Herşeyin doğru bir yolu vardır

A-Most-Violent-Year

2014 yapımı olup, 34. İstanbul Film Festivali’nde galasını yaparak gösterime giren filmimiz A Most Violent Year‘da  başrol oyuncusu Javier Bardem olacakken, onun ayrılmasıyla yerini alan Oscar Isaac, güçlü bakışlarıyla fazlasıyla karizmatik ve çok yetenekli bir aktör olarak filme imzasını atmış. Bu filmde tam bir İspanyol göçmeni olan Oscar, gerçekte de Guatemala’da doğmuş, Kübalı bir baba ve Guatemalalı bir annenin çocuğuymuş.

A-Most-Violent-Year

1981 yılı Amerikasını konu alan filmde Abel (Oscar Isaac); kurtlar sofrasında, kapitalizmin can damarı olan akaryakıt sektöründe, serbest piyasaya karşı hakkaniyetli ve dürüst kalma gayretinde olan biri. Doğal olarak film boyunca “aman ha bozulma sakın adamım, bunun mümkün olduğunu kanıtlamana çok ihtiyacım var” diyor iç sesiniz.
Bir gangster kızı olan karısının hırslarından sakınmak için ve peşine düşen maliyecilere onu suçlamakla hata yaptıklarını ispatlamak için ‘herşeyin doğru bir yolu vardır’ diyor Abel.

A-Most-Violent-Year

Filmin başından sonuna kadar üstünden düşüremediği sarı paltosuyla, kaçmaca kovalamaca sahnelerinde dahi zerre taviz vermediği duruşuyla Abel’in mevzusunu fazlaca abarttım ben, adamı film boyunca bayağı incelemiş bulundum, çünkü tek tek değerlendirince şekilsiz görünen yüz hatları, bir bütün halinde ‘ne kadar da yakışıklı yahu’ dedirtecek kadar tezat hisler uyandırıyordu. Bunda, işini iyi yapıyor olmasının katkısı çok büyük.

A-Most-Violent-Year

Kadın oyuncumuz Jessica Chastain de Oscar Isaac gibi çok başarılı ve etkileyici biri. Film boyunca bize, bir adamı yönetmek hususunda geliştirdiği ince ayarları sergiliyor.

A-Most-Violent-Year

Filmin teması şu: ‘Yaptığın işte büyüdüğün zaman, dış tehditlerini de büyütürsün’. Gün gelir kale duvarlı evlerde, korumalarla hayatta kalma mücadelesine girer, o parayla kendi hapishaneni inşa edersin. Bunu hapishanesiz, dürüst ve zararsız kalarak yapmaya çalıştığını da hayal edersen, umarım ki şansın yaver gider ve kaya gibi sağlam bir sabrın vardır, yoksa mis gibi delirir gidersin.

a-most-violent-year

Oyuncularının çok başarılı, film müziklerinin bayağı bayağı güzel olduğu, J.C. Chandor tarafından iyi yönetilmiş bu filmi umutsuzluğa panzehir edip izlemek lazım.

Festivalde hala izleme şansınız olan film, sonrasında sinema salon sahiplerinin her zamanki hatalı seçimlerine kurban edilebilir.

Şarkıcı da olduğunu öğrenip Youtube videolarını karıştırdığım Oscar Isaac yumuşak ses tonuyla dinlendirici işler çıkarmış.

İşte O Film

  • A Most Violent Year

    A Most Violent Year

    Yıl 1981, New York'un tarihinde en tehlikeli yıl olarak kayıtlara geçmiş. Film de hırslı bir göçmenin tam da o dönemlerde ailesini ve işini korumak için mücadele edişini anlatıyor. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR