2015’in en iyi 20 filmi

Yıl sonu yaklaşırken 2015’in en iyileri listeleri de çıkmaya başladı. İngiliz Film Enstitüsü’nün Sight&Sound dergisinde 168 film eleştirmeni tarafından oylanarak 20 film belirlendi. Filmlerin bazıları ülkemizde gösterime giremeyecek olsa da bu listeye birlikte bakalım istedim.

1. The Assassin (Hou Hsiao-Hsien): Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandıran film, kafa karıştırıcı olduğu kadar da büyüleyici. Uzak Doğu dövüş tekniklerinin ve 9.yüzyıl Çin döneminin estetiği bizi bekliyor.

the-assassin
2. Carol (Todd Haynes) Carol filminin konusu,  The Talented Mr. Ripley’nin yazarının sahte bir isim kullanarak 1952 yılında yayımladığı kitabı The Price of Salt’dan uyarlanmış. 1950’lerde New York’ta birbirlerine aşık olan iki kadının güzel hikayesi ödülleri topluyor.

3. Mad Max: Fury Road (George Miller) Bu yüksek tempolu filmi aksiyon dışında beklentisi olanlar sevmediler ama kendi kulvarında sevenleri ve ödülleri bol.

Mad-Max-Fury-Road
4. Arabian Nights (Miguel Gomes) 1001 Gece Masalları günümüze fantastik bir şekilde uyarlanmış ve ortaya üç tane film çıkmış.

Arabian-Nights
5. Cemetery of Splendour (Apichatpong Weerasethakul) Tayland’da uyku hastalığına tutulup komaya giren askerler için bir klinik ortamı hazırlanıyor. Askerler ve yakınları rüya ve gerçek arasında gidip gelirken Her Yer Sembolizm!

cemetery-of-splendour-2
6. No Home Movie (Chantal Akerman) Yönetmenin annesini konu alan belgeselin çekimleri tamamlandıktan bir kaç ay sonra anne vefat ediyor ve bu film ölmeden önce bırakılabilecek en kıymetli miras.

no-home-movie
7. 45 Years (Andrew Haigh): Hafta Sonu filminin havasını sevenlere yönetmenin yeni filmi tavsiye.

45-yıl
8. Son of Saul (Laszlo Nemes): Dramatik konusu ve çekim tekniğiyle yaratılmış gerçekçiliğiyle yılın en sarsıcı yapımlarından olduğu kesin.

saulun oglu
9. Amy (Asif Kapadia): Şarkıcı Amy Winehouse’un hayatının gittiği ölümcül yönü özetleyen, inceleme niteliğindeki bu belgeselin çekimlerine destek veren ailesi ve arkadaşları, filmin yapımı devam ederken Amy’nin olumsuz yanlarını ortaya çıkardıkları gerekçesiyle gidişattan rahatsız olduklarını belirtmişler.

Amy-Winehouse
10. Inherent Vice (Paul Thomas Anderson) Roman uyarlaması film 1970’li yılların havasını yaşatan ve gülümseten ilginç bir yapım.

Gizli-Kusur
11. Anomalisa (Charlie Kaufman and Duke Johnson): Kickstarter’dan toplanan parayla çekilen bu animasyonun kazanamayacağı kalp çok azdır.

anomalisa-2
12. It Follows (David Robert Mitchell): Yılın en iyi korku filmi diye pazarlanan film.

Peşimdeki-Şeytan
13. Phoenix (Christian Petzold): Tarihsel belgeyi sanata dönüştüren film olduğunu okuyup etkilenmemek elde değil.

Yüzündeki-Sır
14. Girlhood (Céline Sciamma): Fransız kadını lakabına takılı kalmayıp, günümüz toplumuna bakarak yazılan bir kadın yönetmenin sokaklardaki genç kızları gözlemleyerek geliştirdiği film.

girlhood
15. Hard to Be a God (Aleksei German): Bu yılın en ilginç bilim-kurgusu, başka gezegende yaşayan bir toplum üzerinden Tanrı rolüne geçmenin nasıl bir şey olduğunu sorgulatmayı başarıyor.

hard to be a god
16. Inside Out (Pete Docter): Çocukları da yanlarında eşlik eden büyükleri de ağlama krizlerine sokan duygusal çocuk filmi olduğunu duyduk.

Ters-Yüz
17. Tangerine (Sean Baker): Tamamı iPhone ile çekilmiş film, aldatıldıklarının farkına vardıktan sonra erkek arkadaşlarının peşine düşen trans bireylerin eğlenceli hikayesi.

Tangerine
18. Taxi Tehran (Jafar Pahani): Ülkemizde gösterime giren ender filmlerden. Bir zamanlar televizyonda çok tutulmuş, taksi şöförü kılığındaki oyuncunun sunduğu şaka programının bir çeşidi. Oyuncu yerine yönetmen, İstanbul yerine Tahran ve dedikodu yerine politika konuşuluyor.

Taksi-Tahran
19. Horse Money (Pedro Costa): Yönetmen Lisbon’un arka sokaklarındaki karanlık hayatı sergiliyor.

at parası
20. The Look of Silence (Joshua Oppenheimer): 1960’larda Endonezya’da yaşanan katliamlara vurgu yapan film kendi ülkesinde de izleyicilerin geçmişteki olayları yeniden değerlendirmelerine imkan sağlamış.

the-look-of-silence

 

Listeye giremeyen ama aklınızda yer etmiş bu yılın filmlerinden başka neler var?

Yazar

Melis (@melis)

YORUMLAR

 1. Serenay (@serenay)

  Bu 20 filmden sadece 4ünü seyretmişim. Kaçırdığım çok ilginç filmler varmış, çok teşekkürler bu liste için.

 2. qemal (@qemal)

  Hard to be a God cok acayip bir film. Sanki eskiymis gibi goruntuler.

  1
 3. semih bey (@semih)

  Listenin yarisina katiliyorum :)

 4. Arzu (@arzu)

  Eskileri tekrardayım, hiçbirini izlememişim :)

  2
 5. Esra (@esra)

  Özellikle taxi tahran’ı merak ediyordum, ertelediğimi hatırladım bu yazıyı tekrar okuyunca.Teşekkürler @metin-turk

  2
  • Metin Türk (@metin-turk)

   @esra Rica ederim.

   3