140 dakikalık bir yönetmenlik başarısı: Victoria

Victoria

34. İstanbul Film Festivali’nin en merak ettiğim iki filminden biri Victoria’ydı açıkçası. Berlinale’den ödüllerle ayrılan eser için uygulanmış çekim yöntemini duyunca beklentimi yüksek tutarak yerleşmiştim salondaki koltuğuma. Karşılaştığım sonuç ise umduğumdan daha iyiydi.

Victoria

Yönetmen Sebastian Schipper’in elindeki kamerayı çalıştırıp bir daha hiç durdurmadığı tam 140 dakikalık bir plan, sekans ve sinematografi mucizesi Victoria. Kıyak kafalı 4 Alman genci ile onların arasına karışan Madridli bir kızın suça uzanan öyküsü. Oldukça sıcak ve samimi başlayan bir Berlin gecesinin dramatik bir soyguna ev sahipliği yaptığı bu çalışma ile özgürlüğün tehlikeli sınırları olduğunu kanları kaynayan karakterleri üzerinden vurgulamış Schipper. İzleyicisini de tüm trajediye anbean ortak etmiş. Fazlasıyla ilginç bir deneyim sunan eseri festivalde yakalayamasanız bile sonrasında mutlaka tecrübe edin derim.

İşte O Film

  • Victoria

    Victoria

    Bir partiden çıkan Victoria, tanıştığı dost canlısı adamlarla şehir merkezine gitmeye karar verir. Çılgın geceleri Berlin'de bir banka soygunu ile devam eder. Detaylar

Yazar

Cem Erdoğ (Pispapaz) (@pispapaz)

İyi bir kalem, sinema aşığı, PisPapaz TV kurucusu | YouTube kanal: Cem Erdoğ (PisPapaz TV) | Twitter: @cem_erdog

YORUMLAR