İş çıkışı uğramak isteyeceğiniz film ve dizi barları

jessica-jones-shot

Sık sık gittiğiniz, çoğunluğun birbirini tanıdığı bir mahalle barınız var mı? Benim gibi öyle bir mekan özleminde olanların özenebilecekleri film ve dizilerde gördüğümüz 10 barı listeliyorum. Bu kişilikli barların bazıları gerçekte işleyen mekanlar. Kurgu da olsa en azından bir tanesine yakın bir yerde yaşamayı ve müdavimi olmayı çok isterdim.

1. Vazac’s Horseshoe Bar: Jessica Jones dizisinde Luke Cage’in barı olarak bildiğimiz bu karanlık bar The Godfather II filminin bir sahnesinde ve  de kullanılmış. Dizide New York’un Hell’s Kitchen bölgesinde hayal edilen bar aslında şehrin Doğu yakasında sevilen bir punk mekan. Burada yüzünüz barmene yabancı gelmese yeter.

2. Frequently Asked Questions About Time Travel Pub: Neredeyse tamamı bir pubda geçen Zaman Yolculuğu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular filmi için stüdyoda bir pub inşa etmenin gerekliliğini anlayabiliyorum. 3-4 arkadaşımla gelip takılmak isteyeceğim sıcak bir yer tasarlanmış. Filmdeki sevimli şapşallık, arkadaşlar ve su gibi akan ale olsun buraya hep gelirim.

3. The Winchester: Shaun of the Dead filminde kullanılan pubın orjinal adı Duke of Albany. Londra’daki artan konut ihtiyacı ile tamamen ortadan kaybolsa da olası bir zombi istilasında saklanılacak yer olarak hayallerimde. Alışkanlık yapan bu mekanı sevgilim de benim kadar sevse iyi olur.

4. Kavanagh’s Irish Pub: Keşke bizim polislerimiz de böyle eğlenceli insanlar olsalar dedirtecek The Wire dizisi için tasarlanan bir polis barı. Jameson içerek ölenlerin anıldığı karanlık, büyük ama yine de sıcak bir toplanma yeri. Başka bir hayatta polis olsam böyle bir pub benim mekanım olsun isterdim.

the-wire

5. Moe’s Tavern: The Simpsons dünyasının tek barı olan mekanı Homer olmadan hayal edemiyorum. Springfield’da yaşasaydım, ahalisiyle arkadaş olup orda takılmak vazgeçilmezim olurdu.

6. McLaren’s: How I Met Your Mother dizisinin ünlü barı da gidip takılabileceğiniz bir yer, adı da McGees Pub. Dizide hep kahramanlarımız için ayrılmış olan masaya oturma şansınız olur mu bilemiyorum ama bu listede gerçeğe en yakın mahalle barı da bu olsa gerek.

7. The Prince: Los Angeles’ın Kore usulü tavuk kızartması ile ünlü mekanı kendine has zamansız havasıyla bir çok film ve dizi çekiminde kullanılmış. Mad Men, New Girl ve Chinatown benim dikkatimi çekenler. Buraya ister tek ister kalabalık grup halinde gelip yiyip içip takılmak enfes olurdu.

8. Paddy’s Pub, It’s Always Sunny in Philadelphia Bu listenin en samimi ve muhtemelen her zaman boş mekanı. Ne yazık ki bu da stüdyo işi.

its-always-sunny-in-philadelphia

9. Cheers: Mahalle barı fikrini aklıma sokan kaynak dizi Cheers‘ı izlediğim zamanlar küçük bir çocukken bile bu ortama çok özenmiştim. Stüdyoda seyircilerin önünde canlı çekilen diziyi şimdi izlesem aynı hissi alır mıyım bilemiyorum ama hep takıldığım barda ikinci bir aileye sahip olma fikri hoşuma gidiyor.

