Türk Sineması Memduh Ün’ü Kaybetti

Yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncu olarak Türk sinemasına adını altın harflerle yazdıran isimlerden biri olan Memduh Ün, 16 Ekim 2015’te Bodrum’da hayatını kaybetti.

memduh ün

1920 yılında doğan ve sinemaya 1948’de oyuncu olarak Damga isimli film ile başlayan Memduh Ün, kendisine takma isim olarak Turhan Ün’ü seçmiş.

1958’de yönettiği Üç Arkadaş filmi Türk Sinemasının en iyilerinden biri olarak kabul edilen Ün, bu film ile en iyi yönetmenler arasına da girmiş. Sinema tarihinde pek rastlanmayan biçimde 1971 yılında aynı filmi başka bir oyuncu kadrosu ile tekrar çekmiş (Üç Arkadaş – 1971).

2005 yılında en son yönettiği film olan Sinema Bir Mucizedir‘i ise rahatsızlığı yüzünden tamamlayamamış, filmin devamını Tunç Başaran çekmiş.

memduh-un-fatma-girik

Memduh Ün’ün sinema aracılığı ile tanıştığı sanatçı Fatma Girik ile olan beraberliği de ömrünün sonuna kadar devam etti.


[Memdüh Ün filmleri]

Yazar

Serenay (@serenay)

girl power!

YORUMLAR

  1. necdet (@necdet)

    Üç Arkadaşı en iyilerden biri diye duymuştum ama yönetmenini bilmiyordum. Son filmi de iyi ki bırakmış adamcağız, film çok kötüydü diye hatırlıyorum. Toprağı bol olsun :|

  2. Tuba Yıldırım (@tuba-yildirim)

    Allah rahmet eylesin. uzun, dolu dolu yaşamış adam.

    2