Uzayda ilk öpücük

nichelle-nichols

Nichelle Nichols, Star Trek dizisinde canlandırdığı haberleşme uzmanı Teğmen Uhura karakteri ile Amerikan televizyon tarihinin en çok ses getiren öpücüklerinden biriyle anılıyor. 1968 yılının (ırklar için) muhafazakar televizyon ortamında yayınlanan Platon’un Üvey Çocukları adlı bölümde Afro-Amerikan Uhura ve beyaz tenli Amerikalı Kaptan Kirk’in öpüşmesi tarihe geçti. Gelebilecek tepkilere karşı senaryo akıllıca kurgulanmıştı. Atılgan ekibi yolculuğunda karşılaştığı bir gezegende yaşayan telekinesis yöntemiyle istediklerini yaptırabilen bir tür tarafından alıkonmuştur ve Kirk ve Uhura’yı kendi istekleri dışında öpüştürmek istemişler. Rızaları dışında öpüşen ikili beklenilenin aksine hoş karşılanmış ve sevimli de bulunmuş.

Ten renginden dolayı ayrımcılığa uğrayanların çoğunlukta olduğu bir dönemde Uhura rolü zamanının ötesinde umut verici bir gelişme iken Nichelle’in uzayla ilgilenenlere faydası hala dokunmakta. Nichelle tükenmeyen bir enerjiyle pek çok kadına uzay araştırmalarına katılma konusunda ilham ve destek olan çok önemli biri.

Nichelle_Nichols

Nichelle yakaladığı bu fırsatı kadınlar ve azınlıklar adına değerlendirmek için NASA ile ortaklaşa bir proje yürüterek kadın astronot sayısını arttırmak için de çalışmış. Uzaya çıkan ilk Afro-Amerikan astronot Guion Bluford ve uzaya çıkan ilk kadın astronot Sally Ride Nichelle Nichols’ın kariyerlerine ön ayak olduğu isimlerden. Günümüzde 82 yaşında olan Nichelle yakın zamanda geçirdiği felçten iyileşip yeni bir çarpıcı göreve hazırlanıyor. NASA’nın SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) adlı normal teleskoplarla gözlenemeyecek yıldız oluşumları ve ölümleri, kara delik ve güneş sistemi oluşumlarına tanıklık edebilmek için hazırladığı uçuşa katılacak Nichelle Nichols tam bir ilham kaynağı.

İşte O Dizi

 • Star Trek

  Star Trek

  Kaptan James T. Kirk ve ekibi uzay gemileri Entrprise ile bir taraftan evreni keşfederken bir taraftan da Birleşmiş Gezegenler Federasyonunu (United Federation of Planets) korurlar. Detaylar

Yazar

Serenay (@serenay)

girl power!

YORUMLAR

 1. Melis (@melis)

  Nichelle Nichols gibi şahane bir kadını tanıttığınız için teşekkürler!

  1
 2. Tuba Yıldırım (@tuba-yildirim)

  82 yaşındaki kadın uzaya mı çıkıyormuş?

  2