Peşimdeki Şeytan

Peşimdeki-Şeytan

Olabildiğince az replik, ergen gerginliği, korkunçlu film müziği ve doğaüstü bir bilinmezlikle güzel güzel geren bir film Peşimdeki Şeytan (It Follows). Adını bu yılın en özgün ve hatta en iyi korku filmi olarak duyurdu. Neden takip ettiği ve o şeyin tam olarak ne olduğu konusunun bilinmezliği filmin temel özelliğiyken, -It Follows’un- Peşimdeki Şeytan diye çevrilmesi çok anlamsız olmuş. Filmde gençleri takip eden şey için bir ad ya da sıfat kullanılmıyor. Takipteki zombiden hallice, genelde beyaz giysileriyle ya da yarıçıplak uyurgezerler olabilecek tipteki şeylerin ne olduğundan çok ne kadar korkutucu olduklarına özen gösterilmiş doğal olarak.

Peşimdeki-Şeytan

Takip eder; yavaş yavaş sana doğru yürür, koşarak bir süreliğine kaçabilirsin ama aptal değildir, yakalarsa da öldürür. Yönetmen David Robert Mitchell sık sık gördüğü kabuslardan ilham alarak bu kararlı ama yavaş takip hikayesini yazmış.

Peşimdeki-Şeytan
Jay karakteri Jamie Lee Curtis’den ve küçük kız kardeşi Kelly karakteri de Jamie’nin gerçek hayattaki kız kardeşinden etkilenilerek yazılmışlar. Bu atıfla bekleneni vermek için Jay’e bol bol çığlık attırmışlar. Müzik, makyaj, kostüm ve ışık korkutup gerim gerim germek için gerekli her türlü alt yapı başarılı.

Peşimdeki-Şeytan
Filmin bu korkunçlu alt yapısına ve kaliteli işlenişine rağmen konusu itibariyle gülünçtü. Ergenlerin sevişerek birbirlerine geçirdikleri öyle bir şey ki ya sevişerek başkasına geçirecekler ya da öldürülene kadar takip edilecekler. Bu filmi çocukları erken yaşta sevişmesin diye ebeveynlerin yaptırdıklarını söyleyenleri duydum ama daha çok sevişmeye teşvik edebilecek bir yanı da var. Gerçi okuduğum onca övgü dolu eleştirilerden sonra bir amaç uğruna bu kadar destek gördüğünü düşünmeye başladım. Bir iki sahnede korkutup zıplatmayı başarmasından öte olan beklentilerim ne yazık ki boş çıktı. Umarım benim ciddiye alamadığım bu filmde aradığı korku havasını yakalayanlarınız olmuştur.

İşte O Film

 • Peşimdeki Şeytan

  Peşimdeki Şeytan

  Jay, yaşıtları gibi günlerini yakın arkadaşları ve ailesiyle geçiren sıradan bir gençtir. Bir gün hoşlandığı gençle birlikte şehir dışındaki bir harabeye gider ve Jay'in sıradan hayatı tuhaf sanrılarla bir kabusa dönüşür. Detaylar

Yazar

Melis (@melis)

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Korkarım diye gitmemiştim , hiçbirşey kaçırmamışım yani ,çok sevindim :)

 2. Oya (@oya)

  Korkarım diye gittim :) Filmin genelinde, özellikle o uyurgezerler yavaş yavaş yürüyerek yaklaştıklarında gerildim ama hikayenin ciddiye almakta zorlandığım yanları korkumu kaçırdı. Bulaşma ve yakaladığında öldürme biçimi çok geyikti.

 3. Zfrzkn (@zfrzkn)

  Ben de gittim ve baya korktum ama @oya hikayedeki ucuzluk konusunda haklısın.

 4. Ahmet Gökburu (@ahmet-gokburu)

  Kusura bakmayın ama hiç beğenmemiştim olayın başı ve sonu yok hangi mantık bu olayın nasıl başladığını açıklayabilir ki sadece yer yer başarılı gerilim sahneleri var

  2
 5. Mel-ankolik (@mel-ankolik)

  Eskilerde çok sevdiğim bir türdü gerilim, artık çok zor beğeniyorum gerilim filmlerini.. Yorumlara bakınca, denemem bile izlemeyi ;)

  3
  • jerry co (@jerry)

   @mel-ankolik ben de uzun zamandır birden bire müzik ile yaptıkları ‘ani’ efektler olmazsa kolay kolay korkmuyorum film seyrederken :|

   2
 6. Mel-ankolik (@mel-ankolik)

  @jerry şanslısınız o halde… Ben bütün gerilim filmi klişelerinden korkuyorum açıkçası, kalabalık bir ekiple izlersem dayanabilirim, hatta keyifli bile olabilir :)

  2
 7. cantanaydi (@ctanaydi)

  Meraktan seyrettim, pişmanım hakim bey…

  3