Nina Simone, Kurt Cobain, Amy ve bol müzikli 9 yeni belgesel

Nina Simone, Kurt Cobain ve Amy gibi müziğin ünlüleri yanında gruplar ve akımları konu alan yeni belgeseller yayınlanmaya başladılar. Ben de merakla beklediğim 9 belgeseli sıraladım.

1. What Happened, Miss Simone?
What-Happened-Miss-Simone
Efsanevi blues şarkıcısı Nina Simone’nun insan hakları için verdiği mücadeleleri ve müzik kariyerini birlikte anlatan bir belgesel film. Nina Simone’nun daha önce hiç gösterilmemiş görüntüleri ve duyulmamış kayıtları, günlükleri ve kişisel mektupları eşliğinde anlatılan şaşırtıcı ve görkemli hayatın öyküsü. Hepimizin melankolik anlarına eşlik etmiş/eden bu şahane kadınla ilgili belgesel Netflix’in kendi sponsorluğunda Liz Garbus tarafından çekilmiş.

2. Kurt Cobain: Montage of Heck
kurt-cobain-montage-of-heck

Yönetmen Brett Morgen 8 yıl üzerinde çalıştığı Montage of Heck adlı belgeselde Kurt Cobain’in ev halini arkadaşlarının ve ailesinin onun hakkında verdikleri röportajlarla birleştirerek Nirvana’nın yıldızının hayatının etkileyici bir özetini sunuyor. Cobain’in kızı Frances Bean filmin yapımcılarından olduğu için aile üyelerini ve çevresini ikna etmek ve kişisel eşyalarını, görüntülerini ve çizimlerini kullanmak zor olmadığı gibi belgeseli bir hayli özel yapmış.

3. Amy
Amy

İki Bafta ödülü ve bolca iyi eleştiri toplayan Senna’nın yönetmeni Asif Kapadia’nın yeni belgesel filmi 27 yaşında ölen Amy Winehouse’un başarı ve bağımlılık dolu hayat hikayesini anlatıyor. Belgeselde Amy’nin Grammy’li şarkılarının yanında hiç duyulmamış parçaları da yer alıyor.

4. No Manifesto, A film About Manic Street Preachers
No-Manifesto-A-Film-About-Manic-Street-Preachers
Manic Street Preachers hayranı Elizabeth Marcus 10 yıl önce üzerinde çalışmaya başladığı bu projeyi 100 hayranla ve grup üyeleriyle yaptığı röportajları kolaj yöntemi kullanarak tamamlamış. Grubu yakından tanımak ve hayranlarını anlamak isteyenler için izlenebilecek bir yapım.

5. Salad Days: The Birth of Hardcore Punk in the Nation’s Capital
salad-days
Washington DC’de yükselen punk müziğin temsilcileri Minor Threat, Black Market Baby, the Faith, the Slickee Boys, Void, Government Issue, Marginal Man, Rites of Spring, 9353, Gray Matter, Beefeater, Scream, Fugazi, Shudder to Think, Nation of Ulysses, Jawbox, Bad Brains ve Dag Nasty gibi gruplarla 1980lerdeki değişen ideallerin ve şehrin hikayesinin anlatıldığı bu belgesel Scott Crawford’un Kickstarter’da sponsorluk bularak gerçekleştirdiği bir proje.

6. All Things Must Pass: The Rise and Fall of Tower Records
All-Things-Must-Pass-The-Rise-and-Fall-of-Tower-Records
Kickstarter’da destek bulan bir başka proje de ise Tom Hanks’ın oğlu Colin Hanks yönetmen koltuğunda. Tower Records adlı büyük müzik şirketinin kurucusu Russ Solomon’u merkeze alarak müzik şirketleri imparatorluğunun yükselişi ve çöküşü anlatılıyor.

7. Landfill Harmonic
Landfill-Harmonic
Çöplük (Trash) filmini izleyenler büyük kentlerin çöplüklerinde çalışıp yaşayan çocukların hayatlarıyla ilgili daha çok fikir sahibi olmuşlardır. Bu belgeselde de Paraguay’da Cateura civarındaki çöplüklerden toplanan malzemelerden müzik aletleri yapılıp sonra da çocukların eğitimlerinde kullanılıyor. Kahraman bir çöp toplayacısı, bir müzik öğretmeni ve çocukların olduğu bu yoksulluk ve atık kirliliği sorunlarına ilgi çeken belgesel, müziğin gücüyle insanlık, faydalı olma ve güzelliğin gerçek tanımlarını yeniden yapıyor.

8. Industrial Soundtrack For The Urban Decay
Industrial-Soundtrack-for-the Urban-Decay

Endüstriyel müziğin Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire ve Test Dept gibi temsilcilerinin ve özellikle Avrupa ve Amerika’daki işçi sınıfı şehirlerindeki tarihi gelişiminin izlerini sürmeye adanmış bir belgesel.

9. Hot Sugar’s Cold World
Hot-Sugar's-Cold-World

Elektronik müzik yapan Nick Koenig (Hot Sugar) etrafındaki ses ve sessizlikten benzersiz parçalar çıkarabilen bir yetenek. Nick her genç müzisyenin hayalini kurduğu bir hayat yaşarken internet ünlüsü, rapçi kız arkadaşı Kitty ile ayrılınca doğup büyüdüğü Paris’e gidip kendisini toparlamaya çalışıyor. Yeni bir şeyler üretmek için bir fırsat haline gelen bu yolculukta maceralar ve Jim Jarmusch, Dr. Neil deGrasse Tyson, Shelby Fero, Martin Starr ve Das Racist üyeleri gibi çılgın insanlarla yolu kesişiyor. Popülerlik, İnternet, Arkadaşlık, Doğa ve Başarı kelimelerinin anlamları üzerine bir yolculuk filmi gibi görünen diğerlerinden farklı bu yapım Adam Bhala Lough tarafından çekilmiş.

1969 yılında çekilmiş fotoğraflara bakarak Nina Simone‘dan Baltimore şarkısını dinlemek, hiç tanımadığım insanları anlamak gibi. Bol müzikli, belgeselli günler!

Yazar

Oya (@oya)

Biraz okur biraz yazar. İŞTE O FİLMde kadrolu mısır patlatıcı. @oya_isteofilm

YORUMLAR

  1. Daphne (@daphne)

    Benim de keyifle dinlediğim müzisyenler ve aynı keyifle izleyebileceğim belgeseller. Başlamak için sabırsızlanıyorum. Teşekkürler.

    2