olmuş. Tüm kadrosuyla bu oyuncular, oyuncular yani.

Filmin çekimi, görüntüler, ışık şahane. Hatta son sahnede, araba farı kadar aydınlatma eşliğinde Alaçatı rüzgarı muhteşem kullanılmış.

Ah işte ama o plaj sahnesinde kullanılan müzik tam bir faciaydı, ilginç bir tecrübe oldu kulaklarım için. Kasten mi kötü seçilmiş, o sahnedeki cinselliği basit-bayağı göstermek için metafor mu yapmış yönetmen falan dedim ama, tekrar dinlemeye de cesaret gösteremedim :)

Yalnız izleyenlerden ve izleyecek olanlardan ricamdır, biri bana diyebilir mi ‘herşey bu kadar kusurluyken filmin adı neden Kusursuzlar?’

İşte O Film

 • Kusursuzlar

  Kusursuzlar

  Ramin Matin'in Antalya'da En İyi Film ödülü alan ikinci uzun metraj filmi. İki kız kardeşin Çeşme'deki yazlıklarında geçen gerilimli öyküsü. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. Güneş (@gunesya)

  çok merak ettim, nerde bulabilirim bu filmi?

  1
 2. Arzu (@arzu)

  çoğu filmi itunes’tan izliyorum Güneş, bu filmi de orda bulmuştum. çok başarılı bir film, ilk fırsata sığdır.