Lost in Translation ve Her filmlerine yeniden baktıran video

Lost in Translation (Bir Konuşabilse…) ya da Her (Aşk) filmlerini sevmiş miydiniz? Bu iki filmin benzerlikleri sizin de dikkatinizi çekmiş miydi? En can alıcı görsel benzerlikleri vurgulayan yeni bir kısa video hazırlanmış.

Sofia Coppola ve Spike Jonze iki başarılı yönetmen/yazar. Bir video çekimi sırasında tanışıp evlenen ve Coppola’nın Lost in Translation filmi yeni çıktığı dönemde boşanan çiftin hikayesi filmlerindeki karakterlerle özdeşleştiriliyorlar. Lost in Translation’da Scarlett Johansson’un canlandırdığı evliliğiyle ilgili endişeli ve kendini yalnız hisseden karakterin Coppola’nın yansıması olarak görülmüştü. Coppola gerçek hayatta karşılaştığı insanlardan ilham alıp onları filminin içine yerleştirdiğini de açıkca söylemişti. Jonze’un çektiği John Malkovich Olmak’ın setinde Coppola, Cameron Diaz ile tanıştıktan sonra Lost in Translation’daki sinir bozucu Kelly rolünü yazdığını da anlatmıştı. Bu kadar gerçek karakterleri yaratmak için insanın kendine bakması gerekir diye düşünüp bu ve bunun gibi benzerlikleri doğal karşılayanlardanım.

her
Spike Jonze’un boşanmanın eşiğinde olduğu sıralarda ön gösterimi olan Lost in Translation’ı görmeye gelmemesi ile Coppola’nın filmindeki karakterlerin hayatlarının değişim noktasında kalması gibi bir dönüm noktası yaşanmış. Jonze da yıllar sonra kendinden parçalarla yarattığı Her filmindeki Theodore karakteriyle gündeme geldi. Bir adamla yapay zeka arasındaki aşk hikayesi, hatta bir ilişki hikayesi anlattığını söylüyor Jonze filmini tanıtırken. Scarlett Johansson bu filmde de var. Sadece sesiyle hayat verdiği karakter, ne yazık ki yapay zeka ürünü bile olsa kadına atfedilen manasız, kalıplaşmış klişelerden ibaret. Bu can sıkıcı ayrıntıya rağmen benim için Her, Lost in Translation gibi karakterlerini gerçek kılan, yalnızlıklarını melankolik ve azıcık da komik bir şekilde hissettiren ve filmin bitiminde karmaşık duygularla takip ettiren kendi havalarını yaratmış özgün filmler.

lost-in-translation

Senaryo ve gerçek hayattaki bu benzerlikleri düşünerek mi bilemiyorum ama Jorge Luengo Ruiz, Her ve Lost in Translation filmlerinin görsel benzerliklerini filmlerden parçaları birleştirerek şahane bir şekilde ortaya koymuş. Bu filmleri sevenlere iyi gelecek kısa videoda hisler, kişiler ve şehirler birbirini tamamlıyor.

Yazar

Serenay (@serenay)

girl power!

YORUMLAR