Cep telefonuyla film mi çekilir diyenlerin görmesi gereken 8 uygulama

iphone-ile-kısa-film

Akıllı telefonlar ve tabletler her yıl üretilen muhteşem uygulamalarla kendi çabanızla, eli yüzü düzgün kısa film çekmek için pahalı ekipmanlara ihtiyacınız olmadığını kanıtladılar. Tamamı iPhone6 ile çekilmiş ilk kısa film olan Romance in NYC’de özellikle gece çekimleri beklediğimden daha başarılı.

Apple da tamamı iPad2 ile çekilmiş bir reklam filmi yaptı. Los Angeles bir güzel sanatlar lisesinden 15 öğrencinin iPad2 ile yazdıkları, çektikleri ve düzenledikleri kısa filmleri konu alan reklamda Martin Scorsese’in ilham veren konuşması arka planda duyuluyor. Ünlü yönetmenin kendi mezun olduğu üniversitede yeni mezunlar için yaptığı konuşması film çekmek isteyen herkes için motive edici. Scorsese için en önemlisi, her çekimin bir okul ve her sahnenin bir ders olduğunu düşünüp öğrenmeye açık olmak. Gerçi konuşmanın bir yerinde, rüya görüyorsanız uyuyorsunuzdur diyerek yükselen hayallerinizle sizi tutup yere yapıştırıyor.

Android tabanlı akıllı telefonlarımız, iPad ve iPhone’larımızla videolar ve fotoğraflar çekip, birleştirip, düzenleyebileceğimiz uygulamalardan işinize yarayabileceğini düşündüklerime şöyle bir göz atalım istiyorum.

iPhone-6-Plus-kısa-film
1. MoviePro (iPhone, iPad, iPod Touch) 10.49 TL
Romance in NYC kısa filmi için kullanılan MoviePro uygulaması herhangi bir nedenle çökmesi halinde bile, yaptığınız çekimlerin kaybolma ihtimalinin yüzde 1’den daha düşük olduğunu iddia ediyor. iPhone ve iPad’inizin kamerasıyla kullanabileceğiniz pek çok ek özellik sağlıyor.

2. FiLMiC Pro (iPhone, iPad, iPod Touch) 16.99 TL
Reklam filminde öğrencilerin iPad’lerinde kullandıkları uygulamalar Garage Band, VideoGrade, Apogee MiC, Final Draft Writer ve FiLMiC Pro. Bunlardan en faydalısı Filmic Pro, iPhone için hem video hem de audio kayıt ayarlarını geliştiriyor ve seçeneklerinizi çoğaltıyor. Bir DSLR kamerasının manual ayarlanabilir özelliklerini iPhone ve iPad’inizde kullanabilmenizi sağlıyor. Bu özelliklerinin kalitesini çeşitli yerlerden aldıkları ödüllerle kanıtlamış bir uygulama.

3. Magisto (iPhone, iPad, iPod Touch, Android ve Amazon) ücretsiz (ama uygulamanın içinde satın alınabilen özellikler var)
Video kayıtlarınızı, fotoğraflarınızı üzerine müzik ve efektler ekleyerek kolayca düzenleyip paylaşmanızı sağlıyor. 50 milyonun üzerinde kullanıcısı olan bu uygulama hızlı ve rahat.

4. FxGuru Movie FX Director (iPhone, iPad, iPod Touch ve Android) ücretsiz (ama uygulamanın içinde satın alınabilen özellikler var)
Hollywood yapımı bilim-kurgu, korku ve aksiyon filmlerinde kullanılan özel efektleri videolarınıza ekleyen bir uygulama. Çeşitli kategorilerden seçilebilen (nükleer patlama, roket atılışı, ufo istilası, korkunçlu karakterler gibi) 18 ayrı özel efekt mevcut.

5. Switcher Studio Basic/Pro (iPhone, iPad, iPod Touch) ücretsiz (ama uygulamanın içinde satın alınabilen özellikler var)
Dört tane cihazla aynı anda çekim yapıp bunları değiş-tokuş edebilmeyi, karma bir video hazırlayabilmeyi ve hatta bu karma videoyu canlı yayınlayabilmeyi sağlayan çok yönlü bir uygulama. Bu uygulama ile bir konseri, maçı ya da konferansı dört değişik açıdan çekip anında yayınlayabilirsiniz. Tek eksi yanı WiFi bağlantısı gerektirmesi. Pro versiyonunda kendi fotoğraflarınızı hazırladığınız videonun içine kolayca yerleştirebilmenizi sağlayan özellikler de var.

6. Adobe Premiere Clip (iPhone, iPad, iPhone Touch) ücretsiz
Clip minimalist arayüzü ve videoları birleştirmede ve saklamada sağladığı kolaylıklar ile çok başarılı bir uygulama. Adobe Creative Cloud ile bağlı cihazlarınızda çektiğiniz görüntüleri biraraya getirmede avantaj sağlıyor.

7. Horizon (iPhone, iPad, iPod Touch) 2k-ücretsiz/Premium HD-4.29 TL
iPhone kameralarıyla yatay video kayıt edilememesi problemini çözen yararlı bir uygulama. Artık telefonu istediğiniz açıyla tutarak çekim yapabileceksiniz.

8. Sun Surveyor Lite (iPhone, iPad, iPod Touch) ücretsiz
Sadece fotoğraf ve video için değil meraklılarına eğlenceli gelecek bir uygulama. Gün batımı, doğuşu ve güneşin saat ve yere göre değişen pozisyonlarını tahmin ediyor. Çekim yapmayı düşündüğünüz yerde üç boyutlu bir pusula yardımıyla yakalayabileceğiniz ışığı gösteriyor. Ay için aynı tahminleri görmek ve interaktif haritalarla kullanabilmek için uygulamanın ücretli (14.99 TL) versiyonuna ihtiyacınız var.

iPhone-ile-film-cekmekAmatör ruhunuz ve keşfetme zevkinizle eğlenceli çekimler diliyorum. Çektiğiniz kısa filme güveniyorsanız da iPhone Film festivallerinden birine göndermek isteyebilirsiniz.

Kısa film çekmek için sizin keşfettiğiniz yararlı uygulamalar neler?

Yazar

jerry co (@jerry)

amerikan dizilerinin hastasıyım efendim.

YORUMLAR

 1. qemal (@qemal)

  super bir kaynak olmus heveslisi icin.

  3
 2. ilker (@ilker)

  bence de cok iyi. ellerinize saglik @jerry

  1
 3. jerry co (@jerry)

  Tesekkurler beyler :)

 4. semih bey (@semih)

  @jerry abi senin yazı bayağı iyi yürümüş, helal :)

 5. Daphne (@daphne)

  Vay çok iyiymiş.

  3
 6. İnci (@inci-ozturk)

  Geçmişte Nokia N70 ile kısa film çeken ve ödül alan bir sinema-tv bölümü öğrencisi varmış Ankara Üniversitesi’nde..:) Aynı telefonu ben de kullandım geçmişte.. Apple ‘la bunu yapmak o kadar zor olmamalı..

  3
 7. Haldun Demirel (@haldun-demirel)

  Bence Apple reklamı gibi olmuş. Apple kullananlar şanslı. Ben kullanmadım ve kullanmaya da niyetim yok; sebebi malum .