Snowpiercer filminin yönetmeni Bong Joon-ho’nun en sevdiği 10 film

Snowpiercer filmine bayıldığım yönetmen Bong Joon-ho‘nun yeni filmi için Netflix‘den 50 milyon dolarlık bir bütçe aldığını duymak hoşuma gitti. Jake Gyllenhaal, Tilda Swinton, Paul Dano ve Bill Nighy’nin yer alacağı yeni filminin adı Okja (bir çeşit canavar filmi geliyor).

snowpiercer

Politik ve sosyal görüşlerini filmlerinin içine serpiştirmeyi eğlenceli bulan yönetmenimiz Güney Kore’de sol görüşlü ve yenilikçi bir partiye de üye. Toplumsal eleştirinin ötesinde filmler yaratma potansiyeli olan Bong Joon-ho aynı anda meydana gelen birden çok olayı karmaşıklaştırmadan tek ve geniş bir sahneye sığdırmasıyla ünlü.

bong-joon-ho-snowpiercer

Bong Joon-ho, insanlığa getirdiği eleştirisel ve büyülü bakış açısını yansıtmasında en etkili olmuş filmleri Sight&Sound dergisi için listelemiş. Yönetmeni sevenler için yeni bir keşif ve henüz tanımayanlar için bir motivasyon olması umuduyla bu listeyi paylaşıyorum.

 

Acılar Kenti, Hsiao-hsien Hou

acılar-kenti

 

Cure, Kurosawa Kiyoshi

cure

 

Fargo, Joel ve Ethan Coen

Fargo

 

Hizmetçi, Kim ki-young

hizmetçi

 

Pyscho, Alfred Hitchcock

Sapık

 

Kızgın Boğa, Martin Scorsese

kızgın-boğa

 

Bitmeyen Balayı, Orson Welles

bitmeyen-balayı

 

İntikam Benim, Imamura Shohei

intikam-benim

 

Dehşet Yolcuları, Henri-Georges Clouzot

dehşet-yolcuları

 

Zodiac, David Fincher

zodiac

İşte O Film

 • Snowpiercer

  Snowpiercer

  İklimi değiştirmek için yapılan bir deneyin ters gitmesi sonucu dünya üzerindeki yaşam son bulmuştur. Kurtulan çok az insan da dünyanın etrafında hiç durmadan seyahat eden bir trende acımasız sınıf sistemine karşı zorlu bir mücadele veriyor. Detaylar

Yazar

Melis (@melis)

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  merak uyandıran bir liste daha , teşekkürler @melis

  1
 2. nazmi (@nazmi)

  10’da 3 yapmisim

  1
 3. Melis (@melis)

  Benim de icinde izlemediklerim var, siraya koydum hepsine zaman ayiracagim. Bu sirada da yeni filmini bekleyecegim dort gozle.

  2