Bu kış dizi olmadan geçmez diyenlere öneriler

Daha önce yazın yayınlanan bilim kurgu dizilerine dair yazmıştım. Aradan bir sonbahar geçti. Kış geldi, o diziler bitti gitti. Devam etmekte olan The Walking Dead, Homeland gibi dizileri zaten biliyorsunuzdur. Ek olarak ne seyredebilirim diye bakınıp araştırırken, yeni başlayanlardan seyrettiklerim ve başlayacak olanlardan gözüme çarpanları biraraya getirdim. Umarım keyfinize göre bir kaç dizi bulursunuz. Eğer biraz bana benziyorsanız, bilirsiniz ki koca kış dizi olmadan geçmez:

Agent X

agent-xAmerikalı James Bond. Gizli saklı işleri hukuka pek de aldırmadan yapmaya yetkili, becerikli bir ajan. İlginç olan M benzeri bir rolde olan (dizide başkan yardımcısı) Sharon Stone.

Master of None

master-of-none

Yeni model Seinfeld‘e biraz Sex and the City eklemişler, eğlenceli bir dizi çıkmış.

Wicked City

wicked-city

Bunu eklemesem bile olabilirdi. Diziyi başlar başlamaz iptal ettikleri haberi geldi. Sezonu biterecekler mi bilemiyorum.

Quantico

Quantico

Bana çok hitap etmiyor, belki de kahramanlar hep çok genç diyedir. Ama çerez niyetine seyrediyorum. O kadar çok flashback oluyor ki günceli takip etmek ikinci plana düşüyor.

The Last Kingdom

the-last-kingdom

Viking işgalindeki İngiltere’de hala ayakta durmaya çalışan tek bir ‘bölgesel’ kral var. Döneme ilgisi olanlar için özellikle tavsiye ederim. Vikings dizisini sevenler muhakkak bir şans versin (aynı derecede iyi olma garantisi yok).

Muhteşem Yüzyıl Kösem

muhteşem-yüzyıl-kösem

Bu diziyle beraber Türkiye çıkışlı dizilere nihayet bir giriş yapmayı planlıyorum.

Jessica Jones

jessica-jones

Marvel ve Netflix ortaklığının son ürünü. Daredevil kadar çok beğenmedim, ama izlenmesini tavsiye ederim. Film noir havası uzun süre devam ediyor. Sonra iyi açılıyor. Son not olarak ekleyeyim, hemen her bölümde karakterler bu kadar sersemlik yapmak zorunda mıydı dedirtti bana.

The Man in The High Castle

the-man-in-the-high-castle

Bilim-kurgu roman uyarlaması. Çok uzun zamandır merakla bekliyordum. Kurduğu dünya gerçekten ilginç bir ‘ya öyle değil de böyle olsaydı?’ sorusuna dayanıyor: 2. Dünya Savaşı’nı Almanya ve Japonya kazanmış olsa nasıl bir dünya ortaya çıkardı? Dizi cevabın ağırlığını kaldırabilecek mi bilemedim. Diziyle ilgili detaylı bir yazı da var sitede, konu ilginizi çektiyse bir gözatın.

The Frankenstein Chronicles

the_frankenstein_chronicles

İlk bölümünü seyrettim. Tarihi bir atmosferde geçen bir polisiye. Başroldeki Sean Bean amca aynı anda kaç film ve dizide oynayabiliyor diye merak ettim. Çok emin değilim ama bir kaç bölüm daha seyretmeden kesin karar vermeyeceğim.

Into the Badlands

into-the-badlands

Bu dizide kılıçlar bolca konuşuyor. Dövüş sahneleri tipik bir diziden çok daha iyi. Bunda yapımcılarının Django ve Pulp Fiction‘ı yapan ekipten olmasının etkisi olabilir. İlk bölümünden sonra bir ‘bak çekirge’ hikayesine döneceğini düşündüm. Başroldeki kılıç ustası abi bir şekilde sempati duyduğu genç çocuğa yardım ederken aslına kendine de yardım edecekmiş gibilerinden.

The Expanse

the expanse

Uyarlandığı bilim-kurgu romanlarını hiç okumamıştım. Etkileyici bir başlangıç yaptı. Dark Matter ve Killjoys gibilerinden bir kaç gömlek iyi olacağını tahmin ediyorum.

Yazar

jerry co (@jerry)

amerikan dizilerinin hastasıyım efendim.

YORUMLAR

 1. suat oscar (@suat-kaptan)

  @jerry Ash vs Evil Dead fena degil bence.

  2
 2. semih bey (@semih)

  Agent X’te ajanın kod adı John Case. Acaba Case ile de Bond’a referans mı var? :)

  3
 3. Melis (@melis)

  @semih Komplo teorisi bol filmleri cok mu izliyorsun bu aralar? :) Neden olmasin, iyi yakalamassin, guldurdun.

 4. qemal (@qemal)

  Expanse gayet iyi gidiyor.

 5. Gorath (@gorath)

  Listedeki her bir yapımın kendince izlenebilirliği, bazılarının ise mutlaka izlenmesi gerekirliği var. :) Güzel liste, teşekkürler. :)

  4
 6. aysesel (@aysesel)

  Master of None ve Jessica Jones yeni sezonlarıyla bu kış günlerinde ne de güzel giderdi. Bir tek The Man in the High Castle ile idare ediyoruz

  2