David Lowery’nin kısa filmi Pioneer ücretsiz yayında

Pioneer

Pioneer, bir babanın kabus görerek uyanmış küçük oğluna anlattığı hikayenin kısacık filmi. Mahmur bakışlı küçük çocuk, anlattığı hikayenin hakkını veren ifadelere sahip baba, duruma göre değişen sıcak bir ışık ve karanlık dengesi ve atmosferi belirleyici seslerle yaratılmış bu kısa film benim favorim oldu. Küçük çocuğu büyüleyen bu destansı hikaye sayesinde gerçek ve hayalin sınırları yok oldu, meraklı gözler ve güzel bir gülümseme bıraktı. Tek bir mekanda çekilen 16 dakikalık bu kısa film, iyi hikaye anlatabilmenin gücüyle sizi de parçası hissettirip maceralı bir yolculuğa çıkaracak.

David Lowery 2013 yılında hem yazıp/yönettiği uzun metraj Ölümsüz Aşk (Ain’t Them Bodies Saints) filmi ile hem de ikinci yazar olarak senaryosuna katkıda bulunduğu ve yapımcılık yaptığı filmler ile Sundance Film Festivali’nde kendinden çokca söz ettirmişti. 2011 yılında çektiği Pioneer’ın başarısı katıldığı festivallerde topladığı ödüllerle tescillenince yönetmene daha büyük projeler üretmesi için kapıların açılması sağlanmış.

Gönül rahatlığıyla “Full HD” izleyebilirsiniz :)

İşte O Film

 • Pioneer

  Pioneer

  David Lowery'nin yazıp yönettiği, ödüllü bu kısa filmde bir babayı oğluna uykudan önce hikayesi anlatırken görürüz. Detaylar

Yazar

Serenay (@serenay)

girl power!

YORUMLAR

 1. Zfrzkn (@zfrzkn)

  Artık Amerikan sinemasının alışık olduğumuz klasik metotlarıyla oluşturulmuş hikaye anlatıcılığının iyi bir örneği. Ama! artık bundan sıkılmadık mı?

 2. Zfrzkn (@zfrzkn)

  tepeden ve alttan çekimlerin seyircideki kodlanmış karşılıkları ve bunu destekleyen klasik ışık (çocuğun arkasından sarı sıcak , adamın biraz daha loş bir ışıkta kalması v.s.) ve yine bunu destekleyen kahramanlarımızın oyuncukları (Buğulu sesler v.s.)

 3. Zfrzkn (@zfrzkn)

  Sinema eğer bir sanatsa -aksini iddia etmiyorum- eser beni kendi özgün üslubuyla karşılamalı. Diğer türlü yeni satın alınan bir ayakkabıdan farkı kalmıyor. Sevgiler:).

 4. Mehmet R. (@mehmet-rauf)

  Çok doğru ama çok iyi yapıyorlar bu hikaye anlatma işini. Bu filmde ses efektlerinin kullanımı bence bir artı da olmuş üstelik. Düşük bütçe yaratıcılığı?

 5. Zfrzkn (@zfrzkn)

  Evet haklısın, iyi yapıyorlar bu işi ama mesela nike’da iyi ayakkabı üretiyor :). Tamam abartmayıp hakkını vermek lazım güzel ve izlenilesi bir kısa film.