10. Le Polidor: Bu mekan 1845′ Boris Vian, Jean Jaurès, Verlaine, Rimbaud, Hemingway, Joyce, Gide, Ernst, Valéry’nin yemek yiyip, sohbet ederken içtikleri mütevazi bir havaya sahip bir Fransız restorantı. Paris’e giden turistlerin yemeklerin güzelliğinden yana yaşattığı zamanda yolculuk hissinden dolayı gitmeye bayıldığı, hala çalışmakta olan bir işletme. Akşam yemeğini yanında birer içkiyle dışarıda yemek istediğinizde, romantik ya da elinizde bir kitap ile takılınabilecek en güzel yer bu olmalı. Paris’te Gece Yarısı filminde tutkulu Hemingway ile tanıştığımız ve 1920’lere ışınlandığımız yer de burası.

Hepsi gerçek ve hepsi de yakınımızda olsa siz hangilerinde takılırdınız?

Yazar

Serenay (@serenay)

girl power!

YORUMLAR

 1. Mehmet R. (@mehmet-rauf)

  Super olmus :) Le Polidor

  1
 2. ahmet (@ahmet)

  The Winchester

 3. Melis (@melis)

  The Prince adli mekana duzenli gitmeyi isterdim.

  1
 4. Arzu (@arzu)

  Le Polidor :)

  2
 5. jerry co (@jerry)

  Gercek olanlara goturen bir tur olsa katilirdim bence. Bir de aklima Seinfeld’deki diner/restoran geldi.

  1
 6. Serenay (@serenay)

  How I Met your Mother dizisinin barında öyle bir tur var @jerry

  2
 7. Sesilpir (@sesilpir)

  Cok yasa @serenay. ABD’de yasarken yuzune bakmadigim Paddy’s Bar’i, simdi AB’nin ‘sisi’ barlari arasinda oyle ariyorum ki… Yasasin rahatlik!

  5
 8. luna (@luna)

  Bar kelebeği (Barfly ) filminide unutmamak gerekir. Oyuncular:Mickey Rourke Faye Dunaway

  4
 9. metover (@metover)

  Bir an, gerçekten İstanbul’da öyle barlar olduğunu sandım yazınızın başlığından; heyhatt biz de olmaz öyle barlar değil mi? İstanbul büyük bir şehir, site müdavimlerinin büyük çoğunluğu burda yaşasaydı bile,iş çıkışı uğrayamazlardı, ama neden olmasın?

  3
 10. metover (@metover)

  …Hem alkol tüketimi de şart olmazdı ki! Çay, kahve, soda, su… Ben su içerdim en çok, su’dan daha güzel içecek düşünemiyorum.

  1
 11. Kemik kadın (@kemikkadin)

  Bir kadının tek başına bir bara gidip oturmasını keyfince içmesini normal karşılayacak bir ülke olsaydık keşke. Rahatsız edilmeden bunu deneyimleyebileniniz var mı?

  4
  • Serenay (@serenay)

   @kemikkadin Hem de nasıl! yıllardır gittiğim barda hemcinslerim tarafından bile garip bulunabiliyor, ne yazık ki o noktalara çok uzağız…

   1
  • Arzu (@arzu)

   @serenay tek başına yemek yemek bile tuhaf karşılanıyor, kahve içmek.. en başta garson taciz ediyor “birini mi bekliyorsunuz?” diyerek.hal böyle olunca barı hiç denemedim türkiyede..

   1
  • Ahmet İşler (@omer-gokyar)

   @kemikkadin dünyanın hiçbir yerinde öyle bir rahatlık yok ki. işin içine alkol girdiğinde efendisinde bile arıza çıkıyor. İzlediğiniz filmlerde hiç denk gelmediniz mi :)

   1
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @omer-gokyar elbette ki var, yanılıyorsunuz bayım.

  • Ahmet İşler (@omer-gokyar)

   @kemikkadin nerede varmış :) Amelie’de vardır belki, o dünyaya çok güzel gözlerle bakan bir kızın hikayesi.

   1
 12. Kemik kadın (@kemikkadin)

  ispanya, italya, ingiltere, amerika, fransa, ve hatta moskova, almanya, isveç… iyi gezdim, ama türkiyede topalladım.

  1
  • cantanaydi (@ctanaydi)

   @kemikkadin hepsinde birçok kez bulunmuşluğum var, İskandinav ülkeleri dışında hiçbirinde bu tarz bir rezilliğin başınıza gelmeyeceği garantisi yok. Elbette burayla kıyaslanmayacak kadar medeniler ama oralarda da olmuyor değil. İskandinavya ise istisna…

   2