Gökkuşağından 7 “renkli film”

Onur

Sevgi ve hoşgörünün dünyanın bir çok yerinde kutlamalara dönüştüğü 2015 yılı Onur Haftası’nı geride bıraktık. Kutlamalara düşen gölgenin etkisi üzerimize yapışıp kalmasın ve yaşanan manasız zorlukları anlayabilelim diye çoğunluğu insanın içini umut dolduran ve yüreklendiren bir İşte O Film öneri listesi hazırladım.

1. Seni Seviyorum Phillip Morris (I Love You Philip Morris)
Onur Yürüyüşü öncesi neşelenmek için izlediğim bu film beklediğimden çok daha eğlenceliydi. Jim Carrey’nin abartılı oyunculuğundan hoşlanmayanlar bile farklı hissedebilecekler. Ewan McGregor tapılası. “Yok Artııık” nidalarıyla izleyeceğiniz filmin konusu da gerçek insanların yaşadıkları gerçek olaylar.

2. Zenne
Gerçek olaylardan esinlenilerek yazılan senaryosu insanlık kavramına yüklediğimiz anlamları sorgulatacak cinsten. Zenne bütün renkleriyle etkileyici ve unutulmayacak bir film.

3. Hafta Sonu (Weekend)
Yeni tanışan iki kişinin arasındaki çekim ve çok az zaman. Konusu, oyuncuları ve diyalogları doğal olduğu kadar da masalsı.

4. Yeni Başlangıçlar/Aşkın Halleri (Beginners)
Yönetmen Mike Mills’in annesi öldükten sonra aslında bütün hayatı boyunca eşcinsel olduğunu açıklayan babasından esinlenerek yaptığı bu film sevecen ve melankolik. Değişen hayatlarına uyum sağlamaya çalışan bir baba-oğul hikayesi. Ewan McGregor yine tapılası. Müzikleri de sakin bir öğleden sonrası için şahane.

5. Milk
Sean Penn’in canlandırdığı Harvey Milk’in hikayesini bütün dünyaya duyuran film. ABD tarihindeki gerçek bir kahramanın öyküsünü bu yıl kazanılan hukuki zaferin ardından izlemek daha da bir anlamlı.

6. Transamerica
Başını belaya sokan ergenlik çağındaki oğluyla ilişkisini düzeltmeye çalışan babanın cinsiyet değiştirme ameliyatları öncesine denk gelen zorlu dönemi, iyi oyuncularla eğlence katılarak anlatılmış.

7. Onur (Pride)
Bu film hepimize istersek farklılıklarımızı unutup birlik olabildiğimiz durumları hatırlatıyor diye düşünüyorum. Hükümet politikaları nedeniyle ezilen maden işçilerine destek olmak için gelen lezbiyen ve gey aktivistlerin pek eğlenceli birlik olma hikayesi.

Neşeli ve umut dolu seyirler!

Yazar

Melis (@melis)

YORUMLAR

 1. Zfrzkn (@zfrzkn)

  Güzel liste zenne ve pride hariç izledim. Gökkuşağının renklerini solduramazlar. Gazladıkça parlar fosforları, suladıkça açar çiçekleri. Boşuna uğraşmayın bizimle ancak “Aşkımıza” güç katar zulümünüz.

 2. Oya (@oya)

  Zenne güzel olduğu kadar sarsıcı bir film, zulmün en yakın çevremizden gelen hali korkutucu. Gücü elinde tutanlara izlettirilse de şiddetin ve düşmanlığın ne kadar manasız olduğunu anlasalar dediğim filmlerden.

  1
 3. ziibii (@ziibii)

  Hafta sonu’nu oldukça etkileyici bulmuştum ben de. Sevgiyi aşkı iki güne sığdırmak ya da sığdır(a)mamak, işte bütün mesele bu.