Hollywood mafyalarından bunalanlara bir alternatif

Kara-Köpekler-Havlarken

Ram ti ra ri ra ram diye başlıyor, filmin müziği bu ritmi ısrarlı tekrarlarla belleğinize işliyor…

Mehmet Bahadır Er‘in kısa filmlerden uzun metraja başarılı bir geçiş filmi niteliğinde olan Kara Köpekler Havlarken‘i beklediğimin çok üstünde buldum, oyunculuklar gerçekçi ve doğal. Ana karakterler olan Çaça ve Selim, biri zibidi biri efendi aynı mahallenin çocukları. Birbirine tümüyle zıt 2 karakterin arkadaşlığı başarıyla senaryo edilmiş, eğlenceli sahnelerin doğmasını sağlamış. Oyuncu kadrosunda Erkan Can’ı görmek, filmi izleme sıralamamda öne çekmek için yeterli bir sebep teşkil etti.

Kara-Köpekler-Havlarken

Durağan başlayan film, muhtemelen yönetmenin önceki kısa filmlerinden alışkanlığıyla şırak diye keskin bir sonla bitiveriyor. Film doğa üstü fiziksel yeteneklerle, abartılı sahnelerle şişirilmemiş, herşey tıpkı gerçek hayat gibi sunulmuş. İzlerken sürekli şunu dedirtiyor “evet böyle karakterler var, aynen böyle konuşurlar, bu davranış bu üslup tam da böyledir”.

Kara-Köpekler-Havlarken

Bu film abartılı Hollywood mafyalarından bunalanlara sade, gerçekçi bir alternatif niteliğinde.

AVM ve varoş hayat arasındaki sınır hattını oluşturma gayretindeki AVM yönetiminin, bu toplu alışveriş fanuslarından iyice soğumanıza sebep olacağını tahmin ediyorum.

Kara-Köpekler-Havlarken

Senaryodan yola çıkarak; mevcut genel geçerlerin değil, doğruların güçlü olacağı bir dünyanın hayaliyle yaşıyorum.

İşte O Film

 • Kara Köpekler Havlarken

  Kara Köpekler Havlarken

  Gerçek olaylardan uyarlanan Kara Köpekler Havlarken, İstanbul’da yaşayan Selim ve Çaça isminde iki mahalle delikanlısının, varoş içerisinde mevzi ve prestij kazanma, sınıf atlama çabalarını aktarıyor. Vermek zorunda kaldıkları mücadeleleri ve başlarına gelenleri anlatan bu film yayınlandığı yıl büyük ses getirdi. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. qemal (@qemal)

  evet açılıştaki o müzik bayağı iyi ve akılda kalıyor.

  1
 2. Arzu (@arzu)

  İyi düşünülmüş (y)

 3. qemal (@qemal)

  ben bir iki satir yorum yazarken bile kasiyorum. siz bayagi makale yaziyorsunuz. elinize saglik valla. bisiler de ogreniyorum iyi oluyor.

  1
 4. Arzu (@arzu)

  En son yazıma bakıp “eneemm , gene çok mu uzun yazdım” diye kızıyordum kendime :) ben de filmi araştırırken öğreniyorum keşif gibi oluyor, aynı anda öğreniyoruz gibi gibi yağni :D

  2