Süper kadın kahramanlar nerede?

Basına sızan kişisel epostalarında Marvel CEO’su Ike Perlmutter ve Sony CEO’su Michael Lynton’ın, Elektra, Catwoman ve 1984 yapımı Supergirl filmlerini “gişe felaketi” diye tanımladıklarını gördük. Peki bu kötü yazılmış, tasarlanmış ve kurgulanmış filmlerin beyaz perdede beklenen izleyici sayısına ulaşamaması kadın süper kahramanların sevilmediklerini mi gösteriyor?

Supergirl

Gerçek şu ki Hollywood eli yüzü düzgün, gişe başarısı yakalaması muhtemel film yapma tekniklerini tek bir kadın süper kahramanın üzerine kurulu iyi bir yapıma harcamıyor. Fakat bugüne kadar ki kötü yapımların gişe başarısızlığını kadın kahramanların tutmadıkları bahanesine yoran zihniyet bir yerde kırılmak zorunda. Açlık Oyunları, çizgi dünyasından olmasa da kahramanlaşan Katniss Everdeen karakteri ile, bu duruma en güzel cevap niteliğindeki film.

açlık-oyunları

Açlık Oyunları’nın başarısından önce de Resident Evil serisindeki Alice karakteri bilgisayar oyunundan uyarlanan ortamda da olsa insanlığı kurtarmaya çalışan bir süper kahraman. Gişe başarısı olmasa seriye de dönüşmezdi.

Resident_evil_afterlife

Amerikan televizyon showu SNL, Marvel‘in neden kadın süper kahramanlarına özel film çekemediğini eleştiren eğlenceli bir alternatif film fragmanı hazırlamış. Scarlett Johanson’un oynadığı Black Widow karakteri Avengers (Yenilmezler) çatısından çıkıp kendi filmine sahip olurken konu tahmin edebileceğiniz gibi saçma romantik komedilere bağlıyor.

Şu ana kadar Yenilmezler ve X-Men gibi büyük bütçeli filmlerde sadece yan roller alan kostümlü kadın süper kahramanlardan Wonder Woman uzun yıllar sonra kendi filmi ile önümüzdeki yıl izlenebilecek. Ortaya çıkacak yapımın kalitesi tartışmaya açık olsa da gösterilen özen umut vadediyor.

wonder-woman

        – Wonder Woman’ın kılığı kıyafeti Zeyna’yı anımsatmıyor mu?

Sinemada hal böyleyken bu yıl televizyon dizileri Agent Carter, Jessica Jones ve Supergirl gibi farklı izleyici kitleleri için hazırlanan yapımlar kadın kahramanları görünür kılmaya başladı.

agent-carter

Süper gücü zeki bir ajan ve iyi insan olmasından gelen Agent Carter 1950’lerin estetiği ile şekillenmiş çizgi roman dünyasının kadın kahramanı. Carter her ne kadar Kaptan Amerika karakterinin kız arkadaşı olarak bilinse de kendi dizisi ile büyük bir kadın hayran kitlesi tarafından seviliyor ve destekleniyor. Yakında ikinci sezonu başlayacak Agent Carter döneminde ve ne yazık ki dünyanın hala bir çok yerinde ciddiye alınmayan kadınları temsil eder nitelikte. Hayran kitlesi sosyal medyada çok aktif. Dizinin ilk sezonu bittiğinde ikinci sezonun çekileceğinden emin olmak için bir kampanya bile düzenlenmişti.

jessica-jones

Gece ışıkları, duman, müzik ve dedektiflik bürosu Jessica Jones‘un gizemli film-noir havasını desteklerken onu klişe kadın süper kahraman biçiminden kurtaran karakteri ve hikayesi. Süper gücü insanların zihnini kontrol etmek olan Kilgrave’in etkisinden ve egemenliğinden kurtulan Jessica sevdiklerini korumak için süper gücünü sonuna kadar kullanan, viskisi ile karanlıkta yaşayan bir kadın kahraman. Kilgrave’in rızası dışında alıkoyduğu çekici Jessica’nın hikayesi tecavüz ve kadınların rızaları olduğunun sapkın düşüncesinin eleştirisi gibi.

