Üçlü ilişkiler zordur

Hotel-Chevalier

Büyük Budapeşte Oteli’nin yönetmeni Wes Anderson’un bir otelle ilgili çektiği başka bir film daha varmış, adı Hotel Chevalier. Jason Schwartzman (Jack) ve Natalie Portman’ın (Jack’ın kız arkadaşı! evet, iki filmde de rolü olan karaktere isim verilmemiş olması rahatsız edici) iğneleyici ve flörtöz tutumlarıyla, hiç hoşlanmadığım bir tondaki sarı duvarlara sahip Paris’te bir otel odasında geçen ilginç bir seyirlik başlamıştı ki film bitti. Meğer 13 dakikalık bu kısa film, aslen uzun metrajlı The Darjeeling Limited filminin hikayesinin başladığı noktanın hemen öncesini anlatıyormuş.

Hotel-Chevalier

Yüzümde kalan gülümseme ve merakla The Darjeeling Limited (başkasının yerine utanmaya güzel bir örnek olarak Türkçe çevirisi Küs Kardeşler Limited Şirketi imiş) filmini de hemen seyredaldım tabii ki.

The-darjeeling-limited
Bill Murray ile başlayan bu eğlenceli yol filmi Adrien Brody ve Owen Wilson’ı görmemle cazibesini daha da arttırdı. Francis (Owen), Peter (Adrien) ve Jack (Jason) birbirlerinden farklı takıntıları olan sevimli ve babalarının ölümünden sonra kendince geliştirdikleri acıyla başa çıkma yöntemleri ile daha da sevimlileşen üç kardeşler.

the-darjeeling-limited
En büyükleri Francis’in yaptığı organizasyonla Hindistan’da çoğunluğu yataklı tren ile gidilen bir garip yolculuğa çıkarlar. Renkli kıyafetler, arka planda duyulan zaman zaman artan azalan Hint müziği (eski Hint filmlerinden seçilmiş) ve tren kompartmanının eşsiz dekorasyonu ve bunların birleşiminden çıkan görsel keyif Wes Anderson dehası.

The-Darjeeling-Limited

Bu yönetmen karikatür/animasyon dünyasının gösterişiyle gerçek görüntüleri sihirli bir şekilde birleştiriyor. Yarattığı özel dünyada seçilen oyuncularda tam rollerine uygunlar.

The-darjeeling-limited

Owen Wilson ve Adrien Brody en ufak mimikleriyle bile güldürebilecekleri karakterleri canlandırıyorlar.

The-darjeeling-limited

Üç kardeşin tatlı çekişmeleri, yakınlıklarının ve yabancılıklarının dinamikleri ve ilişkilerinin yolculuk süresinde katettiği yol ruhani mi bilemiyorum ama çok eğlenceli. Yönetmenin kardeşi Eric Chase Anderson tarafından tasarlanan, Marc Jacobs markasıyla üretilen zürafalı antiloplu valizleriyle Hindistan coğrafyasına hiç uymayan bu takım elbiseli kardeşlerin sempatik olmalarını sağlayan ortak paylaştıkları ve bizim de paylaşabileceğimiz acıları filme başka bir gerçeklik katmış.

The-darjeeling-limited

Üç kişilik herhangi bir grupta olabileceği gibi ikişerli gruplaşma kendi doğallığında gelişiyor kardeşlerin arasında ve tabii ki de olayların dışında kalan üçüncü olmak zor oluyor. Özellikle babalarının ölümünden sonra bir araya gelememiş bu üçlü ailevi her konuda bu zorlukla yüzleşiyorlar. Şüpheci tavırlar, dedikodu ve sırlar onları birbirlerine bağlayan bir eğlenceye dönüşüyor.

The-darjeeling-limited

Wes Anderson’un filmlerindeki görsel tadı Hindistan’ın binbir renkli atmosferinde yakalaması zor olmamış. Bavullar, parfümler, gözlükler tasarımlarıyla hem zıtlık hem de uyum yakalayabiliyor. Bütün tren sahneleri de özel olarak tasarlanmış gerçekten Thar çölünden geçerek Jodphur’dan Jaisalmer’e giden bir trenin içinde çekilmiş.

The-darjeeling-limited

Filmin normal temposuna kaptırmışken hiç beklemediğiniz bir noktada sizi tepetaklak edip yine aynı hızla toparlaması da senaryonun ve yönetmenin sihiri.

küs-kardeşler-limited-şirketi

-Gerçek hayatta arkadaş olur muyduk merak ediyorum. Kardeş olarak değil de insan olarak!

İşte O Film

  • Küs Kardeşler Limited Şirketi

    Küs Kardeşler Limited Şirketi

    Owen Wilson, Adrien Brody ve Jason Schwartzman'lı bir komedi. Kısmen kopmuş olan üç Amerikalı kardeşin, kendilerini bulmak için Hindistan'a yaptıkları tren yolculuğu sırasında yeniden bir araya gelişleri ve unutulan kardeşlik bağlarını kuvvetlendirme girişimleri sırasında başlarından geçen trajikomik olaylar... Hızlıca yer değiştiren 'ruhani ziyaretçi', ruhsatsız doktorlar, hint öksürük şurubu, biber gazı... artık yeni ve planlanmamış bir yolculuk başlar. Detaylar

Yazar

Serenay (@serenay)

girl power!

YORUMLAR

  1. Arzu (@arzu)

    Üçlü ilişki başlığından aşk üçgeni klasiği sanıp iyi ki yazını pas geçmeden okuyup ve sonra da iyi ki izlemişim filmi, tam wes anderson işi, rengarenk :)