Kıymeti Bilinmemiş 5 Bilim-kurgu Film

Arkadaşlarımla konuşurken seyretmediklerini duyduğumda üzüldüğüm; pazarlama hataları, vaktinden önce gelmiş olması, başroldeki oyuncuya kıl olma gibi çeşitli sebeplerle hakettiği ilgiyi görmemiş, kıymeti bilinmemiş 5 bilim-kurgu film karşınızda. İyi seyirler!

Dark City (Karanlık Şehir)

Karanlık Şehir (Dark City)

Bir çok filme ilham kaynağı olmuş ama kıymeti bilinememişlerin başında olan bir film Dark City. Şöyle söyleyeyim, Matrix çekimleri için bu filmin kurguladığı seti satın almış Wachowski kardeşler. Yönetmen Alex Proyas iyi bir pazarlama yapılmadığından şikayet etmiş, stüdyo ise böyle bir filmi pazarlamanın çok zor olmasından.

 

Gattaca

gattaca

Filmde yaratılan atmosfer, dekorlar ve kıyafetler muhteşem. Hikaye çok uçuk elementlerle dolu olmadığı için inandırıcılığı bayağı yüksek. Ethan Hawke, Jude Law, Uma Thurman ve Alan Arkin oynuyor. Her bilim-kurgu hayranı mutlaka seyretmeli.

 

The Thirteenth Floor (13. Kat)

13. kat

Gerçek olan mı yoksa sanal olan mı? Yoksa gerçeklik hiç olmadı mı? Dönemin teknolojisi komik gelebilir, senaryodaki boşluklar da. Ama sorular sordurtan bir film. Yukarıdaki fotoğrafta soldaki adam Daredevil‘da Kingpin olarak seyrettiğimiz Vincent D’Onofrio bu arada :)

 

In Time (Zamana Karşı)

zamana karşı

Hayatta en önemli şey zaman. Justin Timberlake hayranı falan değilim, olabileceğimi de zannetmiyorum. Oyunculuk pek parlak değil, öyle ki Timberlake bu filmdeki iyi oyunculardan biri gibi görünüyor. Bunu bir kenara bırakırsanız atmosfer olarak kimi yerlerde Gattaca‘yı anımsatan, konusu olarak da ilgi çekici bu film bence şansı hakediyor.

 

FAQ About Time Travel (Zaman Yolculuğu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular)

zaman yolculugu hakkinda sikca sorulan sorular

Bir İngiliz pubında 3 adam zaman yolculuğu geyiği yaparken başlarına gelenler. Düşük bütçeli, İngiliz eleştirmenlerin pek de sevmediği bir film aslında. Ama eğlencesinin yanı sıra filmdeki diyaloglar bir bilim-kurgu seyircisi için altın madeni değerinde. Tek mekanda böyle bir filmi çekebildiği için kutlamak isteyeceğim yönetmen Garreth Carrivick filmi çektikten kısa bir süre sonra hayatını kaybetmiş maalesef.

Yazar

Door Bell (@doorbell)

gece gece nedir bu ses? komşunun kapı zili!

YORUMLAR

 1. Oya (@oya)

  Zamana Karşı filmi dışında diğer hepsini izledim. Karanlık Şehir ve Gattaca en sevdiklerim. 13. Kat’ı ilk çıktığı yılda izlemiş olsaydım daha farklı bir gözle bakabilirdim ama yakın bir zamanda izlediğim için çarpıcı bulamadım.

  4
 2. Arzu (@arzu)

  Eneeee , hiçbirini izlememişim :) yazınız cezbetti !

  2
 3. semih bey (@semih)

  Bence Gattaca listedekilerin en iyisi

  11
 4. necdet (@necdet)

  @semih Dark City de gayet iyidir

  4
 5. Serenay (@serenay)

  Çok çok farklı havasıyla Zaman Yolculuğu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular’ı ingiliz filmlerini sevenlere öneririm.

  3
 6. Melis (@melis)

  @semih Gattaca benim de favorim. Gelecek kurgusu cok inandirici. Ethan Hawke, Uma Thurman ve Jude Law hem birbirlerine hem de filme cok yakismislar. Kiyafetler ve mimari basta olmak uzere hersey de minimalist bir uyum var.

  5
 7. Mert Boyundur (@mert-boyundur)

  @semih @melis Ciddili olarak Gattaca’yı tek geçerim, plase Dark City. Eğlence için FAQ About Time Travel olur.

  4
 8. solsoledo (@solsoledo)

  Dark City benim tüm zamanlar için favori filmimdir. Ancak kıymeti bilinememiş bir bilim-kurgu sineması yönetmeni olarak William Eubank da önemlidir. Filmleri Love/Aşk ve The Signal/Sinyal ise muhteşemdirler. Mutlaka seyredilmelidirler. @arzu @serenay

  4
 9. Arzu (@arzu)

  Dark City’le başlayayım o zaman @solsoledo . teşekkürler :)

  1
 10. monoturk (@tc-birturk-karaboga)

  Dark City çok beğenmemiştim ama Gattaca güzeldi. @solsoledo signal evet güzeldi

  3
 11. solsoledo (@solsoledo)

  @tc-birturk-karaboga Sinyal aslında bir Dark City güzellemesi. Konu ve finaldeki son sahne bunu gösteriyor bize. Love/Aşk da bir 2001:Uzay Macerası güzellemesidir. Onu da seyret, güzel filmdir.

  3
 12. Serenay (@serenay)

  @solsoledo Sinyal ve Aşk filmlerini izlemek için sabırsızlanıyorum. Dark City’i zaten çok sevmiştim,teşekkürler

  2
 13. Arzu (@arzu)

  Dark City güzelmiş @solsoledo.Bilim kurguyu çocukluğumdan sonra terk etmiştim.

  1
 14. solsoledo (@solsoledo)

  @arzu o zaman bu listedeki filmlerin hepsini seyretmelisin mutlaka :)

  2
 15. ilker (@ilker)

  @u-k-ist akşam bahsettiğimiz bilim-kurguların bir kısmı bu yazıda listelenmiş

  3
 16. Mel-ankolik (@mel-ankolik)

  Ben hiçbirini izlemedim bu bilimkurguların, bilimkurgu seven biri olarak utandım açıkçası… İyi ki yazmışsınız bu yazıyı, sıraya koyup izleyeceğim. Son zamanlarda en büyük keyfim bu sitede gezinmek oldu zaten, teşekkürler herkese…@arzu en çok da sana.

  5
 17. Arzu (@arzu)

  Ne filmler keşfedecez daha dur sen :) Hoşgeldin, iyi ki geldin @mel-ankolik , severek takip ediyoruz yorumlarını ma-aile :)

  2
 18. arvennnn (@arvennnn)

  In time i biliyorum. Digerlerini en kisa zamanda..

  1
 19. Ahmet Gökburu (@ahmet-gokburu)

  Gattaca ve in time ı izledim müthiş filmler

  2
 20. Ahmet Gökburu (@ahmet-gokburu)

  Gattaca yı şiddetle tavsiye ederim

  3