Aklım fikrim Kon-Tikim

Kon-Tiki

Kendinizi hayatın akışına karışık, tanıdık veya modern hesaplar yapmadan bıraktığınızda başınıza neler gelebileceğini merak ettiniz mi hiç? Ya da meraklarınız eyleme dönüşüp sizi akıntısına aldığında suya kapılıp gittiniz mi uzak diyarlara kendi güvenli kıyılarınızı bırakıp, tutunmadan can simidi bahanelere?

Kon-Tiki

Thor ve arkadaşları merak etti ve meraklarına başarıyla yenilip hayatlarını yeniden kazandılar. Kon Tiki isimli filmimizde yaşanılanlar hayatınızda belki de açılmamış, kilidi bozuk sanıp uğraşmadığınız kapılara omuz atmanızı tembihleyen bir sihirli işaret, yeter ki denemekten usanmayın. Bu kadar mesaj içeriğinden sonra hikayemize hızlı bir giriş yapalım. Filmin işlediği hikaye önceden siyah beyaz bir belgesel olarak da 1950’de yaşananları halk ile buluşturmuş.

Kon-Tiki

Thor Hayerdahl, hikayemizin baş kahramanı, hayatını araştırmalara adamış gözü kara bir kaşif. Hikayenin ve filmin başında kendisini tatlı eşi Liv ile beraber ıssız adalarda görüyoruz. Thor, Oslo Üniversitesi’nde hayvan bilimleri okuduktan sonra Fransız Polinezyası’na 1937 yılında inceleme gezisine gitmiş ve bir yıl boyunca adalarda kalarak eşi ile araştırmalar yapmıştır. İnceleme konusu hayvanların Polinezya’ya nasıl geldiğidir (bugün oraya gitmenin bize bile zor bir yolculuk olduğunu düşünürsek emeğe saygıda ileri gidebiliriz). Aslında Liv ve Thor’un balayı seyahati de olan bu gezi Thor’un ileriki dönem çalışmaları için bir milat sayılacaktır. Adanın ihtiyar heyetinden ada yerlilerinin aslında yaygın inanışa göre Asya’dan değil Güney Amerika’dan geldiğine dair aldığı bilgi, Thor’un kafasındaki teorinin iman ile birleşip engellenemez bir tutkuya dönüşmesine sebep olur ve filmde bu an Kon Tiki adını ilk duyacağımız sahnededir. Böylelikle anlarız ki ıssız adada yanımıza alacağımız üç şey kitap, defter ve kalem olmasa da bu güzel çift gibi, unutulmaması gereken asıl husus adada yanımıza ne aldığımız değil ne ile karşılaşacağımızdır. Filme adını veren Kon Tiki diğer adı ile Viracocha -ki başka isimlere de rastlamak mümkün- İnka mitolojisinde güneşin, ayın ve yıldızların yaratıcısı, uzun boylu, açık tenli bir ağabeyimiz. O zamanlar bir rivayete göre büyük bir sel sonrası yıkılmış bölgede güneş gibi doğmuş, bir diğerinde de giderken denizin üzerinde yürüyerek gözden kaybolmuş ne zaman ki ihtiyaç olmuş, hızır gibi insanlara yardıma koşmuştur. (Bu noktada dinler tarihine de el atası geliyor insanın hemen google’ı kapatıp yazıya dönüyor). Böyle bir hikaye demetinde Kon Tiki’miz Avrupa’dan yardıma gelmiş gönüllü sarışın bir bey mi diye de senaryolar yazıp oynanmıyor değil insanın kafasında. Mitoloji Tanrısı bu tabii ki çok renkli.

Kon-Tiki

İskandinav beyefendisi Thor, Kon Tiki hikayeleriyle günlerini geçirip teorisini temellendirdiğinde radyal gövdeli balsa ağacından salı da hazır hale geliyor ve tatlı kadın Liv ve iki sarışın bebecik ardında, gün batımlarında buluşulmak üzere bırakılıyor. Beş arkadaşla çıkılan bu yolda aslında buzdolabı satmaktan daha risksiz olaylardan ne kadar korktuğumuzu anlayıp “yok yahu köpek balığını elimle yakalayacak kadar İskandinav değilim” dediğiniz anlara gidip geliyorsunuz filmde.

kon-tiki

Neticede Thor hayatı boyunca somut delil peşinde koşup Polinezya’daki Güney Amerika izini arayıp bugün dahi aklımızda uzak ve güzel hayaller bırakıyor.

Kon-Tiki

Bu keşif gezilerine ait izlere ve bir çok bilgiye Oslo’da kurulmuş Kon Tiki müzesinden ulaşabilirsiniz. Ben de ufak bir hayalimi gerçekleştirip müzeyi gezebildim.

Kon-Tiki

Kon Tiki salının aslına bakıp bakıp neden yapamıyoruz ki diye hayıflanıp uçakla ülkeye dönmek kırılmaz absürdlük döngüsünde düşündürücü oldu. Bu filmle yoluna ışık saçılacak sizler de ufkunuzu geniş tutun, hep güneşe yönelin, Kon Tiki nerede ulu Manitu olur bilinmez. İyi seyirler!

İşte O Film

 • Kon-Tiki

  Kon-Tiki

  Norveçli kâşif Thor Heyerdahl'ın Polinezyalıların, bilinenlerin aksine Asya kıtasından değil de 1500 yıl kadar önce Güney Amerika kıtasından bu adalara gelmiş oldukları şeklindeki aykırı teorisini ispatlamak için bir grup gönüllüyle birlikte 1947 yılında yine kendisinin tasarladığı ve geçmişteki ilkel yapım teknikleriyle inşa ettikleri Kon-Tiki adlı arkaik salla yaptıkları maceralı Pasifik yolculuğunun dramatize edilmiş filmidir. Detaylar

Yazar

LeaveMEalone (@leavemealone)

YORUMLAR

 1. Ahmet Gökburu (@ahmet-gokburu)

  müthiş görsel şölen sunan bir film kahramanlardan biri okyanusa düştüğünde bir sualtı çekimi vardı ve o kocaman okyanusta insanın bir karınca kadar olan görüntüsü beni çok etkilemişti

  3
 2. Arzu (@arzu)

  Tanrım ben bu filmi hala izlememişim. 2015’teki @leavemealone ‘un bu yazısından hemen sonra izleyecektim halbuki. Bana da hatırlatma oldu bu @ahmet-gokburu , teşekkürler 👍🏼

  2
 3. İnci (@inci-ozturk)

  Ben de hala izlememişim bu filmi.. Fotoğraflar çok güzel..

  2
 4. Ahmet Gökburu (@ahmet-gokburu)

  ben izleyeli 5-6 ay oldu sitede gezinirken filmi görünce yorum yapma isteği duydum iyi ki de yazmışım film hakkındaki fikrimi

  2