“Ne kadar da benziyorlar” dedirten filmler

Yüzüklerin-Efendisi

Tesadüf müdür yoksa strateji midir bilemiyorum ama benzer konuda farklı oyuncularla çekilmiş ve hatta aynı yıl içinde gösterime girmiş bir çok film var. Benzerliklerine şaşırdığım bu filmlerin bir listesini yaptım.

Bağlanmak Yok (No Strings Attached) ve Arkadaştan Öte (Friends with Benefits)
Bağlanmak-Yok
2011 yılında gösterime giren bu iki film de, konu tamamen aynı olmasa da, çok bariz benzerlikler mevcut. Türkçe karşılıklarını bulmak zor ama biz kısaca arkadaşlıkla sevgililik arası bir durum diyelim bu filmlerin konuları için. Arkadaştan Öte’de Mila Kunis ve Justin Timberlake oynarken Bağlanmak Yok’da Natalie Portman ve Ashton Kutcher yer alıyor. Natalie ve Mila’nın aynı yıl Siyah Kuğu (Black Swan) filminde birlikte rol almaları da ilginç bir tesadüf. Bir diğeri de Mila Kunis ve Ashton Kutcher’ın bu filmlerden bir süre sonra sevgili olmaları.

Beyaz Saray Düştü (White House Down) ve Kod Adı: Olympus (Olympus Has Fallen)
Beyaz-Saray-Düştü
Amerika Birleşik Devletleri başkanının ve Beyaz Saray’ın teröristler tarafından hedef alınmasını anlatan 2013 yapımı iki film. İki filmde de başkanın özel koruması olmak istemiş ve reddedilmiş bir adamın beklenmedik bir saldırıda canını dişine takarak günü kurtarması anlatılıyor. Olympus filmi Morgan Freeman’lı kadrosu ve bütçesiyle bir adım önde.

Aşkın Peşinde (Chasing Liberty) ve Başkanın Kızı (First Daughter)
Chasing-Liberty
Bu sefer de ABD başkanının kızının aşk hikayesinin aynı yılda iki kez çekilmiş olduğunu görüyoruz. Aşırıcı korumacı tavırlardan bunalmış başkan kızı ve kimliğini bilmeden aşık olduğu koruma görevlisi.

Prestij (The Prestige) ve Sihirbaz (The Illusionist)
Sihirbaz-Prestij
2006 yılında iki sihirbazın hikayesi aynı yıl iki filme birden konu oldu. Christian Bale’li Prestij ve Edward Norton’lu Sihirbaz. Michael Caine, Hugh Jackman ve Scarlett Johansson’un Christian Bale’e eşlik etmesi ve Christopher Nolan’ın filmi yönetmesi Prestij’i daha ilginç kılsa da bu kadar benzer yapımların aynı zamana denk gelmesi beni bu iki filmden birden soğutmuştu.

Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s life) ve Karınca Z (Antz)
Karınca-Z
Senaryoları epey farklı olsa da iki animasyon şirketinin aynı yılda bir böceğin konu edildiği film yayınlaması tesadüften öte olmalı dedirtiyor. Disney ve Pixar işbirliğiyle yapılmış Bir Böceğin Yaşamı animasyon kalitesi açısından Dreamworks’ün Karınca Z’sinin önüne geçiyor. Disney’de bir dönem çalışıp sonra Dreamworks’ü kurmak için işten ayrılan Jeffrey Katzenberg’in bu iki filmin aynı zamanlarda yapılmasında bir rolünün olduğu düşünülüyormuş.

Top Gun ve Demir Kartal (Iron Eagle)
top-gun-iron-eagle
Havalı F-16’lar ve  geçmişleriyle ilgili çeşitli nedenlerle emirlere hafiften karşı gelen genç pilotlar 1986 yılında iki filmde birden kullanılmışlar. Tom Cruise’lu Top Gun‘un gişe başarısı Demir Kartal‘ı pek tanınamamış filmler kategorisine sokmuş.

Derin Darbe (Deep Impact) ve Armageddon
armagedon-deep-impact
Üç ay arayla vizyona giren bu iki film de yaklaşmakta olan bir meteoru durdurmak için toplanan bir ekibin maceralarını konu ediyor. Morgan Freeman da yine başkan rolünde.

Rehine (Liberty Stands Still) ve Telefon Kulübesi (Phone Booth)
Telefon-kulübesi-Rehine
2002 yılında uzaktan nişan alarak insanları ilginç yerlerde rehine olarak tutma fantazisi yaşayan iki film çıkmış. Üstelik aynı yıl ABD’de bir sniper rastgele insanları öldürmeye başlayınca Telefon Kulübesi‘nin sinemaya çıkışı da ertelenmiş. Telefon Kulübesi, başrolündeki Colin Farrell ile Rehine filminden daha çok tanınıyor.

Başka aklınıza gelen var mı?

Yazar

Melis (@melis)

YORUMLAR

 1. Serenay (@serenay)

  Bir de o böcükler gibi domuzcuklarla aynı yıl yapılmış iki film var: Disney’in Gordy’si (the talking pig who made it big) ve Babe. 1995 ne yılmış be!

  1
 2. Oya (@oya)

  2012’de de Pamuk Prenses’e takmışlar. Pamuk Prenses ve Avcı (Snow White and the Huntsman) ve Pamuk Prenses’in Maceraları (Mirror Mirror).

  1
 3. ilker (@ilker)

  Mission to Mars ve Red Planet aynı zamanlarda çıkan Mars’a seyahat filmleri diye biliyordum ama bu kadar yaygın olduğu dikkatimi çekmemişti. Rekabet kaynaklı herhalde, onlar yapıyor biz de yapalım, geri kalmayalım :)

  1
 4. solsoledo (@solsoledo)

  Kelebek Etkisi-Zamanda Aşk-Zaman Yolcusunun Karısı üçlüsü.
  Son dönem Hollywood filmlerinin çoğu, bir senaryo dahisi olan Güney Kore filmlerinden apartılmıştır. Bu açıdan bakıldığında çok fazla film bulabilirsiniz. Lake House (Göl evi) – Siworae gibi.

  4