Umut garibin ekmeği

Umut

Yönetmen Boris Lojkine filmi Umut‘u burada paylaştığım linkteki tanıtımda öyle güzel anlatmış ki benim bir izleyici olarak yapacağım tek şey filmin bana hissettirdiklerini sizinle ballandıra ballandıra paylaşmak olacak.

Umut

Umut‘u izlemeden önce geçirdiğim günler, aylar, okuduklarım, izlediklerim hepsi bu filmle vücud bulan bir voltran olup üzerime gelse de film sonunda timsah gözyaşım inemedi yanağımdan. Bunda salonun kıpırtılı seyircisi de büyük rol oynadı aslında. Kabataş’ta, Taksim’de, Beşiktaş’ta ya da yaşadığınız, ekonomik canlılık olan tüm bölgelerde görmeye alıştığınız göçmenleri düşünün. Hani şu bazen 1 TL ya da 5-10 TL (ya da benim gibi yanınızdaki yiyeceklerden) verip az da olsa bir faydanız olduğunu hissedip vicdani tatminin en ezik hallerini yaşatan insanlar. İşte o anları yaşatan hikayelerin hepsi bu filmde yine gözünüzün önüne gelecek ve gündelik yaşamda kafasını çevirenler hayata, filmde gözlerini kapatamayacaklar.

Umut

Bundan önceki deneyimleri iki belgesel olan yönetmenimizin engin akademik araştırmalarıyla ‘göç yollarını’ bize yaşatarak sunması, film kurgu olsa da gerçeklikten uzaklaşmadığına bir kanıt. Oyuncuların da bu yollardan geçmiş ‘gerçek kişi’ler olması durumunun da bu gerçekliğe katkısı yok değil.

Umut

Kamerunlu Leonard ve Nijeyarlı Hope karakterlerinin ilişkisi badirelerle doğmuş, zorluklarla beslenmiş en gerçek aşk hali. Göçle geçen yaşamı apaçık gözler önüne seren bu şahane filmde tanık olduklarımız geçen hafta ya da dün gece ana haber bültenlerinde 45 saniyesine vakıf olduğumuz mutsuz sonlara giden yollarla bezenmiş.

Umut

Afrika kökenli insanların ‘bölgesel’ tavırlarını anlamlandırmak Afrika coğrafyasını ve tarihini iyi bilmeden pek mümkün olamasa da durumdan habersiz kişiler için bir şeyleri okuma vakti geldiğinin uyarısı aslında.

Oturun bu filmi izleyin ama bitince kendi halinize şükretmekten fazlasını yapabilir miyim diye de düşünün çünkü yönetmenin ışık tuttukları kafamızdaki karanlıklara tek başına aydınlık getirmeyecek. Kurgu bitip film dışına çıktığımızda Yusuf Atılgan’ın ‘sinemadan yeni çıkmış insan’ı gibi konuya dair umutlarımızın 5-10 dakikada ölmemesi dileğiyle.

Her gün ‘o’ durakta gördüğüm Afrika kökenli arkadaşın başından geçmiş olabileceklere dair artık bir hayalim var. Umut ise filmde!

İşte O Film

 • Umut

  Umut

  Yılmaz Güney bu filmin senaristliğini, yönetmenliğini, yapımcılığını ve de başrol oyunculuğunu üstlenmiştir. Faytonculuk yaparak yaşamını kazanmaya çalışan Cabbar'ın ve ailesinin içine düştüğü çıkmazlar ve kurtulma çabaları konu ediliyor. Atı, bir arabanın çarpması sonucu ölen Cabbar ailesini geçindirmekte zorlanır. Bütün çabalarının boş çıktığı bir anda peşine düştüğü define bir umut olur. Detaylar

Yazar

LeaveMEalone (@leavemealone)

YORUMLAR

 1. Serenay (@serenay)

  Yönetmenin bir röportajını dinleyip çok etkilenmiştim. Yazınızı okuyunca daha çok merak ettim Umut’u. Cannes’ da Eleştirmenler Haftası SACD Ödülü’nü, Hamburg’ da da Eleştirmenler Ödülü’nü almış.

  2
 2. Serenay (@serenay)

  Saymakla bitmiyor. Tübingen’de En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu, İtalya Detour’da En İyi Film ve Angouleme’de En İyi Yönetmen ödüllerini de toplamış.

  2
  • İnci (@inci-ozturk)

   Bunca ödüle bakılırsa emeğe saygı için mutlaka izlemeliyiz o halde.. @serenay

   3