Martin Sheen, seni seviyorum çünkü …

Martin-Sheen

Gezegenimizin bir şekilde sonu geldiğinde ya da başka bir deyişle dünyayı yaşanmaz hale getirdiğimizde hatıralarımızda kalması için videolar hazırlamak yakın zamanda çıkan felaket senaryolu ve uzaya kaçış filmlerinden ilham aldı. Daha önce İŞTEOFİLM’de hakkında yazılan dünyanın sonu geldiğinde arkamızda bırakılacak film “EMIC” ve aynı yazıya yapılan yorumla haberdar olduğum “Life in a day -Dünyada bir gün” filmine yeni bir alternatif geldi. Fakat bu sefer ki oldukça farklı. Amerikan televizyon kanalı HBO’da yayınlanan komikli politik eleştirilerle dolu program Last Week Tonight with John Oliver kıyamet gününde yayınlanması için benzer bir düşünceyle kendi versiyonunu hazırlamış. Bu eğlenceli ve iğneleyici kısa videonun sunucusu da Martin Sheen.

Bir televizyon programı için hazırlanmış böyle skeçimsi bir videoda sunuculuk bile yapan ünlü oyuncu Martin Sheen’i sevmemek mümkün mü? Oğlu Charlie Sheen’e olan acıma ve gıcık olma hislerimizi ve kürtaja karşı çıkmasını bir kenara bırakıp Martin Sheen’i (ya da gerçek adıyla Ramón Gerard Antonio Estevez’i) sevme sebeplerimi sıralayacağım.

1. Oynadığı binlerce rol ile kendisi sanki bir yakınım. Bir filmde onu görmek yolda yürürken tanıdık birine rastlamak gibi.

2. Özellikle Latin Amerika kökenli askerlerin eğitildiği Amerikan askeri birliğinin kapanması için protesto gösterilerine katılan ve California’da füze savunma sistemi inşaasına karşı çıkmak için katıldığı bir gösteride askeri alana girdiği iddasıyla tutuklanan ve cezaya çarptırılan ama yine de protestolara katılan (70’den fazla tutuklanmış) bir aktivist olduğu için de seviyorum.

Martin_Sheen-1

3. Bütün Frank Sinatra şarkılarını ezbere bildiği ve söyleyebildiği için.

4. Üniversitelerde kütüphanelere ve okullara büyük çapta yardımlar yaptığı için.

5. James Dean’i sevip, korku filmlerinden çok hoşlanmaması da bu ciddi adam rolünü çok sık oynamış Martin’i sevimli yapıyor.

martin-sheen

6. ve yakın zamanda 34. İstanbul Film Festivali’nde izlediğim ve çok beğendiğim Çöplük (Trash) filminde oynadığı karakter gibi gerçek hayatta da babacan ve yardımsever biri olduğunu düşündüğüm için seviyorum.

Yazar

Melis (@melis)

YORUMLAR

  1. İnci (@inci-ozturk)

    Ben de seviyorum baba-oğulu.. Babasını daha çok..;)

    1