Heyecanla beklediğim 10 yeni film

Yeni yıl hızla ilerlerken 2016 boyunca izleme fırsatı bulacağımız yeni film projelerinin haberleri de çoğalıyor. Yönetmeni ya da oyuncusunu beğendiğim ve konusunu ilginç bulduğum 10 yeni filmi seçtim. Beni can sıkıcı bütün gerçekliklerden uzaklara taşıyacağını düşündüğüm bu filmleri merakla bekliyorum.

 

jim-jarmusch

Paterson, Jim Jarmusch: Amazon Stüdyoları yeni bir yapım müjdesi verdi. Jim Jarmusch’un yazıp yöneteceği, Paterson adlı filmde Adam Driver ve Golshifteh Farahani başrollerde olacak. Amazon’un ortak olması ile yönetmen, kendine has tarzını daha geniş kitleler tarafından izlenecek bir yapıma dönüştürecek mi merak ediyorum. Komik ve felsefi bir yapısı olduğu söylenen filmde kahramınımız, New Jersey’in Paterson adlı kasabasında yaşayan bir otobüs şoförü.

 

Julieta
Julieta, Pedro Almodovar: Almodovar kadın dünyasını anlattığı yeni filmi Julieta ile geri dönüyor. Adriana Ugarte ve Emma Suárez, Julieta’nın 30 yıl öncesi ve sonrasını canlandırıyor.

 

mike-mills
20th Century Women, Mike Mills: Beginners filmi ile benim en sevdiğim hikaye anlatıcısı haline gelen Mike Mills ikinci uzun metraj filmini hazırlıyor. İronik bir havayla romatizm, hüzün, komedi hepsi birlikte harmanlanıyor bu yönetmenin filminde. California’nın hipster dönemini yansıtan ilk filminden sonra ikinci film de Güney California’da geçiyor. 1970lerde sevgi ve özgürlük arayan üç kadının küçük bir erkek çocuk yetiştirmek için yaptıkları yardımlaşmaları California’nın hipster havasıyla canlandırılıyor.

 

denis-villeneuve
Story of Your Life, Denis Villeneuve: Şüphe, ahlaki ikilemler, cevaplanamayan sorular üzerine kurguladığı filmlerine yenisini ekleyecek yönetmen Denis Villeneuve’nin bilim-kurgusunu heyecanla bekliyorum. Uzaylıların istilası sırasında ordu tarafından anlaşabilmek için görevlendirilen bir dil uzmanının düştüğü tuhaf durumu izleyeceğiz.

 

Oscar-Isaac
The Promise, Terry George: Gördüğüm an yüzümü gülümseten oyuncu Oscar Isaac’in Christian Bale ile birlikte Osmanlı İmpartorluğu’nun son zamanlarında geçecek bir aşk ve savaş filminde rol alacağını duymak heyecanlandırıcı. Senaryoda, savaş patladığında sevişmekten daha önemli bir şey yokmuş gibi davranmaları yazılmışsa da bu oyuncular bizi her türlü aşk üçgenine inandırır ve savaşı unutturur.

 

war-machine
War Machine, David Michôd: Netflix’in parayı bastırıp haklarını aldığı bu kara komedi filminin konusu tartışmalara yol açacak türden. Obama hükümetinin ilk yıllarında Afganistan’daki Amerikan ordularının komutanı olan General Stanley McChrystal’ın medyatik hikayesini Brad Pitt, Scott McNairy ve Topher Grace canlandıracak.

 

hhhh-Cedric-Jimenez

HHHH, Cédric Jimenez: Fransız yazar Laurent Binet’in romanından uyarlanan filmin ismi vizyona girmeden önce değiştirilirse çok şaşırmayız herhalde. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası subayı Reinhard Heydrich’in yükselişi ve direnişçiler tarafından düzenlenen suikastte öldürülmesine varan heyecanlı bir hikaye. Jason Clarke, Rosamund Pike, Jack O’Connell, Mia Wasikowska ve Jack Reynor oyuncuları arasında.

 

Creepy
Creepy, Kiyoshi Kurosawa: Tahmin edilmesi zor kurguları olan günümüz korku filmleri ustası Kurosawa’dan, adından da korkutucu olduğu belli olan Creepy filmi ile geliyor.

 

the-lost-city-of-z
The Lost City of Z, James Gray: David Grann’in Lost City of Z adlı 2009 tarihli romanından uyarlama hikayede Amazonların içinde var olduğuna inanılan gizemli bir şehri arayan Percy Fawcett’in maceraları bizi 1920lere ve yemyeşil ormanlara götürecek.

 

gold
Gold, Stephen Gaghan: Yönetmenimiz Stephen Gaghan, Traffic ve uzun yıllar sonra gelen Syriana gibi az ve öz film yapmayı tercih ediyor. Yıldızı pırıl pırıl parlayan Matthew McConaughey 1990ların başında altın bulma hevesiyle Endonezya ormanlarına giden bir iş adamını canlandırıyor. Edgar Ramirez ise hikayedeki jeolog. Corey Stoll’un kadroda olduğunu da eklemeliyim.

İyi seyirler!

 

Yazar

Serenay (@serenay)

girl power!

YORUMLAR

 1. Sesilpir (@sesilpir)

  Supersin @serenay, listeme ekleme yapiyorum, tesekkurler!

  3
 2. Serenay (@serenay)

  @sesilpir iyi beklemeler ve iyi seyirler o zaman! :)

  1
 3. Serenay (@serenay)

  Almodovar’ın yeni filmini heyecanla beklerken Panama belgelerinden onun da vergi kaçırdığını öğrenmek çok üzdü.

  1