Kabuslarımız geriye dönüyor; Ash vs Evil Dead!

ash-vs-evil-dead

Çocukluk yıllarımızın kabusu diyebileceğimiz ilk filmin direk devamı olarak karşımıza çıkan yapımdan çok da bir beklentim olmamasına karşın beni şaşırtarak yıllar öncenin kara mizahla yoğrulmuş korkularını tekrar evimize getirdi diyebilirim.

1981 yılı yapımı hatırlasanız da hatırlamasanız da oturup izleyebileceğiniz bir dizi ile karşımıza çıkıyor Starz kanalı. Eğer ilgili filmi izlediyseniz dizi içerisinde de geçen hatırlatmadan da anımsayabileceğimiz gibi bir grup gencimiz bir gece, ormanın içerisindeki bir eve giderler ve orada insan derisinden yapılmış sayfaları bulunan ölüler kitabını, yani Necronomicon’u bulurlar. Kitabı okumaları ile şeytan Deadite’i uyandırmaları bir olacak ve bu şeytan bir bir tüm gençlerin bedenlerini ele geçirmeyi başaracaktır.

ash-vs.-evil-dead

Baş karakterimiz Ash Williams film sürecinde (yani diziden 30 yıl öncesinde) geçen şeytan ile yüzleşmesi esnasında şeytan tarafından ele geçirilmesi nedeniyle kesmek zorunda kalarak bir elini ve yine şeytan tarafından ele geçirilmesi üzerine sevdiğini kaybedecektir.

İşte dizimiz az öncede bahsettiğim gibi filmden 30 yıl sonra geçer ve Ash artık 15 kilo fazlalığı ve takma eli ile yaşadığı karavanından sadece günlük zevkler ve kazanmak zorunda olduğu para için çıkmaktadır.

Şu noktada bahsetmem gerekir ki ilk filmin tekrarı da sayılabilen ve alternatif bir son dışında pek bir farkı olmayan ikinci film ve şeytan ile büyük bir savaşı konu alan ama pek de tutulmayan üçüncü Evil Dead filmleri yok sayılıyor.

Hemen ilk görüşlerimi kısa bir not olarak vermem gerekirse; dizinin ilk bölümü başından sonuna her saniyesinde seyircisini koltuğa bağlamayı başarıyor.

Yazının buradan sonrası ilk bölümü izlememiş kişiler için spoiler içermektedir;

ash-vs-evil-dead-2

Necronomicon’un tekrar okunma şekli ve Ash’in bulanık, yarı uçuk hatıralarından çıkıp gelen görütülere verdiği tepki görmeye değerken, harekete geçen bebek ve kırılan saksılar gülmeye değerdi.

Bize bir falçatayı bıçak gibi gösterecek, koşmakta olan minicik bir oyuncak bebeğin gidişatından bile bizleri heyecanlandıracak çekim açıları gerçekten kaliteliydi. Bir an Chucky izliyormuş gibi hissettim.

Filmin döneminde karşımıza çıkan pek çok korku filmi klasiğine ve öteki sinemaya tam bir saygı duruşu niteliğinde olmuş diyebilirim.

Elektrikli testerenin gelişine havada dönerek konum alan ele geçirilmiş komşu kadının ölümünü karışık duygular içerisinde izleyerek bölümü bitirdim.

Tüm bölümler bu kalitede olursa sezona damgasını vuracaktır ki ilk bölüm sonrasında bölüm uzunlukları yarıya düşerek yirmi beş dakikalık bölümler izleyeceğiz diyebilirim. Kısa ama kaliteli bölümler izleriz umarım.

Ama Starz’ın bu aralar yaptığı kaliteli işlere de dikkat çekmek istiyorum. Hani Starz etiketi ile bir dizi gelirse mutlaka dönüp göz atmak gerekli şu dönemde.

Kaynak: Kurgu Dünyam

İşte O Dizi

 • Ash vs Evil Dead

  Ash vs Evil Dead

  Filmin kahramanı Ash (Bruce Campbell) şeytanlarla büyük bir mücadele içerisine girer ve ölülerin kitabını yakarak, güneşin de doğması ile şeytanları yok eder. Şeytanların elinden tek kurtulan Ash'tır. Kabusun bittiğini zannederek kulübeden dışarı çıkar fakat iblis hala Ash'ın peşindedir. Klasik korku filmi Evil Dead (Kötü Ruh) serisinin uzun zamandır beklenen devamı niteliğinde, kara komedi televizyon dizisi. Ash Williams (Bruce Campbell) Evil Dead teröründen 30 yıl boyunca kaçmasına rağmen testeresini eline alarak şeytan avlama macerasına devam edecektir. Şeytan "Deadite" tüm insanlığa veba gibi bulaşmış, insanlığı yok etmekle tehdit etmektedir. Ash insanlığın tek umudu haline gelir ve nihayet şeytanlarla yüzleşmek zorunda kalır. Detaylar

Yazar

Gorath (@gorath)

1984 yılı doğumlu, 10 yılı aşkın süredir (2000 yılından bu güne) aklına gelen her konuda yazan birisi Ercan...

YORUMLAR

 1. Serenay (@serenay)

  Bu Evil Dead bir yerden tanıdık geliyordu, bu dizide bir “remake” tadındaymış, öğrenmiş oldum.

  2
 2. aysesel (@aysesel)

  çok geyik dizi, eğlenceli :)

  1
 3. Mehmet R. (@mehmet-rauf)

  eskilere donup bir altin madeni bulmuslar, iyi de gidiyor.