Aradığınız tanrıya şu an ulaşılamıyor

PK

P.K. uzun zamandır izlemek için ertelediğim ama çok pişman olduğum bir film. Beni hem çok eğlendiren hem de aklımdan geçen düşünceleri öyle güzel anlatan bir film ki, bir daha dini inançlar konusunda tartıştığım birine hemen önereceğime eminim. Satır araları kesinlikle atlanmamalı. İnsanın kalemi kağıdı eline alıp not alası geliyor. Sadece Hint filmleri arasında değil bence sinema tarihinin kült filmleri arasına girecektir. Filmin türünü soracak olsalar hemen cevap veremem. Absürd komedi de diyebilirsiniz, dram da. Üstelik müzikale de hiç bunaltmadan hatta eğlendirerek dokunuyor.

pk

Konuyu kısaca yazmak bu filme haksızlık olur ama; dünyamıza keşfe gelen P.K.’nin evine dönmesini sağlayacağı kumandasını hırsıza kaptırmasıyla başlayan hikaye hiç umulmadık yerlere uzanıyor. Uzaylımızın eve dönüşü için gösterdiği inatçı çaba onu, insanların davranışlarına ve dünyaya hızla uyum sağlamak zorunda bırakıyor. Dünyaya tamamen yabancı bu genç adamın zeka fışkıran gözlemleri sizi hayıflanarak düşündürüyor. Algı yoluyla anlaşabilmesi ve yalan söyleme özelliği olmayışı özellikle insanı etkiliyor. Baş rolde izlediğimiz Aamir Khan inanılmaz yetenekli bir oyuncu. Görsel olarak tamamen insana benzediği halde mimikleriyle uzaylı olduğunu rahatça kabullenirken bulabilirsiniz kendinizi. Yaşına rağmen P.K. karakterine verdiği çocuksuluk muazzam. Filmde aşk tabi ki var. Sevgi dolu karakterimiz ona en çok yardımcı olan dünyalı arkadaşı Jaggu’ya aşık oluyor ve evine dönerken sevdiğinin bir bavul dolusu ses kaydını götürerek benim gibi bir romantiğin gözlerini yaşartıyor.

PK

Fakat filmin tüm mesajlarını bir kenara koyarsak asıl mesele P.K’in kumandasına Tanrı aracılığı ile kavuşacağına inanmasıyla başlıyor. Tanrı’nın peşine düştüğünde ise Hindistan gibi bir çok dini barındıran bir ülkede aklı karışıyor. Mantığının almadığı “din inancı” konularında yaptığı doğal tespitlerle zamanla tüm ülkeyi etkisi altına alıyor. Hepimizi gerçeklerle komik yolla yüzleştiriyor. İnsanların Tanrı ile aralarına girmeyi görev edinenlerin, inançlar yoluyla insanları sömürenlerin hayli canını sıkacak filmde P.K. çok güzel dile getiriyor aslında:

“ama bir sorum var; hangi tanrıya inanacağız? sürekli sadece bir tanrı var diyorsun. bense hayır diyorum. iki tanrı var. biri bizi yaratan, biri de sizlerin yarattığı. bizi yaratan hakkında bir şey bilmiyorum ama sizin yarattığınız tıpkı sizin gibi. küçük, yalancı, hastalıklı, boş vaatler veren…zenginlere öncelik verip fakirleri sırada bekleten….övgü aldığında mutlu olan, küçük şeylerle insanları korkutan…kendi yarattığınız sahte tanrıları yok edin. hindu ya da müslüman olduğunu belirten işaretlerin nerede ha? bu farklılık insanların eseri tanrının değil. ve bu farklılık insanların ölmesine, birbirini yok etmesine sebep olan dünyanın en tehlikesi yanlış numarası.”

P.K. pas geçilmeyecek kadar anlamlı ama aynı anda eğlendiren de bir film. Devamı gelebilir hissine kapıldım. Ama geri dönmese bile Tanrı tarafından kolay tanınmak için taktığı sarı kaskıyla P.K. benim için artık unutulmaz.

İşte O Film

 • PK

  PK

  Şehire yeni gelen bir yabancı daha önce kimsenin sormadığı sorular sormaya başlar. Adının ve soyadının sadece baş harfleri ile bilinen P.K.'nin masumane soruları ve çocuksu merakı onu kahkalarla dolu bir maceraya sürükleyecek. Detaylar

Yazar

Funda Özdoğan (@fundaozdogan)

Yaşamak yazmakla mümkün bana yeter ki özgür kelimeler biraz da zaman verin. www.renklidaktilo.com

YORUMLAR

 1. Mert Boyundur (@mert-boyundur)

  Gerçekten çok merak ettim filmi.

 2. Serenay (@serenay)

  Çocuklara büyürken masallar anlatıyoruz ve bunların fantastik oldukları için gerçek olmadıklarını söylüyoruz. Dinlerin fantastik hikayelerini kabullenmeleri öğütlenen çocuklar çelişkiye düşmezler mi diye bir soru geldi aklıma.

  2
 3. Serenay (@serenay)

  Bu film de ters tepki çektiği kadar çok da izlenmiş Hİndistan’da. Mutlaka izleyeceğim, teşekkürler

  1
 4. Merve Şahin (@merve-sahin)

  Çok güzel bir film izleyin kesinlikle

  5
 5. arvennnn (@arvennnn)

  Hepimiz kardesiz tadinda bir filmdi. Ama diger filmlerinden sıkıcıydi. Bir daha izlermiyim? Hayir. Yine de ilki yasamak gerek 😂😂😂

  3
 6. Gizem Erel (@gizem-erel)

  Aamir Khan varsa tereddütsüz izlenir.. Tüm filmlerini izlemiş biri olarak söylüyorum….

  3
 7. Kemik kadın (@kemikkadin)

  Soru sormayı anımsattığı için güzel bir film. Muhtemelen yönetmenin genel tarzından kaynaklı olan ‘esprili bakış açısı’, sorgulama mevzusunda yumuşak algıyı yakalamayı da sağlamış..yoksa çok tepki çekebilirdi sanki.

  3