Ağız sulandıran 9 film

Harry ile Sally Tanışınca filminde Meg Ryan’ın restoranın ortasında gerçekleştirdiği ünlü orgazm performansının ardından bir kadın müşterinin “Onun yediğinden ben de istiyorum” dediğini hatırlar mısınız?

Harry-Sally-İle-Tanışınca Güzel yiyeceklerin haz duygusuyla doğrudan ilişkisi, fotoğraf paylaşım sitelerinin en popüler konusu olmasını da açıklıyor sanki. Yiyecek ve içeceklerin başrole çıktıkları filmlerden oluşan bu liste ağzınızın suyunu akıtmak için hazırlandı.

1. Büyük Gece (Big Night) Batmak üzere olan bir aile restoranı ve İtalyan yemekleri ile dolu hem dramatik hem de gülümseten eğlenceli bir film. Küçük kardeşin omlet yaptığı neredeyse diyalogsuz uzun sahne meşhur. Meşhur İtalyan yemeklerinin adları da bol bol geçecek.

Büyük-Gece-Big-Night

2. Benim Adım Aşk (I am Love) Yemeğin baştan çıkarıcı özelliğini öne çıkaran bu filmde Tilda Swinton Milano’nun zengin ailelerinden birinin güçlü kadın patronunu canlandırıyor. Yetenekli bir şef cazibesi ve yaratıcı yemekleriyle kadının tutkularını da yeniden canlandırıyor.

Benim-Adım-Aşk

3. Sideways  Şarap dolu bu yolculuk filmi yiyecek ve içeceklere olan saplantı ve yüzleşmeleri hayatın kendisine uyarlıyor. Şarap tadımcılarına da gözü kapalı yaptırılan testlerde kötü şarapların en iyi çıkabileceğini öğrendiğimden beri aldığım tadların hepsi psikolojik.

Sideways

4. Ratatuy (Ratatouille) Küçük çocuklarla izlenebilecek dram dozu en düşük, ironik bir şekilde aşçı olmaya çalışan bir farenin Fransa’daki maceraları. Bildiğimiz yemekleri bir farenin yaptığını görmek çok eğlenceli.

Ratatouille

5. Şef (Chef) Güzel bir akşam yemeği yerken izlenebilecek pahalı bir restoran şefinin yeteneklerini ve isteklerini yeniden keşfetmesini anlatan eğlenceli bir yol, yemek ve sevgi hikayesi.

chef-şef

6. Sefer Tası Hint yemeklerine başlangıç kursu gibi bir film. Kocasının azalan ilgisini yemekleriyle çekmeye çalışan kadının sefer taslarına koyup her öğlen gönderdiği yemekler başka bir adama gider. Yanlış kişiden de olsa yemekler gerçekten de ilgiyi kadına çekmeyi başarır.

Sefer-Tasi-lunchbox

7. Julie and Julia Meryl Streep ve şahane yemekler bu filmi izlettiriyor. Günümüzün havalı aşçılarının yerine 1970 ve 80lerde televizyon programı yapmış teyzenin sevimliliğini Meryl Streep tabii ki şahane canlandırmış.

julie-julia

8. Tampopo “Sphagetti Western” tabirine getirdiği “Noodle Western” yorumu ile türünün ilk ve sanırım tek örneği. Yemek pişirmekte çok usta olmayan ve küçük bir noodle çorbacısı işletmeye çalışan kadını Rambovari bir çalışma disipliniyle eğiten bir kamyon şoförü ve bir çok renkli kişilikle kurgulanmış şahane bir film. İzlerken muhakkak canınız bir noodle çorbası çekecek.

Tampopo

9. Eat Drink Man Woman Yaşlı bir aşçı babanın çocukları için hazırladığı muhteşem yemekleri ve aile içi anlaşmazlıkları güzel bir üslupla sunan, akrabalarla yenen kalabalık akşam yemekleri gibi bir film.

eat-drink-man-woman

İyi seyirler!

Yazar

aysesel (@aysesel)

Kahvem sütsüz lütfen. Hayır hayır şeker de istemiyorum.

YORUMLAR

 1. Melis (@melis)

  Hint Yemeklerine Giriş dersi gibi olan Sefer Tası’nı beğenip bir merak salmıştım o mutfağa.

  2
 2. Arzu (@arzu)

  o filmden bu yana kontrolsüz bi baharat tutkum var @melis

 3. suat oscar (@suat-kaptan)

  Daha yeni yemek yemistim yaa, acikir gibi oldum yine :)

  2
 4. bugrayazar (@bugrayazar)

  ellerine sağlık liste nefis olmuş @aysesel

  3
 5. Oya (@oya)

  Katılıyorum, çok leziz olmuş. Özellikle Şef, Tampopo ve Sefer Tası’nı izlemeden önce çok sevdiğiniz yemekleri hazır etmenizi öneririm.

  1
 6. aysesel (@aysesel)

  @bugrayazar teşekkürler, afiyet olsun :)

 7. Oya (@oya)

  Federico Fellini de hayatı sihir ve makarnanın birleşimi olarak tanımlıyormuş.

  6
  • gaplan (@gaplan)

   @serenay Bunu izlememiştim ben. hemmen listeme aldım :) teşekkürler

   3
  • gaplan (@gaplan)

   @gaplan @serenay çooook şık. büyük bir keyifle izledim. teşekkür ederim .

   4
  • aysesel (@aysesel)

   @gaplan @serenay Benim de gozumden kacmis, hemen izleyecegim.

   2
 8. İnci (@inci-ozturk)

  Yemeklerle ve mutfakla ilgili bir kaç film izlemiştim.. Adlarını anımsayamadım ama bu listede yok.. Bu arada bayılıyorum bu tür filmlere..

  3
  • aysesel (@aysesel)

   @inci-ozturk Lutfen siz de ekleyin akliniza geldikce :)

   3
  • İnci (@inci-ozturk)

   @aysesel İsimlerini hatırlar hatırlamaz eklerim..:)