Bomba bir film

Dr-Strangelove

Stanley Kubrick şaheseri, kara mizahın ustası Peter Sellers’ın 3 farklı karakterle can kattığı fantastik başyapıt. Film sırasında bu 3 karakterin aynı kişi olduğu ayırdına varabildiyseniz de ‘bravo’ size.

Dr. Strangelove, ülkemizdeki çeviri faciası ismi Dr. Garipaşk; harika bir roman uyarlamasıdır. Peter George’un ”Kırmızı Alarm” kitabından Stanley Kubrick tarafından senaryolaştırılan film 1964 İngiltere-Amerika yapımı.

Dr-Strangelove

Kahkahalarla güleceğiniz bu filmin 64 yapımı olduğuna inanmakta güçlük çekecek olmanız ortak hissiyatımız olacak. Bizi eskiliğine ikna edecek tek şey siyah beyaz oluşu ve uçak sahnelerinin acemiliği.

Dr-Strangelove
Başlarken kafa karıştırıcı ve zorlayıcı gelen, her an filmi durdurmanıza sebep olabilecek bir karmaşası var ki, orda Dr. Strangelove’ın yaptığı gibi elinizi tutuverin gari.

Dr-Strangelove
Amerika’nın her türlü strateji ve teknolojiyle kusursuzlaştırmaya çalıştığı, tüm dünyaya hakimiyet kurabileceği varsayılan askeri birliklerinin, kafası kırık tek bir rütbeliyle bile maymuna çevrilebileceğini komik ve kurgu bir savaşla kanıtlayan senaryo, aslında hiç güvende olmadığımız hissiyle bir yandan da korku filmi gibi. Hayatımızda ciddiymiş algısına kapıldığımız şeylerin barındırdığı hakiki mizah, burda film olup çıkmış.

Dr-Strangelove
Büyük bir ironi barındıran yapıt; insan icadı olan askerliği, askeri beceriksizlikleri, diplomatik basitlikleri, tüm stratejik zırvalıkları parmağına doladığı halde, 1989 yılında ABD Kütüphanesi tarafından “Kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler” arasına seçilip ulusal film arşivinde muhafaza edilmesine karar verilmiş.

Dr-Strangelove
Filmde, kafayı komünizmle ve komünistlerin, Amerikalıların vücut sıvılarını kirlettiği gibi egzantrik komplo teorileriyle bozan kaçık general Jack D. Ripper (sanırım karındeşen Jack’e göndermeli bir isim bu: Jack the Ripper) tüm güvenlik açıklarını hesaba katarak, acil durumlar için birliğin oluşturduğu hazırdaki bir savaş anı planını kullanarak, Sovyetler Birliği’ne karşı bir nükleer saldırı başlatıyor. Yaptığı kusursuz planda herşeyi hesaplayıp Amerikan askerlerinin kendisini durduramamasını da sağlayan generale, ilk başlarda pentagondan destekçi sesler yükselse de, Sovyet büyükelçisinin savunma teknolojilerindeki “Doomsday Device”dan bahsetmesiyle panik başlıyor. Ve o çözümsüzlük anında topu eski Nazi bilimadamı Dr. Strangelove’ın kucağına atıyorlar.

Dr-Strangelove

Bir yeşilçam klasiğini bu filmde gördüğünüzde, işte şahane kahkahanız orda sizi bekliyor olacak. İki ülke liderinin telefon görüşmeleri, telefon kulübesi karşı ödemeli görüşme gayretleri, Coca Cola Company’e durum izah halleri… Filmin her sahnesinde espiri bombardımanına hazırlıklı olun.

Görüntülerde kullanılan minyatür İncil’den dolayı Kubrick muhafazakarların tepkisini toplamış olsa da, ben bu hayati tehlikede cesaret gerektiren göndermeleri ziyadesiyle seviyorum. Fikri zikri cesareti, Kubrick’e saygımı kat be kat arttırıyor.

Dr-Strangelove
Bence, şayet bu filmdeki gibi, birgün insan ırkını tehlikeye düşürecek nükleer olay gerçekleşirse, bıraksınlar da ırkı yeniden oluşturmadan ölelim gidelim, zira işimiz gücümüz savaşmak olmuşken zaten yaşayamıyoruz. ‘Barış bizim işimiz’ yazdığımız tabelalarla, yaşadığımız hayatın ikiyüzlülüğü bu filmin en temiz özetidir efenim :)

Dr-Strangelove
“- Eğer emin değilsen, önce ateş aç sonra soru sor”
İzlemediyseniz daha fazla zaman kaybetmeyin, bu film 10 üzerinden 100’lük.

Yazımın sonundaki video, Beatles’ın albüm yapımcısı olan George H. Martin ve Peter Sellers dostluğundan doğmuş olan komik ses kayıtlarından bir örnek. Sellers 4 farklı karakterle “She Loves You” şarkısını seslendirmiş. Filmi izledikten 2 gün sonra tesadüfen denk gelip dinlemiştim, sıcağı sıcağına bu tesadüf baldan tatlı gelmişti vallahi. Özellikle Dr. Strangelove’ın tarzıyla, Alman aksanlı kırık İngilizceye aşık etti, İtalyan aksanlı İngilizce taklitlerimin tahtına göz koydu :)

İşte O Film

 • Dr. Strangelove

  Dr. Strangelove

  Dr. Strangelove, Stanley Kubrick şaheseri, kara mizahın ustası Peter Sellers'ın 3 farklı karakterle can kattığı fantastik bir başyapıt. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

  • SirinOya (@oya-sirin)

   @sirinoya mutlak izlicem

   1
 1. Arzu (@arzu)

  hem de ne ciddiyetle

 2. İnci (@inci-ozturk)

  Yazı çok güzel.. ama ben izlememiştim çok mu spoiler içeriyor? :)

  1
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @inci-ozturk öyle olsa da izleyeceğim , çok merak ettim :)

   2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk azıcık :) yine de mutlaka izleyin bence. tadı hala damağımdadır.

 3. İnci (@inci-ozturk)

  İzleyeceğim mutlaka..:) @kemikkadin @arzu

  3
 4. Kemik kadın (@kemikkadin)

  Dün akşam izledim, bu film arşivlik ve tüm dünyada anlaşılabilirliği olabilecek bir senaryoya sahip , Full Metal Jacket gibi mevzusunda evrensel nitelikte.Muhteşem ! Teşekkürler :)

  2
 5. Daphne (@daphne)

  Her anlamda önemli ve kalıcı bir film.

  2