Mad Max değil Çılgın Furiosa

Mad-Max-Fury-Road

Yeni Mad Max filmi kahraman Furiosa’nın şahane karizması ile dolu sürükleyici bir kovalamaca serüveni.

Mad-Max-Fury-Road

Bir grup Erkek Hakları aktivistleri feminist propaganda içerdiğini düşündükleri filmi boykot etmek için çağrılarda bulundu. Esas kahramanın Mad Max değil de güçlü bir kadın figür olması ve Kral Immortan Joe’ya boyun eğmeyen bir grup kadının kaçış hikayesinin anlatılması filmin feminist bir mesajı olduğu şeklinde yorumlanıyor. Ancak gösterilen özen kaçan kadınları objeleştirmemek için harcanmış bir çabadan ibaret.

Mad-Max-Fury-Road

Gerçi Mad Max gibi Hollywood işi bir aksiyon filminden beklentimin ötesinde bir özen ve çaba ile karşılaştığımı da belirtmek isterim. Senaryonun dayandığı bir grup kadının yine bir başka kadının önderliğinde haremden kaçış öyküsü yönetmen George Miller’ın  uzun yıllar üzerinde düşündüğü bir projeymiş. Bu senaryonun gerekliliği olarak gördüğü güçlü ve inandırıcı kadın karakterlerin oluşturulması için ünlü Vajina Monologları oyununun yazarı Eve Ensler’dan yardım almış.

Mad-Max-Fury-Road

Takdir edilesi bu çabanın sonucunda perdeye yansıyan en güzel ayrıntı cinsiyetine takılmadan izlenebilecek, Mad Max kadar güçlü, sert ve insancıl olabilen Furiosa karakteri. Charlize Theron Furiosa rolü için çok iyi bir seçim olmuş.

Mad-Max-Fury-Road

Süper kahramanlar da dahil bütün kahramanların ortak noktası olan kendini uğruna inandıkları iyi insani değerler için feda edebilecek cesareti olması Furiosa’yı kahraman yapıyor kadın olması değil.

Mad-Max-Fury-Road

Furiosa ve Kral’ın eşleri diye bilinen esir kadınların hikayesinde Max’e ayrılan yer ise yardımcı kahramanlık ve yüreklendiricilik rolleri.

charlize-theron-mad-max-fury-road

Max’in hikayeye dahil olma süreci bencilce başlayan hayatta kalma mücadelesinden gördüğü potansiyel ve fırsatla birlikte yeni bir düzen kurulması için tehlikeye atılmasıyla gelişiyor.

mad-max-fury-road

Kral’ın gözdeleri ve sağlıklı varisler üreteceklerine inanılan kadınların kaçırılmaları stratejik öneme sahip.

mad-max-fury-road

Filmin aksiyon dozunun yüksekliğiyle doğru orantılı daha çok erkek izleyiciyi hedeflemiş olduğu algısını aşıp, hikayeyi şekillendiren karakterlerin cinsiyetlerine takılmadan baktığımızda Mad Max Fury Road hareketli, heyecanlı ve umut verici bir seyirlik.

mad-max-fury-road

Direniş ruhuna çaktığı selamla gülümsetiyor ve gücü elinde tutan diktatörün zalimliği ve özellikle kadın bedeni üzerinden sürdürdüğü hakimiyeti sinirlendiriyor. Mad Max dünyası içindeki kısıtlı imkanlarla yaratılan ufak detaylar çok ilginç ve burnunuza yanık kokusu getiren sahnelerdeki araçlar yine göz alıcıydı.

Mad_Max_Fury_Foad

George Miller 30 yıl önce acil servis doktoru olarak çalışıp para biriktirerek çektiği Mad Max filmine oranla çok daha rahat koşullara sahipken bütün patlama çatlama sahnelerinin yüzde seksenini gerçekten çekmeyi tercih etmiş. CGI kullanılan sahneler sadece Furiosa’nın takma kolunun göründüğü yerler ve geniş açılarda zorunlu olunan durumlarmış.

mad-max-fury-road

Çocukluğumdan anısı olan Mad Max serisinin yeni filmi şimdilerde izleyince daha da bir anlamlı.

İşte O Film

 • Mad Max Fury Road

  Mad Max Fury Road

  George Miller imzalı, Mel Gibson’ı başrolüne taşıyan kült Mad Max serisinin uzun zamandır beklenen devam filmi. Max’i Tom Hardy canlandırırken, ona Charlize Theron, Zoë Kravitz ve Rosie Huntington-Whiteley eşlik ediyor. Detaylar

Yazar

Melis (@melis)

YORUMLAR

 1. Zfrzkn (@zfrzkn)

  Başından sonuna atraksiyondan başka hiçbir şey yok. Bu nasıl film? :)))…

 2. Oya (@oya)

  Çerezlik dediklerimizden… Tabii filmin şahane görsellerine hakkını verelim :)

  1