İvan’ın çocukluğu

ivan'ın-çocukluğu

İvan’ın Çocukluğu savaş filmleri izlemeyi sevenlerin ilgisini çekebilecek türden. II.Dünya Savaşı sırasında doğu cephesinde Almanlar Volga Nehri’nin kıyısına dayanmıştır. 12 yaşındaki İvan Alman askerlerine görünmeden nehrin karşısına geçip istihbarat toplayan bir çocuk kahramandır. Sovyet askerleri giderek artan tehlikeye karşı, bütün ailesini kaybetmiş İvan’ı korumak için askeri okula göndererek uzaklaştırmak isterler. Komutanların içten sevdikleri küçük İvan yaklaşan Alman birlikleriyle ilgili bilgiyi getirdikten sonra okula gönderilmeyi reddederek görevine devam etmek ister.

ivan'ın-Çocukluğu
Kahramanımız İvan yetişkin gibi yaşayan savaşçı küçük bir çocuk. Savaş yıllarında büyümek zorunda kalan ve sevdiklerini kaybetmesinin acısıyla yaşamaya çabalayan bu çocuğun hikayesinin ilginçliği ve bu rolü canlandıran Nikolay Burlyaev’in başarılı oyunculuğu filmin önemli bir parçası. Abartısının bile ölçüsü olan iyi bir performans.
Savaşın bütün acımasızlığını, soğukluğunu ve manasızlığını iliklerimize kadar işleterek hissettiren bir film olmasının ötesinde alışılmış hiç bir savaş sahnesi olmadan bunu verebilen ilginç bir yapım, Tarkovsky büyüsü.

ivan'ın-çocukluğu
Bildiğimiz savaş filmlerini unutalım. Hikaye ilginç, karakterler canlı, savaş gerçek ve replikler etkili. Bütün bunlar güzel bir film yapmaya yetiyor ama bunu ezip geçen derin anlamlar fışkırtan görsellerin gücü. İvan ile bağ kurmaya çalışırken kendinizi düşlerin içinde bulabilirsiniz. En beğendiğim sahnelerin görsellerini yazıya eklemedim ki izlerken alacağınız keyfi bozmasın.

Ivan'ın-Çocukluğu
Yönetmen Andrei Tarkovsky sinema okulundan yeni mezun olduğunda pek de istenmeyen yarım kalmış bu filmin projesini devralmış. İvan’ın Çocukluğu’nun konusu yazar Vladimir Bogomolov’un hikayesine dayanıyor. Tarkovsky iyi yazılmamış bir hikayenin filme uyarlanmasının daha kolay olduğunu düşündüğünü belirterek bu senaryoyu hazırlamış. Hikayedeki İvan’ın kendi kahramanlığına inancı ve adamışlığı fazla rahatsız edici olabilirdi bir başka yönetmenin elinde. Buram buram propaganda kokmaya müsait bu hikaye Tarkovsky’nin elinden zengin ve anlamlı bir film olmuş.

ivan'ın-çocukluğu
Filmden bana kalan sahnelerin bu kadar güçlü betimlemeler oluşturabilmelerine hayret etmek. Film bittikten sonra da fotoğraf karesi niteliğindeki bazı sahneler üzerinde uzun uzun düşünürken etkisi ve keyfi devam etti. Benim için hiç unutulmayacak bir seyirlik.

İşte O Film

 • İvan’ın Çocukluğu

  İvan’ın Çocukluğu

  2. Dünya Savaşı sırasında 12 yaşındaki İvan doğu cephesinde casusluk yapmaktadır. Alman hatlarını geçerek bilgi toplamaya çalışır. Yönetmen Andrei Tarkovsky. Detaylar

Yazar

Oya (@oya)

Biraz okur biraz yazar. İŞTE O FİLMde kadrolu mısır patlatıcı. @oya_isteofilm

YORUMLAR

 1. Cem Erdoğ (Pispapaz) (@pispapaz)

  Savaşı göstermeden anlatabilen belki de tek filmdir Ivan’s Childhood. Yönetmenin daha ilk uzun metraj filminde bu denli vizyon sahibi olması şaşırtır. Öpüşme sahnesi tarihe geçmiştir. Tarkovsky’nin en iyileri arasında yerini alır.

  3
 2. Arzu (@arzu)

  film idam edilen gerçek Ivan’ın hikayesine dayanıyor.Son sahneye doğru gördüğümüz dosyadaki fotoğraf onun Gestapo dosyalarındaki fotoğrafıymış..

  2