jessica-jones

Kilgrave’in bakış açısı günümüz erkeğinin “evet ama o da kısacık şort giyiyordu” mantığı ile özdeşleşiyor. Tecavüze uğrayan kadını seks objesi gibi gösteren klişe sahneleri kullanmayan Jessica Jones dizisi, tecavüzün dile getirilmesine ve yüzleşilmesine de imkan sağlıyor. Tecavüz eylemine değil sonrasına odaklanmak isteyen senaristler Jessica’yı bedenleri ve zihinleri kontrol etmek isteyen erkeklerden kurtuluşun gerçekçi sembolü olarak hayal edip yazmışlar. Zira süreç zorlu ve kadın güçlü.

Supergirl_2

Bu kadın kahramanlardan Supergirl yani 13 yaşında gezegenimize gelmiş sevimli Kara Zor-El’in yeni keşfettiği özel güçleri ile giriştiği mücadele bir nevi genç kızlara yönelik destekleyici ve yüreklendirici kampanyalar (#LikeaGirl ve Lean In) gibi tasarlanmış. Superman‘in kuzeni statüsünden kendi dizisini elde eden Supergirl cinsellik konularından kaçınan sevimli ve azimli, kendini bulma yolunda ilerleyen bir genç kız hikayesi. Umarım dizinin şimdiki hedef kitlesi kadın süper kahramanlara alışıp daha çok talep edecektir.

Gerçek ya da hayali kahramanlara hep ihtiyacımız varken iyi düşünülmüş, ustaca kurgulanmış ve yeteri kadar emek harcanmış yapımlarda daha çok süper kadın kahramanlar görmek umuduyla!

 

Yazar

Serenay (@serenay)

girl power!

YORUMLAR

 1. Melis (@melis)

  Ajan Carter ve Dedektif Jessica bu duruma gerçekten iyi örnekler. Çizgi roman dünyalarından kopup gelmiş, kendi gerçekliğini yaratmış ve de hayran kitlesi kazanmış iki iyi yapım. Kadın bedenini odağa almadan da süper kadın kahraman olabiliyormuş.

  3
 2. aysesel (@aysesel)

  girlpower oley

  3
 3. cesu (@ceren-su)

  black widow vidyosu komikmiş

  4
 4. Arzu (@arzu)

  hakikaten, video şahane :)

 5. solsoledo (@solsoledo)

  Aslında kadın süper kahramanlar veya kahramanların beyazperdede beklenen ilgiyi görmemesinin sebebi biraz tarihsel ve mitolojik. Zira hangi dünya mitoslarına bakarsanız bakın kahramanlar hep erkektir ve kahramanlık “eril” bir eylemdir.

  3
 6. solsoledo (@solsoledo)

  Tabii kahramanlığın eril bir eylem olması da içinde yaşadığımız feodal sistemden kaynaklıdır. Çünkü bu ataerkil sistem amazonlar (anaerkillik, anatanrıça) karşısında kendi erkek kahramanlarını yaratmış ve onları ortadan kaldırmıştır.

  1
 7. solsoledo (@solsoledo)

  Eğer bugün Açlık Oyunları, Resident Evil vs. kadın kahramanlı filmler biraz tutuluyorsa bu da kadınların kahramanlığından değil başrol oyuncusunun güzelliğinden kaynaklanıyordur. Ben şahsen Resident Evil’i hiç seyretmedim hep Milla Jovovich’i seyrettim.

  1
 8. solsoledo (@solsoledo)

  YAni kadın kahramanlı filmler tutuyorsa bu gene ataerkil bakış açısından dolayıdır ve o filmlerin hedef kitlesi de gene erkek seyircilerdir.

  1
 9. Serenay (@serenay)

  @solsoledo umuyorum ki kadınların da izlerken keyif alabilecekleri hatta hedef kitlesi cinsiyete bağlı olmayan süpppeer kadın kahraman filmleri yapılır :)

  3