Keşke Bu Kitap Senaryolaştırılsa

sahaf festivali

Bayram tatilini fırsata çevirip gittiğim İstanbul’da, sahaf festivaline tesadüf etmenin sarhoşluğuyla, aynı anda bir çok şeyi yapma telaşındayken, gün bitmiş akşam oluyordu artık. Hem fotoğraflarını çekmek, hem konuşmak, hem dinlemek istediğim insanlarla dolu panayır alanıydı orası benim için. Bir sahaftan, panayır alanının gece 22:00’ye kadar açık olduğunu duyduğumda, biraz nefes alıp daha uzun incelemeye başladım tezgahları, hatta bir ara o kadar yumulmuşum ki raflara, altıma bir sandalye uzatılınca silkelenip kendime geldim.

Oturup, kucağıma topladığım kitapları elemeye koyuldum. Sahaflar çok da ucuz olmuyor, ama arayıp bulamadığınız, artık basılmadığı için sadece elden ele gezme şansı kalmış kitaplar için cennet. Ve eğer şansınıza iyi okurlarsa, tavsiye almak için sahaflarla konuşmak heyecan verici. Yanımdan geçen 3 genç, ceplerinden çıkardıkları 15’er lirayı birleştirip, planlı alışveriş yapmak zorunda olduklarını konuşurken, insanları sevmek için hala sebebim olduğunu düşündüm.

İyi bir okur değilim, bu konuda ziyadesiyle geriden geliyorum. O yüzden seçimlerim yazar ve kitaplar hakkındaki ön bilgilerimden çok, ön ve arka yazılarından yola çıkarak oldu yine. İşte orda, bir kitabın arka yazısına, kelimenin tam manasıyla vuruldum. Hermann Hesse’nin Knulp adlı kitabıydı bu. Öyle bir yazıydı ki sahafla aramda pazarlık şansı bile bırakmamıştı. Ve hala basımı devam eden bu kitabı, 2 katı fiyata almış olduğumu az evvel öğrendim :)

hesse-knulp

Sahaf acemiliğimi bir yana bırakırsam, kitap son sayfasına dek iyi ki almışım dedirtti. 112 sayfalık çok ince bir eser olan Knulp, gözümün önünde devleşti ve okurken filmini de izlediğimi hayal ettirdi. Keşke bir senarist duysa sesimi, ve okusa, ve etkilense, ve hayata geçirse Knulp’u.

İçi hasretle dolu, hem dünyadan sarhoş hem de dünyanın acısını taşıyan, her yeri kendine yurt edinmiş, fakat yeri yurdu olmayan, gündelik burjuva hayatının dışında kalmış, huzursuzluktan ve kendi gönlünün isteklerinden başka hiçbir şeye bağlanmamış, sadece kendi öz hayatını yaşayıp kendi öz ölümüyle ölmüş bir gezginin, bir serserinin hayatıdır Knulp.

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. ahmet (@ahmet)

  bu biraz ‘işte o kitap’ gibi olmuş :) merak da etmedim değil.

  2
 2. Arzu (@arzu)

  merak etmek ne güzeldir :)

  2
 3. Lin (@aylin-kaya-oner)

  Hesse’nin sessiz sakin romanlarından biri, yazarı sevmeyen kitabı sıkıcı bulabilir, okunsa kötü olmaz tabi :)

  1
 4. Arzu (@arzu)

  H. Hesse’in dili çok akıcı aslında, anlatımı duru.Süsü püsü olmadığı için bana çok hitab etti,şu sıra ‘öldürmeyeceksin’ elimde.Cesaretli ve özgür cümlelerini seviyorum.Ama kitap tavsiyesi zor mesele, yine de bu çok dokunduğu için o cesareti bulmuştum :)

  2
 5. Ali Öz (@ali-oz)

  Keşke şu gençlere finansal sponsor olaydın,yada daha iyisi bana denk gelseydi bu çocuklar..

  1