Adına takılıp izlemeyi ertelemeyin sakın

Filmin yönetmeni Umut Dağ, ekonomik nedenlerden dolayı Avrupa’ya göç etmiş binlerce göçmen aileden birinin çocuğu. Yaşayan en iyi yönetmenlerden biri olarak kabul görmüş Haneke’nin öğrencisi. Hocasından da tam not alan Kuma, Umut Dağ’ın ilk uzun metraj filmi.

kuma

Kuma, Türk filmi olarak kabul edildiğinden, çekimlerinin çoğunun yapıldığı yer olan Avusturya’da kendisine bir sponsor bulamamış, aynı zamanda yönetmeninin türk vatandaşlığı olmamasından ötürü Altın Portakal Film Festivali’nde yarışması kabul görmemiş arada derede bırakılmış bir film.

Siz, benim yaptığım gibi filmin ismine takılıp izlemeyi ertelemeyin sakın, emin olun ki aklınızda şekillenenlerin ötesinde çok şaşırtıcı bir senaryoyla karşı karşıyasınız.

Erzurum’un bir köyünde başlayıp Viyana’da devam eden filmin senaryosu, Umut Dağ ve Petra Ladinigg‘in imzasını taşıyor. Filmde Ayşe (Begüm Akkaya), dublaja ihtiyaç bırakmayacak kadar sesini çok iyi kullanan, rolünün ruh halini yaşayan , kısacası oyunculuğuna hayran kaldığım ana karakterim oldu.

Begüm Akkaya gibi bir tiyatrocu olmasının yanı sıra, tiyatro yönetmenliği de yapan Nihal Koldaş, kumadaki Fatma karakterinde hakkıyla 2. kadın başrol oyuncusu.

Karmaşık çapraşık kapalı toplum yapımızı, ilişkilerin üstündeki kara bulut çevre baskısını, tabulara rağmen aslında bir yandan da iç içe geçmiş özel hayatları , hayatlara hoyratça yapılan müdahaleleri , kabullenişleri, vazgeçişleri özellikle de kadın gözünden anlatmayı çok iyi başaran senaryo, ortalamanın çok üstünde bir türk filmi.

Çocuk oyuncularından market çalışanlarına kadar tüm oyuncuları çok iyi seçilmiş olan Kuma , sadece ismiyle yola çıkarsak olay örgüsünü çok iyi bildiğimizi sandığımız standart bir türk filmiyken, izlediğimizde ters köşe olacağımız, başından sonuna şaşırtıcı bir senaryoya sahip.

Kendimi tekrarlamış olacağım ama; siz, benim yaptığım gibi filmin ismine takılıp da izlemeyi ertelemeyin sakın!

İşte O Film

 • Kuma

  Kuma

  İç Anadolu’nun bir köyünde yaşayan Ayşe, gelin olarak biraz uzaklara, Avusturya’nın başkenti Viyana’ya gider… Beklenmedik biçimde gelişen hikayesi ile Kuma bambaşka bir Türk filmi. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. Sesilpir (@sesilpir)

  @arzu Biz tam tersine, filmin isminden etkilenip, ‘ilginc gozukuyor’ diyerek, konusunu hic bilmeden izledik. Katiliyorum, ikna ediciydi. Tavsiye ederim.

  2
 2. Arzu (@arzu)

  @sesilpir habire dönüp duran abuk subuk aşiret bozması dizilerden bunalmış olabilir mi ki insanlar ve sırf bu yüzden kaçınırlar mı filmden diye düşünerek atmıştım o başlığı.tam tersi olmuş sizde :)

  1
 3. Sesilpir (@sesilpir)

  @arzu Tabii biz asiret dizilerinden maruz kaldigimiz icin, populer kulturun disinda, uncool kaliyoruz. :)))

  1
 4. Arzu (@arzu)

  @sesilpir gözünü seveyimm o mahrumiyetin, tv açmıyorum artık :D

  2
 5. Sesilpir (@sesilpir)

  Offf, ‘mahrum’ olacakti, ‘maruz’ degil, Turkce de bitti gordugun gibi… :)) @arzu

  1
 6. Arzu (@arzu)

  @sesilpir önemli olan anlaşılmak, tarzanca konuşsan anlarım seni :)

 7. Mel-ankolik (@mel-ankolik)

  Listeye almalı o halde @Arzu

  1
 8. Arzu (@arzu)

  @mel-ankolik pişman olmayacaksın bence. garip türlü ilişkiler, iyi oyunculuk.